Záchytná stanice. Ilustrační snímek

Záchytná stanice. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek

Opilci ruinují rozpočty měst. Záchytce v Příbrami hrozí, že skončí

  • 0
Několik středočeských měst má problém, rozpočty jim "vysávají" opilci. Radnice musí stovkami tisíc ročně dotovat protialkoholní záchytné stanice. Ve Středočeském kraji jsou nyní tři - v Příbrami, Mladé Boleslavi a v Kolíně.

Stovkami tisíc korun ročně dotuje příbramská radnice provoz protialkoholní záchytné stanice. Její provoz je značně prodělečný. V poslední době se proto začalo mezi příbramskými zastupiteli hovořit o tom, zda by nebylo lepší záchytku v příštím roce zavřít.

Zrušení záchytky by bylo pohromou pro nemocnice v okolí, kam by se v takovém případě opilci sváželi. To připouští i příbramský starosta Josef Řihák.

Středočeské záchytky

Příbram

Náklady: 1,7 milionu korun ročně

Počet klientů: 160 ročně

Dotace od kraje: milion korun

Dluh za neuhrazené poplatky klientů: 297 tisíc korun

Poplatek za ošetření: 1 500 korun

Kolín

Náklady: 1,6 milionu korun ročně

Počet klientů: 405 ročně

Poplatek: 1 500 korun

Dluhy: 150 tisíc korun

"Jen si to představte, bude třeba sloužit doktorka a sestra a takového pacienta jen tak nezkrotíte. U nás na záchytce slouží chlapi, jsou na to speciálně vyškolení," řekl Řihák.

Příbramské radnici však začíná docházet trpělivost. Vadí jí, že mezi starosty středočeských obcí v této věci nefunguje princip solidárnosti.

Z patnácti středočeských měst, jejichž podnapilé občany loni záchytka v Příbrami ošetřila, jich letos na provoz přispělo jen několik. Další to odmítají, ačkoliv je k tomu příbramská radnice vyzvala.

"My nežebráme. Jen upozorňujeme na to, že tady poskytujeme službu i pro Středočechy z jiných měst. Pak se na nás nikdo nemůže zlobit, když si příští rok při stanovení rozpočtu řekneme, proč bychom na to my měli přispívat ze svého, proč raději neudělat něco pro naše občany," přemítá Řihák.

U nás v obci problém nemáme, říkají starostové

Mnozí středočeští starostové ale pro jeho slova nemají pochopení. "Těch občanů od nás tam moc nebývá, navíc přes den stejně není příbramská záchytka otevřená, tak nám to zas tak moc nepomůže," reagoval starosta Dobříše Jaroslav Melša. Z tohoto středočeského města příbramská záchytka loni ošetřila devět osob.

Záchytky v ČR

První protialkoholní stanice vznikla před více než 60 lety v Praze u Apolináře. V současnosti je jich v České republice 16. V nich loni střízlivělo 30,5 tisíce lidí, z toho 8 procent mladistvých do dvaceti let.

Podobně uvažuje rakovnický starosta. "Tuto službu na území našeho města moc nepostrádáme. Máme dohodu s městskou policií, že takové osoby vozí do naší nemocnice," tvrdí Zdeněk Nejdl, starosta Rakovníka, odkud loni přijelo na záchytku do Příbrami pět lidí.

Vedení Středočeského kraje, které každou záchytku na území kraje dotuje ročně až milionem korun, si zánik zařízení neumí představit. "Musí zůstat. To je absolutně jasné, to se zrušit nemůže. Má to většina států Evropy, jako u všeho je tu ale otázka, kdo to bude platit. Protialkoholní stanice jsou prodělečné," prohlásil středočeský náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl.

Problém je i v tom, že mít záchytku je dobrovolná věc. Proto také některé kraje nemají žádnou. Středočeský jich má nejvíc. "Osobně si myslím, že by to měl platit stát. Ale prvním krokem musí být legislativní opatření, zákon, který určí, kolik v nich má být lůžek a kdo má být zřizovatelem," dodal Seidl.