Nový odbor bude mít na starosti investice kraje. Ty činí ročně zhruba miliardu korun. (Ilustrační snímek)

Nový odbor bude mít na starosti investice kraje. Ty činí ročně zhruba miliardu korun. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Středočeské zakázky ohlídá nový tým úředníků, kteří by jim měli rozumět

  • 2
Od května začal na středočeském krajském úřadě fungovat nový odbor investic. Osm jeho pracovníků kontroluje vítěze tendrů, do nichž jde ročně zhruba miliarda korun. Kraj věří, že ubude sporných zakázek.

Agendou se dosud zabývali zaměstnanci různých odborů kraje. Nový, speciální tým tvoří úředníci se stavebním vzděláním. "Skončila doba, kdy za opravu školy odpovídal úředník vzděláním pedagog," ujistil hejtman Josef Řihák.

Novým systémem se snaží dokázat transparentnost krajských zakázek. Na ně ročně vynaloží kolem miliardy korun a v minulosti se o některé z nich zajímala policie. Týká se to hlavně investic z období, kdy byl hejtmanem David Rath - třeba předražené projektové dokumentace k opravě zámku Buštěhrad a zakázek v kladenské, kolínské či mladoboleslavské nemocnici.

Úředníci nového odboru budou na zakázku dohlížet od chvíle, kdy bude znám její dodavatel.

"To znamená jednání s projektanty, se stavební firmou i dozor a účast na kontrolních dnech," popisuje náplň své práce jeden z úředníků Martin Šídlo. Na kraji dosud působil na odboru regionálního rozvoje. Z jiných oddělení přešli i další členové nového týmu.

Jejich šéfa bude kraj teprve hledat. Vypíše proto výběrové řízení. "Chceme, aby proběhlo co nejrychleji. Je to otázka týdnů," uvedla mluvčí kraje Nicole Mertinová. Zatím odbor spadá přímo pod ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětinu.

Bude těžší zakázky ovlivnit, míní odborníci

Protikorupční organizace, které MF DNES oslovila, hodnotí nový systém jako krok správným směrem.

"Taková centralizace má smysl, protože je mnohem těžší ovlivnit chod celého oddělení než přimět k něčemu jednoho úředníka," řekl již dříve Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Jeho kolega z Transparency International Radim Bureš zase zmínil, že centrální dohled dokáže zúžit prostor pro to, aby někdo se zakázkou svázal své zájmy.

"Každý totiž může mít určité preference, koho by chtěl jako dodavatele prosadit. Pokud se ale někde soutěží a jinde se dozoruje kvalita, je těžší něco podobného prosadit," míní.

Stejný způsob správy a kontroly veřejných zakázek, jako nyní zavedli ve středních Čechách, už léta znají v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Na severní Moravě funguje od roku 2007, v Ústí pak minimálně poslední čtyři roky.

"S takovým fungováním kontroly a zadávání zakázek jsme tady spokojeni, osvědčilo se nám to," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Kterými konkrétními zakázkami se v tuto chvíli středočeský odbor investic zabývá, mluvčí Mertinová nechtěla uvést. Nejvíce peněz z krajského rozpočtu však plyne na dopravu nebo zdravotnictví.