Někdejší primátor Pavel Bém

Někdejší primátor Pavel Bém | foto: ČTK

Na pohnání Béma k soudu za Opencard je už jen dvacet dnů, tvrdí piráti

  • 70
Pražským radním zbývá podle České pirátské strany už jen dvacet dní na to, aby projednali odpovědnost bývalého primátora Pavla Béma v kauze Opencard. A případně jej pohnali k soudu prostřednictvím civilní žaloby. Pak bude případ promlčen, tvrdí piráti s tím, že současná primátorka ve věci nic nepodniká.

Piráti už loni koncem září vyzvali radní, aby kvůli kauze Opencard podali žalobu na bývalého primátora Pavla Béma, jeho radu a také na někdejší firmu Haguess. Celkově se měla Praha podle nich domáhat náhrady téměř čtvrt miliardy korun (více jsme o tom tehdy psali zde).

Teď hnutí své tvrzení o ubíhající lhůtě opírá o informace, které údajně poskytl přímo pražský magistrát.

„Dobu promlčení určila advokátní kancelář, která zastupuje Hlavní město Praha. Desetiletá lhůta je počítaná od okamžiku, kdy Praha vyplatila peníze firmě Haguess, která v roce 2006 projekt připravovala,“ vysvětlil pro iDNES.cz předseda pražských pirátů Jakub Michálek.

Promlčecí lhůta se podle něj vztahuje pro občanskoprávní nárok na náhradu škody a je stanovena Zákonem o Hlavním městě Praze.

Jakub Michálek

„Kauzu měla na státním zastupitelství nejdříve státní zástupkyně Dagmar Máchová, která je nyní trestně stíhaná za braní úplatků (více jsme o tom zde). Takže si nemyslím, že došlo ke standardnímu vyšetření v rámci trestního stíhání. Jediná šance, která zbývá, je občanskoprávní řízení,“ dodal Michálek.

Na webu pirátů je navíc jeho výrok: „Primátorka Krnáčová sice opakovaně říká do médií, že Bém by měl za Opencard platit, ale zbývá jí už jen 20 dní, aby dokázala, že to nebyly prázdné řeči.“

Zakrývají vlastní impotenci v řízení Prahy, reagoval Bém

Primátorka laxní přístup odmítá, radní prý kauzu projednají příští týden. „Úřad dává dohromady všechny podklady a budeme o tom jednat na příštím jednání rady,“ sdělila Adriana Krnáčová.

Projekt Opencard vznikl v době, kdy byl primátorem Pavel Bém. Zavedení karty schválili radní v říjnu 2005. O problémech kvůli předražení projektu se začalo veřejně mluvit v listopadu 2009, od roku 2010 prověřovala projekt policie.

Karta měla mít řadu funkcí, nakonec ale sloužila v podstatě jen jako tramvajenka. Hlavní město přišla na 1,74 miliardy korun a současné vedení Prahy letos rozhodlo o jejím postupném zrušení a nahrazení Lítačkou (více o tom čtěte zde).

Béma další debata kolem padlého projektu podle jeho slov netrápí.

„Je mi to vlastně úplně jedno. Ať radní dělají, co chtějí. Z Opencard už si dávno udělali nástroj, jak skrýt vlastní impotenci a neschopnost při řízení Prahy. Mohl bych jim doporučit obrátit se na soud, aby prošetřil, jestli náhodou nevznikla škoda při zavedení Lítačky, která je stejně drahá a nic neumí a navíc na ni nebylo vypsáno žádné výběrové řízení, na rozdíl od Opencard. Ale proč bych to dělal? Mám důležitější věci na práci,“ napsal redakci iDNES.cz bývalý primátor.

Podmíněné tresty a zamítnutá dovolání

Kvůli Opencard letos v září pražský městský soud vynesl rozsudek nad patnácti obžalovanými, mezi nimi bylo deset někdejších pražských radních, pět lidí dostalo podmíněné tresty. Obžaloba je vinila z toho, že v roce 2012 narušili soutěžní prostředí a bez výběrového řízení uzavřeli dvě smlouvy týkající se Opencard. Firma Haguess spravující kartu tak měla získat neoprávněné výhody, město prý utrpělo škodu přesahující 24 milionů korun.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda dostal podmínku dva a půl roku a jeho nástupce Tomáš Hudeček podmínku dvouletou. Stejný trest dostal i někdejší radní pro dopravu Josef Nosek, nejpřísněji potrestaná byla někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska, kteří dostali tříletý podmíněný trest (více o soudu čtěte zde).

Bývalí pražští radní se přitom u soudu hájili tím, že jsou nevinni, protože zodpovědnost leží na bedrech Pavla Béma (více zde). Bém již dříve přiznal, že se v projektu staly chyby a je ochoten přijmout díl politické odpovědnosti. Souzen za Opencard ale nebyl.

V jiném líčení bylo Nejvyšším soudem zamítnuto dovolání dvou bývalých pražských úředníků. Ivan Seyček dostal za zvýhodnění firmy Haguess 3,5 roku vězení, Jiří Chytil podmínku na 1,5 roku (více o jejich kauze zde).

,