Chameleon žije v Pátku již rok. Majitele se najít nepodařilo.

Chameleon žije v Pátku již rok. Majitele se najít nepodařilo. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Chovatelům utíkají exotická zvířata, ochránci lovili klokana i nutrii

  • 2
Pro středočeské strážníky i ochránce přírody nejsou exotická zvířata v kraji ničím výjimečným. Zvířata totiž velmi často utíkají nebo je vypustí nezodpovědní chovatelé. Želvy si tak občas plavou ve středočeských rybnících a nutrie vegetují na březích řek.

Rodina žijící ve vesnici poblíž Brandýsa nad Labem objevila jednou na své zahradě chameleona jemenského. Plaza, který má svůj domov v Arábii, si odtud musel odvézt Luboš Vaněk ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Pátku na Nymbursku. Ve stanici žije chameleon již rok, majitel se nikdy nenašel.

Exotických zvířat, jež mohou lidé čas od času potkat v české přírodě i v městské zástavbě, je celá řada. Některá ze zajetí utekla, jiná vypustili nezodpovědní chovatelé. Pokud se nevrátila k majiteli, skončila v záchranných stanicích pro živočichy nebo se zabydlela v české přírodě. A tam mnohdy působí škodu.

U velkých a drahých exotů se majitelé většinou velmi rychle přihlásí. "Odchytávali jsme pštrosa, poníka či velblouda. Majitel si ovšem pro zvíře musí přijet. Nejsme na převozy vybaveni," popsala mluvčí kladenských strážníků Markéta Fröhlichová.

Když objevíte exotické zvíře

Plazy a pavouky jsou schopni odlovit městští policisté.

Pro radu či pomoc můžete kontaktovat záchranné stanice pro živočichy nebo zoo:

ČSOP Vlašim (Benešovsko) 777 800 460 ČSOP
Pátek u Poděbrad
603 864 822
AVES Kladno 602 336 014
Zoo Chleby (Nymbursko) 723 780 853

Před třemi týdny tak třeba kladenští strážníci řešili v místním lese nález metr a půl dlouhého krokodýla, jenž utekl z cirkusu (více čtěte zde). V lese se aligátor v hodnotě šest tisíc eur zabydlel na dva dny, než si jej všiml kolemjdoucí. Chytili jej pak samotní artisté z cirkusu.

Klokan musí dostat narkózu

"Musíte zvířeti přikrýt něčím hlavu a přistupovat zezadu," řekl příbramský strážník Vladimír Šneberger, který před rokem odlovil v lesoparku hada škrtiče, krajtu královskou. Chytnout aligátora za "čumák", zavřít mu ho a svázat provazem. Pokud jde o dvoumetrového krokodýla, čekají strážníci ale většinou na odborníky.

Pracovníci terárií nebo záchranných stanic asistují u odchytů cizokrajných zvířat často. "Před dvěma týdny jsem odchytával asijskou užovku. Chytáme třeba ulítlé exotické ptáky. A zkušenost máme i s klokanem," řekl Luboš Vaněk z Pátku, podle kterého se takto plaché zvíře musí uspat pomocí narkotizační pušky.

Evergreenem mezi exoty jsou hadi, které po psech a kočkách chytají strážníci vůbec nejčastěji. Přesto je to například na Berounsku spíše výjimka. "Pokud máme podezření, že by mohlo jít o něco nebezpečného, kontaktujeme chovatele. Bývá jich ovšem několik do roka," uvedl velitel místních strážníků Pavel Novák.

Exotická zvířata české přírodě mohou škodit

Zatímco drahá exotická zvířata pobíhající venku dávají zabrat strážníkům, ta menší, méně cenná, zase české přírodě. Hojně se nyní vyskytují želvy nádherné, které majitelé vypouštějí do rybníků.

"Když jsou malé, jsou to velice roztomilá zvířátka. Nicméně dorostou klidně do velikost třiceti centimetrů a váží přes dvě kila. Lidé na ně nemají prostor nebo je už jednoduše přestanou bavit," popsala Michala Musilová ze záchranné stanice ve Vlašimi. Želvy nádherné, původně z Mexika či Severní Ameriky, ale vyžírají české obojživelníky, kteří jsou většinou chránění.

Proto je lepší nosit je do stanic pro zvířata či zkusit je umístit do zoo. "Člověk si při nákupu želvy ale musí uvědomit, že za ni přebírá zodpovědnost třeba na šedesát let," řekl ředitel žlebské zoo René Franěk, na nějž se chovatelé také obracejí. V zoo podle Fraňka mají málo místa a často musí živočichy odmítat.

Problém má česká příroda i s nutriemi, které utíkají z farem a množí se. Podle Luboše Vaňka vyžírají rostliny kolem vodních toků a hloubí tam velké nory. "Mohutný výskyt nutrií je třeba v Nymburce na Lidušce," řekl Vaněk. Podobně se množí i norek americký. Vytlačuje tak svůj evropský protějšek. Lidé také do přírody vypouštějí fretky, které nemají velkou šanci přežít zimu.