Jízdné pro děti v pražské MHD

Jízdné pro děti v pražské MHD | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Opencard u mladých nestačí, musí s sebou nosit i potvrzení o studiu

  • 15
Opencard ztěžuje studentům v Praze život. Musí si s sebou totiž nosit kromě samotné karty také potvrzení o studiu. Zatímco prodavačky kuponů zajímá doklad pouze v září, revizor jej chce vidět pokaždé, když středoškoláka či vysokoškoláka v městské hromadné dopravě kontroluje.

To, že karta může studentům život zkomplikovat, poznal například student posledního ročníku lékařské fakulty Lukáš Rokos.

"Jel jsem v tramvaji a přišel revizor, který začal kontrolovat, jestli nejedu bez jízdenky. Dal jsem mu Opencard, on si ji zkontroloval a zjistil, že v ní mám nabitý čtvrtletní studentský kupon. To bylo v pořádku. Jenže problém nastal, když chtěl vidět doklad o studiu," vzpomíná Rokos.

Co musí studenti udělat

(ilustrační snímek)

Studenti musí při koupi zlevněného kuponu doklad o studiu předkládat pouze na začátku školního roku. Při dalších nákupech to nutné není. Revizoři ale mají povinnost při kontrole jízdenek od studenta vyžadovat i potvrzení o studiu. A to i v případě, že kontrolovaný má kupon nabitý v Opencard. Pokud by studentský průkaz neměl, bude považován za černého pasažéra.

Ten totiž v danou chvíli neměl. Index s sebou běžně nevozí a totéž platí i o kartě ISIC, která dnes většině vysokoškoláků slouží jako doklad studenta.

"Nechápal jsem, proč to po mně revizor chce, když kartičku studenta musím ukazovat v prodejních místech Dopravního podniku při každém nákupu kuponu. Kdybych student nebyl, vůbec by mi ho neprodali. Celé to nedává smysl," říká Rokos.

Pokutu mu odpustili

Jenže tato argumentace nezabrala a ze setkání s revizorem odešel s tím, že jestli nechce platit pokutu za jízdu načerno, musí se v dalších dnech s dokladem o studiu vydat na centrální dispečink Dopravního podniku do ulice Na Bojišti. Revizor mu navíc řekl, ať počítá s tím, že zaplatí poplatek 50 korun.

"Na Bojišti jsem po paní za přepážkou chtěl, aby mi ukázala, kde je napsáno, že se musím jako student prokazovat i revizorovi. Na to mi nedokázala odpovědět a jen poznamenala, že jestli se mi to nelíbí, můžu si podat stížnost. Na druhou stranu mi ale těch 50 korun odpustila," popisuje Rokos jednání u okénka na centrálním dispečinku.

Další paradox nastal o pár dnů později, když Rokos znovu potkal revizora. Ovšem jiného než poprvé. "Zkontroloval mi Opencard a odcházel. Jen tak jsem se zeptal, jestli nepotřebuje vidět i studentskou kartu, na což mi řekl, že ne, protože fakt, že jsem student, vidí na displeji. To mu prý stačí," vypráví Lukáš Rokos.

Potvrzení o studiu chce revizor vždy

Kdo tedy udělal chybu? Podle Filipa Drápala z organizace ROPID, která organizuje dopravu v metropoli, to byl druhý revizor a pracovnice na přepážkách, které v minulosti vyžadovaly kontrolu studentského průkazu při opakovaném nákupu kuponu.

"Revizor má povinnost studentský průkaz kontrolovat pokaždé. Student ho ale nemusí předkládat při každém nákupu čtvrtletního kuponu. Stačí to udělat vždy jen na začátku roku," uvedl Drápal.

Podle pracovnice na informační lince Dopravního podniku se po prvním zářijovém nákupu totiž předpokládá, že studia trvají celý následující školní rok, a proto další kontrola není nutná.