VIZUALIZACE. Takto měla vypadat rychlobruslařská hala pro Martinu Sáblíkovou.

VIZUALIZACE. Takto měla vypadat rychlobruslařská hala pro Martinu Sáblíkovou. | foto: vizualizace Arnošt Navrátil

Velký Osek chce odkoupit pozemky po rychlobruslařském snu, nabízí málo

  • 3
Milion korun nabídlo vedení Velkého Oseku na Kolínsku za pozemky s fotbalovým hřištěm, na nichž měl původně stát kontroverzní rychlobruslařský stadion. Věřitelé nabídku odmítli, chtějí třináct milionů.

Fotbalisté Viktorie Velký Osek loni postoupili o třídu výš, teď ale nevědí, kde budou v příštích sezonách hrát.

Pozemky pod hřištěm i v jeho okolí jsou součástí konkurzu po zkrachovalém projektu rychlobruslařského stadionu pro Martinu Sáblíkovou, s nímž přišel bývalý starosta Jiří Otta. Nové vedení obce se je teď pokusilo získat zpět, ale neuspělo.

Hala pro Sáblíkovou

S projektem rychlobruslařského stadionu ve Velkém Oseku přišel exstarosta Jiří Otta po úspěchu Martiny Sáblíkové na olympiádě.

V roce 2007 nechal založit firmu Velkoosecká sportovní a převedl na ni obecní pozemky. Poté vznikl návrh, který počítal s halou za jeden a půl miliardy, stát ani kraj ji však nechtěly platit. Exstarosta začal tvrdit, že stavbu zaplatí soukromý investor, nikdy ho ale nepředstavil.

Obec proto poslala firmu před dvěma lety do konkurzu. Dluhy dosáhly 13 milionů, přes dva miliony činí pohledávka obce.

„Zástupce věřitelů oznámil, že chtějí prodejem pokrýt celý dluh, tedy třináct milionů korun,“ uvedl Jan Mužík, který zajišťoval výběrové řízení.

Obec sice za plochu 120 tisíc metrů čtverečních nabídla nejvíc, ale byl to jen milion, takže konkurzní správce výsledek řízení zrušil.

Starosta Pavel Drahovzal přitom nepovažuje představu věřitelů za reálnou.

„Územní plán na pozemcích neumožňuje komerční zástavbu, kromě areálu fotbalového hřiště se jedná o ornou půdu a část lesa. Nepředpokládám tedy, že by se našel investor, který by za ně tolik zaplatil,“ myslí si starosta.

Vychází i z toho, že pro bytovou zástavbu jsou v plánu vyhrazené jiné volné pozemky, a to by měli i budoucí zastupitelé respektovat. Fotbalisté zatím na hřišti hrají, přesto zůstávají v nejistotě. Prodej se bude opakovat, ale ještě není jasné jak.

„Pozemky stále nabízíme přes realitní kanceláře. Správce konkurzu se má do konce července rozhodnout, jestli ještě vyhlásíme dražbu, nebo další kolo výběrového řízení,“ upřesnil Mužík.

Drahovzal proto počítá s tím, že obec bude mít další šanci pozemky získat, alespoň tedy samotný fotbalový areál.

„Nyní jsme byli nuceni se ucházet i o zbylé části. Pokud se dohodneme se správcem, pak bychom měli na areál peněz více,“ přemýšlí starosta. Ale hned dodává, že by to vzhledem k finanční situaci obce rozhodně nebylo požadovaných třináct milionů.

Exstarosta: Konkurz nebyl nutný

Zato bývalý starosta Otta pro odkup pozemků nevidí důvod. S vyhlášením konkurzu na společnost Velkoosecká sportovní, kterou pro výstavbu haly založil, dodnes nesouhlasí. Z jejích problémů viní své nástupce.

„Podle posudku byla ekonomická situace společnosti dobrá a nebyl důvod k tomu, aby skončila v konkurzu,“ zopakoval nedávno Otta. Paradoxně je přitom také jedním z jejích věřitelů, půjčil firmě devět set tisíc korun.

Policie ho navíc stále vyšetřuje kvůli podezření, že způsobil Velkému Oseku škodu, za čímž si stojí i jeho nástupce v čele radnice Drahovzal.