V botanické zahradě v pražské Troji se dá také odpočívat.

V botanické zahradě v pražské Troji se dá také odpočívat. | foto: Petr Topič, MAFRA

Botanická zahrada v pražské Troji je pestrou oázou plnou klidu a vůní

  • 0
Do pražské botanické zahrady v Troji mohou návštěvníci vyrazit nejen za poznáním, ale také za odpočinkem. Najdou tu třeba meditační zahradu s lehátky, děti mohou využít lesní hřiště. Zároveň tu člověk může procestovat několik světadílů. Průvodci mu budou květiny, keře a stromy. Teď v létě v nejlepší kondici.

"Rozkvetl centrální trvalkový a letničkový záhon v části nazvané Ornamentální zahrada a v květu jsou také lilie a denivky," popisuje náměstkyně ředitelky zahrady Barbora Koláčková část bezmála třicetihektarové oplocené vonící a kvetoucí nádhery.

Ani sebelepší fotografie nemohou zprostředkovat půvaby zdejších záhonů: fialové trsy levandulí a kakostů, zlaté denivky, růžové hvozdíky, sytě červené fuchsie, střapaté ostálky, pestrobarevné netýkavky, hrachory a begonie, modré lobelky, pruhované petúnie nebo křehké polštáře aster.

Botanická zahrada v pražské Troji

O návštěvě unikátního skleníku Fata Morgana to platí dvojnásob. Zatímco jednou nohou stojí člověk kdesi ve vyprahlých buších Austrálie, druhou už může napřahovat do vlhkého deštného pralesa Jižní Ameriky. A aniž by se zadýchal, nahlédne i do drsného vysokohorského klimatu amerických And.

Komu je však milejší strávit chvilku mezi starými známými, nechť se vydá do severní části zahrady. Třeba k pivoňkové louce.

"To je jedna z nejnavštěvovanějších expozic. Výtvarnice Adriana Skálová tady instalovala brány Čtvero ročních období a čtyři lavice s trůnem, odkud aktuální období zahradě vládne. Nedávno se tu objevilo také dvanáct laviček – každý měsíc má svoji a na každé je vyryté znamení zvěrokruhu," říká Koláčková a dodává: "Chceme botanickou zahradu maximálně otevřít i pro rodiče s dětmi."

V poslední době se tu proto udály podstatné praktické změny. Na toaletách jsou například přebalovací pulty, další přibudou v nově budovaném zázemí pro zahradníky v severní části zahrady.

Přírodní piškvorky: místo křížků a koleček šišky a žaludy

Malebné je i dětské hřiště v místním lese. Už nějaký čas tu mohou malí muzikanti zkoušet vyluzovat tóny na obří xylofon nebo hlásnou troubu, sednout si do pískoviště či neobvyklého šiškovitě, nově se tu objevily i lesní piškvorky. Obligátní kolečka a křížky tu však nahrazují šišky a žaludy.

V parném létě hledají návštěvníci zahrady i trochu osvěžení. "Proto budujeme pítka, kašny a další zdroje vody. V roce 2014 chceme přidat do lesa i prvky, které pracují s principem mlžení, aby se tu děti mohly zchladit," líčí plány ředitelka zahrady Věra Bidlová.

Základy promenády, která v říjnu dovede návštěvníky k lipové aleji, jsou vidět už teď. Ostatně lípy tady nenápadně rostou od 70. let, až po čtyřiceti letech se ale konečně alej otevře pro veřejnost.

"Na jejím konci je pavilon věnovaný čínskému básníkovi, mistru Li Po, který také navrhla Adriana Skálová. Altán z akátových kmenů nabídne návštěvníkům výhled proskleným stropem s typografií jedné z básní do nebe," říká náměstkyně ředitelky Koláčková.