Velká voda v Zálezlicích v červnu 2013.

Velká voda v Zálezlicích v červnu 2013. | foto: Petr Topič, MAFRA

Rok po povodni: krátká doba na klid před vodou

  • 0
Přes 652 milionů korun investovalo Povodí Labe do protipovodňových hrází v Poděbradech, Zálezlicích či v Mělníku. A po roce od povodní mají ochranná opatření proti velké vodě rozpracovaná i další středočeská města.

"Ještě štěstí, že té vody nebylo víc," říkali lidé v některých částech kraje, kam v uplynulém týdnu museli kvůli přívalovým dešťům vyjíždět hasiči. Téměř přesně rok poté, co se středočeskými obcemi přehnala ničivá povodeň.

Například v Kolíně v podjezdu u starých lázní některá auta plavala ve vodě. "Naštěstí šlo jen o jeden okamžik, kdy napršelo tak moc vody, že nestačila kanály odtékat," vysvětluje mluvčí města Jiřina Holubová.

Škody po povodni v roce 2013

Neratovice: 59,5 mil. (krajský majetek 2, městský 13,18)

Mělník: 50 mil. (město 25 , soukromý 25)

Beroun: 15 mil. (jen městský majetek)

Černošice: 34 mil. (městský maj. 19, soukr. 15)

Davle: 5,9 mil. (jen obecní)

Celkem v kraji: 4,1 miliardy

Pozn.: údaje jsou v Kč, jde o příklady

Podle ní se vyplatilo, že v některých místech odborníci udělali proti vodě několik vylepšení. "Například oproti roku 2013 bylo zdvojeno odlehčovací potrubí v městské kanalizaci v místech, kde bývalo hodně vody," vysvětlila Holubová.

Podobně i další středočeská města a obce vybudovaly nová protipovodňová opatření. A v dalších budou pokračovat.

V Berouně, kde loňská povodeň jen na městském majetku způsobila zhruba patnáctimilionovou škodu, dokončuje Povodí Vltavy projekt za 125 milionů korun. "A zároveň pracujeme i na změnách a aktualizaci povodňového plánu," podotýká mluvčí města Pavla Švédová.

Studii na vybudování protipovodňových hrází si nechává zpracovat také město Neratovice spolu s obcí Libiš a chemičkou Spolana. Cena projektu by však byla kolem miliardy korun.

Opatření proti velké vodě chystají rovněž v Davli. "Připravujeme projekt, který by měl zmírnit dopady povodní na malých vodních tocích. Jde například o výstavbu suchého poldru, který bude chránit městskou část Kejsíř. Další opatření jsou ve strži v ulici Ve Skalkách, která budou chránit nemovitosti u náměstí," říká starosta Davle v Prazezápad Jiří Prokůpek. Na projekt počítá s dotacemi ve výši šest milionů korun.

Někde povodním nezabrání

I přes všechny technické a technologické možnosti zůstanou v kraji místa, která před záplavami zcela ochránit nepůjde. Jedním z nich jsou Černošice v Praze-západ.

"Možnosti jsou u nás dosti omezené. Žádné opravdu účinné opatření pro celou plochu ohrožených území prakticky neexistuje," míní starosta Filip Kořínek.

Částečným řešením je podle něj postavit krátkou protipovodňovou stěnu v místě, kudy proud vody při vysoké povodni vtéká na fotbalové hřiště a do přilehlých domů.

"Zaplavení sice stejně nezabráníme, protože voda přiteče ze strany, kde hráz nejde vybudovat, ale proud už aspoň nezničí silnici, která dodnes není opravena," vysvětluje.

Mezi tři nejvýznamnější ochranná opatření, jejichž výstavba byla už dokončena, patří například hráze v Poděbradech, Zálezlicích či v Mělníku. Jen do těchto projektů investovalo Povodí Labe přes 652 milionů korun.

Už jen pár týdnů zbývá do dokončení hráze v Kozárovicích, které jsou místní částí Zálezlic.

Hráz se protrhla při katastrofální povodni v roce 2002. Jakým způsobem ji tehdy firma Řehák opravila, ukázala až loňská povodeň. Místní v ní našli stavební suť, která by se při zpevnění hráze neměla vůbec používat, stejně jako příborový nůž, který rovněž v hrázi byl.

Původní zhotovitel dostal výpověď, Povodí Vltavy vypsalo nové výběrové řízení a opravu nyní dokončuje firma Eurovia z Ústí nad Labem. "Tato už prasknout nemůže. Vypadá bytelně a věřím, že bude perfektní," hodnotí dílo starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Kozárovická hráz je teď navíc o dvacet centimetrů vyšší než po opravě v roce 2002. Přesto místní ochrání jen před pětiletou vodou. I to už pro tamní rodiny něco znamená. Bez ní by totiž lidé vylévali v této části obce vodu z domů už při prvních a druhých povodňových stupních.

Silnice se opravují, ale peníze nestačí

Poměrně hodně peněz jde také na opravy silnic, které poškodila velká voda. Zatím se do nich investovalo 880 milionů korun, náklady na celkovou opravu se však podle odhadů pohybují kolem 1,2 miliardy korun.

"Povodňových škod bylo ale takové množství, že jejich odstraňování bude trvat ještě minimálně dva roky," odhaduje mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Středočeský kraj na konci dubna schválil čerpání evropských peněz v rámci Fondu solidarity, který by měl pomoci právě v budování opatření proti velké vodě. Celkem by mělo být z fondu rozděleno až 111 milionů korun, jenže na dotace budou mít některé obce podle starostů pravděpodobně problém vůbec dosáhnout.

"Prvotní dotace fungovaly jako záloha. Mohli jsme zaplatit firmám a pak jsme to vyúčtovali. Jenže v tomto případě bychom projekt museli zaplatit ze svého a pak čekat, až nám to zpětně proplatí. A na to prostě nemáme," říká starosta Zálezlic, kde museli zrušit projekt ve výši 8,5 milionu korun na vyčistění poldru.