Prahou prošli pravicoví i levicoví extremisté, policie je udržela od sebe

  • 275
U příležitosti svátku 17. listopadu prošel Prahou průvod asi dvou stovek příznivců dělnické mládeže. Jako reakci na jejich demonstraci se sešlo zhruba pět set odpůrců krajní pravice. Policii se podařilo udržet oba tábory od sebe, po půl šesté se obě skupiny rozešly. Policie zajistila jen jednoho demonstranta pro podezření z přestupku.

"Oba průvody prošly Prahou. Policie situaci v ulicích dál monitoruje. Dosud zajistila jen jednoho demonstranta, jinak se akce obešla bez konfliktů," řekl iDNES.cz po půl šesté večer mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Střetu obou skupin bránili těžkooděnci se psy i několik policejních aut, v ulicích jsou také kriminalisté, dopravní a pořádkoví policisté i antikonfliktní tým.

Policie musela zasahovat před půl čtvrtou, kdy odpůrci pravicových extremistů dorazili do ulice 28. října. Tam je zastavily policejní zátarasy. Právě tudy měl projít ohlášený protirežimní pochod dělnické mládeže. Účastníci protestní akce iniciativy Ne rasismu se chtěli vydat na Národní třídu, po několika desítkách metrů jim však zahradili cestu policisté. Zůstali stát na místě.

Mezitím vyrazil z Václavského náměstí pochod dělnické mládeže. "Jejich průvod jsme odklonili ulicí Na můstku," informovala policistka přítomná na místě. Vydali se Národní ulicí směrem na Národní třídu. Prahou prošli bez konfliktů.

V pět hodin policie pustila odpůrce krajní pravice. "Vydali se ulicí Národní, u Národního divadla pokračovala po Masarykově nábřeží a vracela se zpět na Jungmannovo náměstí," informovala z místa zpravodajka iDNES.cz.

Policie měla informace o tom, že se obě skupiny plánují střetnout. "Chtějí zneužít dnešního dne a vyvolat mezi sebou násilné střety. Z jejich komunikace na sociálních sítích vyplývá, že si chtějí svá shromáždění vzájemně narušit, a to blokádou či násilím. Pro případ, že jim v tom bude chtít policie zabránit, jsou obě skupiny připraveny zaútočit i na policisty," informoval v neděli dopoledne tiskový mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Na setkání dělnické mládeže dorazil Tomáš Vandas

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), které na dnešek svolala Dělnická mládež k "protirežimnímu" pochodu z dolní části Václavského náměstí, původně odhadovali, že jich bude 300. Nakonec se jich sešlo zhruba o sto méně.

Při průvodu centrem města skandovali hesla "Radikálně, sociálně, nacionálně", "Evropa, mládež, revoluce", "Nic než národ" či "Čechy Čechům". Po dvou hodinách ukončil shromáždění předseda DSSS Tomáš Vandas krátkým projevem, v němž účastníky akce označil za "jedinou skutečnou opozici současného režimu".

Při projevech na Václavském náměstí vystoupil i zástupce Jungen Nationaldemokraten, tedy mládežnické organizace německé krajně pravicové NPD. Kritizoval kapitalismus a globalizaci a volal po silné Evropě národů. Organizace měla na demonstraci i svůj transparent.

Náckům 17. listopad nepatří

Jen o několik desítek metrů dál, na Jungmannovo náměstí, přišli vyjádřit nesouhlas s jejich postoji nejen sympatizanti krajní levice, ale také například senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) či předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Akci pořádala iniciativa Ne rasismu, dorazili především mladí lidé. Někteří z nich se dopoledne účastnili setkání Komunistického svazu mládeže u Hlávkovy koleje.

Mezi demonstranty byl například i aktivista Jan Májíček, který přitom magistrátu na neděli ohlásil vlastní demonstraci v horní části Václavského náměstí.

Účastníci měli transparenty s nápisy "Náckům 17. listopad nepatří", "Anticiganismus je strach a bezmoc" nebo "Cikáni nemůžou za vaše zas*aný životy". Probíhaly proslovy, zněla hudba.

Centrem Prahy v neděli 17. listopadu prošel i recesistický průvod. Muž s maskou...

Výročí 17. listopadu využili také zástupci občanských sdružení, iniciativ a spolků, kteří se v centru Prahy zúčastnili satirického karnevalového průvodu s maskami, alegorickými vozy a živou hudbou. Barvitou podívanou si nenechalo ujít na 300 lidí.

Organizátoři upozornili mimo jiné na bariéry, s nimiž se musejí potýkat lidé na invalidních vozících - v čele průvodu jel zkarikovaný prezident Zeman na vozíku s andělskými křídly. Další masky odkazovaly na předsudky vůči romským dětem, problémy s financováním vědy, násilí ve společnosti či systematické ničení krajiny.

, ,