iustrační snímek

iustrační snímek | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Středočeským záchytkám opilci neplatí, dluhy jdou do milionů

  • 4
Více než tři a půl milionu korun dluží opilci, kteří nocovali na středočeských záchytkách. Za pobyt přitom zaplatí jen zhruba každý třetí. Peníze přitom ve zdravotnictví citelně chybí - jen na záchytky kraj ročně doplácí přes čtyři a půl milionu.

„Klienti od nás ráno odcházejí s taškou se špinavými věcmi a složenkou na 1 500 korun. První, čeho se hned za dveřmi zbaví, je právě zmačkaná složenka,“ popisují zdravotníci z příbramské záchytky celkem běžnou situaci. Děje se to tak často, že jdou dluhy za nocleh do milionů. V Příbrami jsou to aktuálně téměř dva miliony korun.

Roční náklady na provoz jsou zhruba 2,4 milionu. Kdyby tak záchytka vymohla všechny dluhy, vystačilo by jí to na deset měsíců fungování. Teď je provoz dlouhodobě ztrátový a musí ho dotovat město i kraj.

Středočeské záchytky

Kolín:
Záchytku provozuje město, ročně to stojí 1,9 milionu. Evidují kolem 360 klientů za rok, jen 15 procent z nich zaplatí. Cena za pobyt: 3 000 Kč.

Příbram:
Město a kraj ročně zaplatí celkem 2,4 milionu. Dluhy dosahují 1,9 milionu Kč. Platí jen třetina lidí. Cena za pobyt: 1 500 Kč

Ml. Boleslav: Záchytku provozuje krajská nemocnice, dluhy dosahují 1,66 milionu korun. Cena za pobyt: 4 000 Kč.

Zařízení si přitom na nedostatek „zákazníků“ nemůže stěžovat. Letos jich bylo již 279, loni za celý rok tři stovky. Za pobyt však zaplatí jen třicet procent lidí, upřesňuje šéf zdravotního a sociálního odboru příbramské radnice Robert Dikan.

„Na klientech si nic nevezmeme“

A ještě výrazně horší platební morálku mají opilci v Kolíně. „To, že se nepodaří vymoci 85 procent pohledávek spojených s pobytem na protialkoholní záchytné stanici, je dáno tím, o jakou klientelu jde. Většinou jsou to lidé naprosto nemajetní, v menší části se jedná o cizince,“ uvádí Jiřina Holubová z kolínské radnice.

Podle ní se o vymáhání pokouší finanční odbor všemi možnými způsoby. Ovšem nepomáhá ani například exekuční řízení. Klienty nelze leckdy dohledat, někteří mají adresu hlášenu na radnicích.

„Zkrátka si na nich nic nevezmeme. Stejný problém máme i v nemocnicích, kam policie opilé osoby odváží, pokud to jejich stav vyžaduje. Ani tam neplatí,“ poznamenala krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) s tím, že v případě krajských nemocnic může jít o statisíce až miliony korun.

Kraj přitom ročně na provoz záchytek přispívá 4,6 milionu - dva miliony jdou do krajské Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, zbytek si rovným dílem dělí Kolín a Příbram, kde stanice provozují města. 

Příspěvky od pěti do deseti tisíc korun posílají i některé obce, odkud jsou opilci sváženi.

Pobyt na záchytce není levná záležitost. V Příbrami stojí noc 1 500 korun, ale v Mladé Boleslavi až 4 000 Kč, což z tamního zařízení dělá jedno z nejdražších v Česku.

„Je to víc než za noc v kdejakém luxusním hotelu,“ ozývají se lidé v diskusích.

Nejvyšší cena znamená přitom i nejvyšší dluhy. „K polovině září evidujeme jako nezaplacený dluh za využití služeb naší záchytné stanice částku 1,66 milionu korun,“ poznamenala mluvčí mladoboleslavské nemocnice Kamila Hamáčková.

Právě vysoké ceny a jejich velké rozpětí minulý týden kritizovala ombudsmanka Anna Šabatová. Částka by podle ní měla být stanovena jednotně a centrálně.

„Nás zástupci ombudsmanky nenavštívili. Zprávu však samozřejmě dobře známe. Cena za noc v zařízení se odvíjí od nákladů na provoz,“ reaguje Robert Dikan z Příbrami.

„Zprávu známe, ale jsme přesvědčení, že cena se u nás adekvátně odvíjí od nákladů na provoz zařízení,“ potvrzuje také šéf odboru sociálních věcí kolínské radnice Ivan Černoholský s tím, že o jejím snížení neuvažují. V Kolíně se platí (respektive spíš neplatí) 3 000 korun za noc.

,