Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

ČSSD vede na pražském magistrátu většinu výborů. ODS je chce kontrolovat

  • 0
Po změně ve vedení pražského magistrátu došlo také ke změnám ve vedení výborů zastupitelstva. Většinu jich ovládají sociální demokraté. Ti mají i důležitý kontrolní výbor. Na ten má zálusk i ODS, ale její pravicový rival TOP 09 jí ho nechce dát. A testuje jednotu "modrých" nabídkami jiných šéfovských křesel.

Podpora menšinové vlády TOP 09 na pražské radnici už vynesla sociálním demokratům posty ve vedení osmi výborů zastupitelstva z jedenácti.

Do jejich čela se vrátily známé tváře ČSSD. Petr Hulinský opět získal kontrolu nad městskou kasou, kterou ztratil poté, co ODS uzavřela před dvěma lety koalici s TOP 09. Teď stojí v čele klíčového výboru - finančního. Spadá pod něj například příprava rozpočtu.

Kdo vede jednotlivé výbory

Petr Hulinský (ČSSD) Finanční výbor
Hulinský získal zpět kontrolu nad městskou kasou - finanční výbor je velmi významný, má na starosti třeba přípravu rozpočtu. Hulinský tomuto výboru předsedal od roku 2006. Ztratil jej v roce 2011, když ODS uzavřela koalici s TOP 09.

Andrea Vlásenková (ODS) Výbor pro výchovu a vzdělávání
Bývalá starostka městské části Praha 21 Andrea Vlásenková předsedala výboru pro vzdělávání už za koalice ODS a TOP 09. V jeho vedení sedí nadále, přestože ODS řekla, že dokud nezíská kontrolní výbor, jiný nechce.

Petr Dolínek (ČSSD) Kontrolní výbor
Petr Dolínek má výbor na starosti od roku 2011, kdy ODS uzavřela na magistrátu koalici s TOP 09.

A ČSSD se vlivné pozice vzdávat nehodlá. Navzdory tomu, že se do role opozice pasovala ODS a tvrdí, že právě jí patří křeslo "kontrolora".

František Adámek (ČSSD) Výbor pro územní rozvoj
Po volbách v roce 2010 se stal starostou městské části Praha 12. O dva roky později byl ale z funkce odvolán po rozpadu tamní koalice ČSSD, Věcí veřejných a Změny pro Prahu 12. Nynější sociální demokrat byl dříve tajemníkem KSČ.

Miroslav Poche (ČSSD) Výbor pro hospodářskou politiku
Miroslav Poche je významný pražský sociální demokrat. Byl jedním z vyjednavačů nové vlády na magistrátu. Je však také spojen s aférou, která vyvolala pochybnosti o transparentnosti hospodaření ČSSD.

Karel Březina (ČSSD) Dopravní výbor
V pražské vládě ODS a ČSSD od voleb 2010 byl radním pro dopravu. Celkem logicky se tak nyní stal šéfem dopravního výboru. Březina loni čelil obvinění, že zkresloval údaje o stavu hospodaření a jmění několika firem, soud jej osvobodil.

Zpátky je také bývalý radní pro dopravu Karel Březina, který nyní získal dopravní výbor. Funkce ve vedení výborů jsou přitom dobře placené: uvolnění předsedové berou zhruba 80 tisíc korun měsíčně.

Sociální demokraté si navíc podrželi i důležitý kontrolní výbor, který má za úkol dohlížet na chod magistrátu a rozhodování městské rady.

Ten se nyní zabývá například prodejem bytů na Barrandově a zkoumá také smlouvu na prověření podezřelých transakcí v pražském Dopravním podniku. Uzavřel ji exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) s advokátem Václavem Láskou.

Politolog: ODS se chce odstřihnout od předchozích vlád

Ale právě o kontrolní výbor se ještě zjevně bude hrát. Zálusk na něj má i ODS, která je nyní v opozici.

"Že chce získat kontrolní výbor je logické, protože tak se dostane fakticky do role opozice. Navenek se pak před volbami budou moci občanští demokraté zcela odstřihnout od předchozích koaličních vlád s TOP 09 a ČSSD. Proto ho chtějí a nikdo jim ho nechce dát," myslí si politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Pražské TOP 09, která vládne na radnici od chvíle, kdy sáhla rok a půl před volbami po primátorském řetězu, se rovněž hodí, že předsedou kontrolního výboru je sociální demokrat.

Její snahou totiž je oslabit svého přirozeného "nepřítele" na pravici, tedy občanské demokraty. "Jestli si chce ČSSD kontrolní výbor udržet, my s tím problém nemáme," vzkázal šéf klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra.

Předseda pražské ODS a exprimátor Bohuslav Svoboda trvá na svém. "Požadujeme kontrolní výbor pro ODS, jako skutečnou opozici," říká. Dodává, že o jiné výbory jeho strana zájem nemá.

TOP 09 se už od vyjednávání o nové vládě na pražském magistrátu snaží ne zcela jednotnou ODS rozštěpit. A teď měla další příležitost, jak vnést mezi "modré" neklid. Nabídla jim předsednické funkce ve dvou výborech: bezpečnostním a pro informatiku. ODS je oficiálně odmítá, ale mezi straníky vyvolaly pnutí - někteří členové je chtěli přijmout.

ODS si nechala jeden výbor, prý kvůli informacím

V nabídce byl i výbor pro výchovu a vzdělávání, jeho předsedkyní však zůstala Andrea Vlásenková (ODS). "Klub doporučil, abych v tomto výboru zůstala, dokud neskončí vyjednávání s TOP 09 o výborech. Pokud nedostaneme nic, tak já se přizpůsobím rozhodnutí klubu," řekla Vlásenková.

Exprimátor Svoboda uvedl, že občanští demokraté si tento výbor drží také kvůli získávání informací z městské rady. "Budeme však ještě diskutovat, zda nám to stojí za to," dodal.

Jenže Vlásenková patřila do skupiny lidí z ODS, o níž se spekulovalo, že by ji TOP 09 ráda přetáhla na svou stranu v zastupitelstvu. Navíc byla jednou z členů ODS, které TOP 09 nechala v dozorčí radě Dopravního podniku stejně jako například matadora pražské politiky Pavla Hurdu, zatímco jiné odéesáky vyhodila.

Už v tu chvíli se zdálo, že na občanské demokraty má dvojí metr. "Myslím, že záměr tam je. Výbory jsou důležité, čím více ODS natáhnou do hry, tím je to pro TOP 09 lepší. Když nabídnou funkce konkrétním lidem, bude se prát individualita se stranickostí. ODS by to nemusela dobře snášet," míní politolog Švec.