Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

ODS v Praze-západ se musí očistit od nařčení, že nabírala černé duše

  • 2
Oblastnímu sdružení ODS v Praze-západ hrozí zrušení. Důvodem je údajný nábor černých duší. Vedení oblasti toto nařčení odmítá a chce se bránit. Situaci má v plánu řešit přeregistrováním nových členů.

Členové ODS v Praze-západ, kteří do tamní organizace strany vstoupili v posledních dvou letech, se teď musí přijít ukázat do oblastní kanceláře ODS, že jsou živí existující lidé, kteří skutečně chtějí být v ODS. Proč?

Oblastní buňka vládní strany se tím chce očistit od nařčení, že do seznamu svých členů zapsala několik lidí bez jejich vědomí.

Před časem se totiž v médiích objevila informace, že oblastní sdružení ODS v Praze-západ právě tak rozšiřuje svoji členskou základnu. Dvě ženy tvrdily, že byly ODS najaty jako brigádnice. Později prý zjistily, že jsou členkami partaje (více čtěte zde).

Předseda klubu krajských zastupitelů za ODS Raduan Nwelati

Na základě toho se o fungování oblastního sdružení začala zajímat výkonná rada ODS. A kromě jiného zvažuje i možnost, že ho zruší.

"Zatím máme jen informace, které proběhly v médiích. Záležitost nyní prověřuje první místopředseda strany Martin Kuba. Až nás bude moci informovat o svých zjištěních, bude o dalším postupu rozhodovat výkonná rada ODS," řekl předseda klubu krajských zastupitelů Raduan Nwelati.

Problematická situace kolem členské základny oblastního sdružení v Praze-západ začala přitom už zhruba před rokem. Oblastní rada nedoporučila tehdy vznik tří nových místních sdružení - Davle, Hradištko a Štěchovice. Zdejší občané, kteří chtěli do ODS, dostali proto nabídku vstoupit do místního sdružení Černolice, kde se díky tomu zásadním způsobem zvýšil naráz počet členů.

To se však středočeské Regionální radě ODS zdálo podivné a podezřívala černolické místní sdružení z náboru takzvaných černých duší. Přestože sdružení později existenci všech svých nových členů dokázalo, rozhodla regionální rada na začátku loňského září o jeho zrušení.

Místní sdružení se dohodla na spolupráci, zbylým se to nelíbilo

Oblastní sněm ODS v Praze-západ se pak pokusil zvolit nového předsedu. To se mu však ani po šestihodinovém jednání nepodařilo.

Předseda ODS Prahy-západ Petr Makovský

"Po tomto neúspěchu se 17 místních sdružení fungujících v Praze-západ domluvilo na spolupráci. Rozdělili si zodpovědnost za určité oblasti. Na konci října se jim podařilo mít na sněmu většinu a prosadit své členy do vedení," popsal pro MF DNES předseda ODS Prahy-západ Petr Makovský.

Podle jeho slov však někteří zástupci jiných místních sdružení, kteří měli také ambice dostat se do vedení, ze sněmu odešli. Následně sněm napadli u celostátního vedení ODS, že byl špatně svolán a že by měl být neplatný.

"Celorepublikový výbor ODS však řekl, že bylo všechno v pořádku. A tak začali stěžovatelé tvrdit, že na sněmu byli lidé, kteří tam neměli být, a nazvali je černými dušemi," dodal.

A pak se objevily již zmíněné členky ODS, které tvrdily, že byly do ODS přijaty bez svého vědomí. Obě ze zrušeného místního sdružení Černolice.

"My máme smlouvy o vstupu do ODS podepsané oběma těmito ženami. Proto jsem podal trestní oznámení kvůli poškozování a pomluvě nejen mé osoby, ale i dalších kolegů z ODS," podotkl Makovský.

V pondělí se sešla oblastní rada ODS Prahy-západ na mimořádném jednání.

"Rozhodli jsme, že se situaci pokusíme řešit jakousi přeregistrací nových členů. Ti, kteří byli v některém z místních sdružení v oblasti Praha-západ registrováni po 1. lednu 2010, budou moci letos zaplatit členské příspěvky pouze osobně v oblastní kanceláři ODS, a to za současného předložení průkazu totožnosti," přiblížil postup Makovský.

Nwelati: Změna stanov by podivné machinace vyloučila

Situace kolem oblastního sdružení ODS v Praze-západ může být pro místní buňku strany likvidační.

"Je možné, že výkonná rada přistoupí ke zrušení všech místních sdružení v celé oblasti Praha-západ a udělí licenci jen jednomu, které pak bude přijímat další nové členy. Čímž by v podstatě také svým způsobem proběhla ta výše zmiňovaná přeregistrace," uvedl Nwelati.

Podle jeho slov by však především mělo dojít ke změně stanov strany. "Měly by být nastaveny tak, aby se podobné věci - jako je nábor černých duší - dít ani nemohly.

Mělo by být například stanoveno, že členové by se mohli do ODS přihlásit jen v místě, kde mají trvalé bydliště. Anebo do jiného místního sdružení, které by ovšem odpovídalo lokalitě, kde bydlí," doplnil Nwelati.