Oprava Svaté Hory nabírá zpoždění. Naruší se tím i advent

  • 3
Archeologické práce při rekonstrukci Svaté Hory u Příbrami zpozdí otevření chrámu. Některé práce na projektu za 191 milionů korun se vzhledem k roční době zastavily úplně.

Otevření chrámu ve Svaté Hoře u Příbrami o prvním adventním víkendu je utopií. Největší rekonstrukce baziliky v novodobé historii se totiž protáhne o čtyři až pět týdnů. Termín dokončení oprav oddálily významné nálezy z minulosti objektu.

„Archeologové odkryli několik vrstev původního ambitového dvorního dláždění, původní pece v suterénu ambitů a skalní masiv v suterénech proboštství,“ vyjmenovává některé historické zajímavosti, které byly objeveny díky stavební činnosti, mluvčí Svaté Hory Jan Traxler.

Mezi nejcennější „nálezy“ patří také Pražský portál, na němž byly odhaleny původní nástěnné malby z osmnáctého století.

„O možných nálezech se částečně vědělo. Minimálně o freskách na fasádě Svaté Hory, které by znamenaly zápis na seznam UNESCO, což je pro Příbram samozřejmě velký přínos z hlediska kulturního i turistického. Každý nález je však vítaným přínosem,“ konstatuje příbramský starosta Jindřich Vařeka.

Spolu s kolegy z vedení města je totiž o jednotlivých etapách úprav a nových objevech informován na pravidelných schůzkách se zástupci Svaté Hory. „Posun termínu otevření Svaté Hory ale nijak nezkomplikuje plánované oslavy osmistého výročí založení města, které nás čekají napřesrok,“ míní starosta.

Veškeré nálezy v uplynulých týdnech důkladně prozkoumali odborníci. Archeologové nyní musí artefakty řádně zakreslit, nafotit a rovněž zakonzervovat. „Většina z šestadevadesáti nálezů je už zdokumentovaná, pořád tu ale pracují odborníci,“ popisuje Vařeka.

Část chrámu je stále obehnaná lešením. Některé práce na projektu za 191 milionů korun se vzhledem k roční době zastavily úplně.

„Jde hlavně o práce v částech vnitřních ambitů, na fasádě baziliky a v suterénu proboštství. Kvůli počasí jsme dali lešení pod plachtu a některé partie jsme začali vytápět,“ vysvětlil Jan Traxler, jak prodloužení termínu poznamenalo některé činnosti. Tam, kde nemrzne, se může ve stavbě pokračovat.

Klasický svatohorský advent s bohoslužbami v bazilice pro věřící a další návštěvníky ale nebude. Mše svaté se budou až do Vánoc konat v náhradních prostorách. „Služby pro věřící jsou neustále k dispozici v nedalekém exercičním domě,“ říká Jan Traxler.

O tradiční výstavy návštěvníci nepřijdou

Jedna naděje v souvislosti s vánočními svátky vysvitla. Navzdory zpoždění jsou představitelé poutního místa přesvědčeni, že se podaří v opravené bazilice uspořádat tradiční půlnoční mši. „Půlnoční mše svatá již bude v bazilice a od té doby bude většina areálu přístupná veřejnosti,“ míní administrátor Svaté Hory P. Jan Sokulski.

Také výstavy, na které jsou návštěvníci v předvánočním čase zvyklí, se prý budou konat. „Kdy a kde přesně budou umístěny, zatím nevíme. Přesto se snažíme, aby výstavy byly na obvyklých místech,“ doufá mluvčí.

Zhruba pětitýdenní zpoždění by už nemělo dále narůstat a také by nemělo rekonstrukci za zhruba 191 milionů korun prodražit. „Původní rozpočet projektu zůstává bez navýšení. Naší snahou je dodržet termín a zpřístupnit areál věřícím, poutníkům a turistům,“ ujišťuje mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Velká rekonstrukce svatohorského areálu, na které se podílí pražská arcidiecéze, odstartovala letos v květnu. Plán oprav počítal s úpravami fasády a výmalbami ambitů, na jejichž stropech jsou vyobrazené jednotlivé zázračné zásahy Panny Marie. Po více než dvaceti letech bylo rekonstruováno i unikátní kryté schodiště spojující chrám a město pod ním. Stavbaři také museli rozebrat takzvané kyklopské zdivo na prostranství před chrámem.

Od znovuotevření centra mariánského kultu v Česku si jeho nejvyšší představitelé nicméně hodně slibují. „Očekáváme zvýšení zájmu a těšíme se na návrat veřejnosti na Svatou Horu,“ dodává P. Jan Sokulski.