Druhý velký hon na přemnožená divoká prasata se uskutečnil v okolí Mníšku pod...

Druhý velký hon na přemnožená divoká prasata se uskutečnil v okolí Mníšku pod Brdy v prosinci 2013. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Divočáci na odstřel. Myslivci v Mníšku tentokrát vyrazí do centra města

  • 36
Od pondělního večera čeká Mníšek pod Brdy další tažení proti divočákům. Tentokrát se bude po čtyři noci střílet přímo v centru města - na louce Pivovárka. Zhruba dvou a půl hektarová oblast bude uzavřena vždy mezi osmou večerní a čtvrtou ráno a pohlídá ji policie. I proto, že je to oblíbená vycházková lokalita místních.

Odstřel zahájí myslivci z Kytína pod Brdy.

„Oblast bude zcela uzavřena od osmi hodin večer do čtyř ráno, aby lovci mohli nerušeně střílet a nikdo se jim tam nepřipletl. Když ránu nebudou mít jistou, tak samozřejmě nevystřelí,“ řekl mluvčí mníšecké radnice Miloš Navrátil.

Do zmíněné lokality o velikosti zhruba dva a půl hektaru bude přísný zákaz vstupu. „Prostor bude vymezený policejní páskou a na místě bude celou dobu odstřelu přítomna minimálně jedna hlídka strážníků,“ uvedl velitel tamní městské policie Milan Kotouč.

Louku Pivovárku hojně využívají majitelé psů k venčení svých miláčků, ale chodí tam i maminky s kočárky. V době lovu by tam byla procházka extrémně nebezpečná. „Připravíme závory a kromě strážníků budou hlídkovat policisté. Pak to zhodnotíme. Řekneme si, co je třeba udělat pro ještě větší bezpečnost,“ plánuje Navrátil.

Něco podobného zažili i lidé na severu Čech. V Ústí nad Labem lovili myslivci u dobětického sídliště. „Naháňku jsem povoloval už loni v Řitce. A teď mě zřejmě čeká i povolení u Jílového u Prahy. Odlovy na nehonebních pozemcích se schvalují, když to neúnosná situace vyžaduje,“ vysvětlil Ivo Hrzán, referent Městského úřadu Černošice, který má na starosti myslivost v regionu.

Na zřeteli měl především bezpečnost. „Musel se zvolit nejlepší plán na zabezpečení a organizaci, aby se hlavně nikomu nic nestalo a také se minimalizovalo riziko škod na majetku. Určil se jeden směr střelby a přibližná poloha mysliveckého zařízení, z něhož se bude střílet. Bude to pod úhlem do země, tam by se měla střela zastavit,“ řekl Ivo Hrzán s tím, že myslivci budou mířit proti svahu.

Mníšečtí si zažádali o větší počet výjimek ze zákona, ale po společné prohlídce zůstalo jen u louky Pivovárka. „Druhá partička divokých prasat chodí od Zadního rybníka ke svahu u zámku, ale zajistit bezpečnost je tam prakticky neřešitelné. To by byla padesátiprocentní šance, že myslivci vedle prasete sestřelí ještě někoho jiného,“ podotkl mníšecký starosta Petr Digrin.

Povolenka pro město platí do konce roku 2018

Povolenka platí do konce roku 2018, lovit se smí od pondělí do pátku. Neznamená to však, že by se v Mníšku dva roky nepřetržitě střílelo. Vždy budou vyhlášeny konkrétní dny a hodiny lovu.

Černá zvěř ztrácí prostor

Situace s přemnoženou černou zvěří se na mnohých místech stává neudržitelnou.

Škody na majetku občanů, firem, měst a obcí se každým rokem zvyšují. Čtvrt milionu korun stálo řádění divočáků majitele karlštejnského golfu. „Pořídili jsme provizorní elektrický ohradník a řádění divočáků jsme na 98 procent zamezili,“ líčil zkušenosti manažer tamního hřiště Mirko Grossmann.

Roste také nebezpečí zranění po střetu se zvířaty. „Spousta lidí se stěhuje na venkov, staví si své domy co nejblíž přírodě, zvěř je tak vytlačována a do zástaveb chodí. Pak problémy narůstají,“ říká Ivo Hrzán, úředník mající na starosti myslivost v mníšeckém regionu.

Vidím problém s černou zvěří opačně. V Brdech její stavy rapidně klesly. Je to kvůli turistům se psy, čtyřkolkám, jezdcům na koních, ale i naháňkám. Černá zvěř nemá v lese klid, a proto se stahuje k domům. Byl jsem na naháňce v lese na Mořině a nebylo tam ani jedno prase, pak jsme sešli do Karlíka a v rákosí obklopeném chatami bylo osmdesát kusů,“ vzpomínal Vladimír Cihlář ze Svinař, který pracuje jako lesník.

Velikou škodu dokáže podle něj udělat i skupina tří či čtyř divočáků.

„Myslivci jsou docela odvážní, je to docela rizikový odstřel uprostřed obce. Teď podnikáme různá opatření. Vyhledali jsme třeba všechny sousedy ve vzdálenosti několika set metrů, kterým jsme zaslali upozornění o zákazu vstupu na louku Pivovárka,“ vysvětlila tajemnice Věra Landová.

Zástupce kytínských myslivců odmítl odstřel popsat. „Nechci, aby se z toho stala mediální záležitost. Jestliže se mi do toho budete nějak montovat, zarazím to. Skutečně. Je to tak nebezpečná věc,“ prohlásil předseda Mysliveckého sdružení Kytín Jaroslav Brabenec.

Mníšek chce naopak veřejnost informovat co nejvíce. Vylepuje plakáty, varování má na svém webu, Facebooku, předá je do škol, obchodů a použije také městský rozhlas.

Když ani takový způsob lovu nepomůže, mohou i v centru Mníšku použít naháňku. „Povolil jsem tam všechny způsoby: individuální, společný, naháňku i lov do odchytového zařízení. Kterou metodu využijí, už je jen na nich. Jsou to profesionálové, měli by to zvládnout,“ dodal Hrzán.

Invazi prasat čelí Mníšek už roky, zatím nic nepomohlo

Černá zvěř je obyvatelům Mníšku na obtíž již léta a snaha zabránit jí, aby se volně pohybovala středem města, byla dosud marná. Nic nepomohly obří naháňky v přilehlých brdských lesích (více zde).

Neosvědčil se ani nákup odchytové klece a motivace myslivců, kteří dostávají peníze za každý ulovený kus (více zde). Odstřel se sice téměř zdvojnásobil, ale zatím bez většího efektu.

„Jejich stavy se nedaří snižovat podle našich představ,“ prohlásila tajemnice Městského úřadu Mníšek pod Brdy Věra Landová.