Takhle vypadá okolí stanice metra Roztyly dnes.

Takhle vypadá okolí stanice metra Roztyly dnes. | foto: Daniel Dvořák

Okolí stanice metra Roztyly se začne měnit nejdřív po volbách

  • 7
Praha 11 chce zastavět oblast od stanice metra Roztyly ke Kunratickému lesu a sídlišti Horní Roztyly. S proměnou lokality už se mohlo začít, ale kvůli průtahům rozhodne o konečné podobě Roztyl až nové zastupitelstvo. Kandidáti slíbili, že stáhnou žádost o změnu územního plánu, dokud nebude po volbách.

Plán od začátku provázejí spory a nesouhlas občanů. Radnice podepsala smlouvu s investorem a předložila návrh Magistrátu hlavního města Prahy, aby stavbu povolil ve zrychleném řízení jako celoměstsky významnou změnu.

Proti výstavbě se dlouhodobě staví občanské sdružení Zelené Roztyly a na hlasy občanů teď slyší i kandidáti blížících se komunálních voleb.

"Přivedli jsme investora, který je ochotný přispět k rozvoji okolí stanice metra a dálnice. Představený projekt architekta Bílka měl pouze ukázat, co by bylo možné na místě postavit. Já osobně bych výškové budovy také neprosazoval, je to podklad pro další jednání," obhajuje starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský změnu územního plánu.

Zastavit změnu může radnice kdykoliv

Proces změny plánu se blíží k závěru. Právě skončilo posuzování připomínek a 14. října se uskuteční neveřejné jednání, kde útvar pro rozvoj hlavního města představí výsledky posudku.

"I kdyby teď nebyly další připomínky, k projednanému návrhu se musí vyjádřit ministerstvo pro místní rozvoj a to dřív než na přelomu roku nebude," řekla Zdeňka Sýkorová, která je na magistrátu odpovědná za celoměstsky významné stavby. Do té doby může městská část žádost kdykoli stáhnout a schvalování zastavit.

"Pamatuji si dobu, kdy tady všude byl hustý les. Celý život se koukám, jak zelená místa mizí. Nezáleží na tom, jestli je ta zeleň kvalitní nebo nekvalitní. Jakmile ji jednou zastavíme, už se nikdy nevrátí," říká Petr Koubek, který bydlí na Spořilově.

Roztyly se staly předvolebním tématem

Přestože ČSSD doposud na radnici všechny návrhy i postup schvalovala, teď názor mění. "Máme mnoho nových kandidátů, kteří v současném zastupitelstvu nejsou, a k jakýmkoliv stavbám na úkor zeleně se stavíme jednoznačně. Nebudeme je podporovat," uvedl lídr kandidátky ČSSD Ladislav Kárský.

Na základě nesouhlasu s postupem radnice v kauze Roztyly a dalších změn na Jižním Městě vzniklo před letošními volbami Hnutí pro Prahu 11, které ve spolupráci s dalšími občanskými sdruženími představilo vlastní návrh, takzvaný Švédský projekt.

"Chceme, aby zastavování Roztyl bylo rozumné. Pokud někdo přijde s nějakým lepším nápadem, jsme mu otevřeni. S tím nynějším návrhem ale jednoznačně nesouhlasíme," řekl předseda Hnutí pro Prahu 11 Jiří Štyler.

TOP 09 nepovažuje stav okolí metra za ideální, ale problém dalších staveb vidí hlavně v nedostatku dopravního napojení. "Podpořili bychom stažení změn a návrat do bodu předtím, tedy jednání na úrovni městské části Jižní Město," podotkl lídr kandidátky TOP 09 Stanislav Urbánek.

Podobný názor zastává i předseda klubu Věcí veřejných Lukáš Topinka. "Je nám jasné, že současná situace je neuspokojivá. Chceme, aby většina zeleně byla zachována a projekt konzultován s lidmi. Vypsali bychom o něm referendum," dodal Topinka.