Řád Bílého lva udělil Vasilu Korolovi (uprostřed) 28. října 2012 prezident Václav Klaus. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Okradený válečný veterán dostane své medaile zpět. Stát vyrobí repliku

  • 5
Zasloužilý válečný veterán Vasil Korol, kterému koncem června ukradli dva zatím neznámí pachatelé osm státních vyznamenání, dostane medaile a řády zpět. Řád Bílého lva pro něj znovu nechá vyrobit stát, dalších pět mu půjčí ze své sbírky Čs. obec legionářská. Zbylé dvě věnuje ministerstvo obrany.

Zloději přišli za Vasilem Korolem přímo do zařízení pro armádní vysloužilce, které sídlí v areálu Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Podle policie tvrdili, že mu jdou do jeho pokoje opravit toaletu. Jeden z nich poté 90letého seniora vylákal z pokoje, aby mu ukázal, co přišli spravit. Druhý mu v tu chvíli odcizil ze skříně vojenské sako, které zdobily medaile.

Odcizené řády a medaile V. Korola

1. Řád Bílého lva IV. stupně

2. Řád Rudé hvězdy

3. Čs. válečný kříž 1939

4. Čs. medaile Za chrabrost

5. Řád Velké vlastenecké války II. stupně

6. Pamětní medaile ruská, polská a ukrajinská k ukončení II. světové války

7. Kříž obrany státu

8. Čestný pamětní odznak k 60. výročí ukončení II. světové války

"Později jsme se dozvěděli, že mu místo něj nechali ve skříni viset sako civilní nebo dokonce celý oblek," řekl iDNES.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Jednou z vyšetřovacích verzí podle jeho slov je, že šlo o předem připravenou akci. "Mohlo se dokonce jednat o krádež na objednávku," dodal Hulan.

Kriminalisté po pachatelích intenzivně pátrají. Po zveřejnění informací o tomto trestném činu v médiích dostala policie několik podnětů, které by mohly vést k jejich dopadení. "V tuto chvíli všechny tipy prověřujeme," dodal mluvčí.

Řády a medaile měly hodnotu padesáti tisíc

Ministerstvo obrany se rozhodlo, že válečnému veteránovi medaile a řády, o které při krádeži přišel, pořídí znovu. Zjistil to deník Právo.

"Je mu to moc líto, protože měl k medailím citový vztah. Když jsem mu přislíbila, že mu zařídíme nové, měl radost," uvedla pro deník ředitelka ministerského odboru pro veterány Iveta Hlásecká, která Korola navštívila přímo ve vojenské nemocnici.

Vasil Korol

Major Vasil Korol uprchl po nacistické okupaci Československa do Sovětského svazu. Tam byl zatčen a prošel útrapami sibiřských pracovních táborů. V roce 1943 byl propuštěn a vstoupil do řad československé armády. Jako dělostřelec se účastnil bojů u Kyjeva, Bíle Cerkve a řady dalších bitev. Během karpatsko-dukelské operace přišel v boji o pravou ruku.

Za své hrdinství byl vyznamenán mnoha vojenskými vyznamenáními. Po válce byl v roce 1949 z armády propuštěn. Je stále aktivním členem Československé obce legionářské.

Celková finanční hodnota odcizených medailí je něco přes 50 tisíc korun. "Pro válečného veterána mají ale pochopitelně mnohem větší a možná nevyčíslitelnou cenu. Pro něj to znamená ztrátu části osobní historie a vzpomínek," uvedl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany chce vzniklou situaci ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vyřešit co nejrychleji a nejdůstojněji. "Válečný veterán Vasil Korol si to ve svých 90 letech rozhodně zaslouží," dodal Pejšek.

U Řádu Bílého lva požádá ministerstvo o zhotovení repliky Pražský hrad. Toto nejvyšší české vyznamenání se propůjčuje a po smrti oceněného se vrací na Hrad. Loni v říjnu ho Vasil Korol převzal z rukou prezidenta Václava Klause (více čtěte zde).

"Dalších pět medailí by měl Vasil Korol dostat po dohodě s Československou obcí legionářskou z jejich fondu. A poslední dvě medaile, Kříž obrany státu a Čestný pamětní odznak k 60. výročí ukončení II. světové války, jsou našeho resortu, takže pan Korol dostane dvě zcela nové," řekl ministerský mluvčí.