Za poslední tři týdny řešila policie v Praze tři případy, kdy lékaři ordinovali pod vlivem (ilustrační snímek).

Za poslední tři týdny řešila policie v Praze tři případy, kdy lékaři ordinovali pod vlivem (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Za tři týdny tři opilí lékaři. Ničí je stres, říkají odborníci

  • 17
Za poslední tři týdny řešili policisté v Praze tři případy, kdy lékař ordinoval pod vlivem alkoholu. Odborníci mluví o problému, za nímž stojí především stres. Česká lékařská komora by zase ráda získala od zákonodárců do ruky nástroj, aby mohla nedisciplinované lékaře účinně trestat.

Případ z konce letošního března: Na sedmapadesátiletého lékaře z polikliniky v Praze 8 volají pacienti policii. Mají podezření, že ordinuje opilý. Lékař poté nadýchal 2,4 promile. Policisté navíc zjistili, že za stejný prohřešek byl stíhán už loni.

Případ druhý: Pětapadesátiletá pediatrička z Prahy 4, která začátkem dubna dívce s kožní vyrážkou údajně předepsala kapky do nosu. Dechovou zkouškou jí naměřili 0,94 promile. Tentýž den ve stejné městské části osmapadesátiletý psychiatr potvrdil, že požil alkohol. Dechovou zkoušku i odběr krve však odmítl.

Jiný známý případ se v hlavním městě stal loni v červenci, kdy policisté zadrželi lékaře a sestru na pohotovosti Nemocnice Na Bulovce. Ti v ordinaci slavili narozeniny, přestože v čekárně byli pacienti.

Lékař už v nemocnici nepracuje, sestra vzhledem k tomu, že oficiálně byla zaměstnána na jiné pozici, dostala vytýkací dopis a bylo jí sebráno osobní ohodnocení.

Alkohol používají jako prostředek k uvolnění

Proč tito vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří se všeobecně těší úctě, svým chováním ohrožují pacienty a riskují pobyt za mřížemi? Podle odborníků za to může napětí.

"Stres je základní faktor, který tu hraje roli. Lékaři, kteří stále žijí v napětí, se potřebují uvolnit. A alkohol jim v tom pomůže. Ale následky jsou špatné," tvrdí psycholog Karel Humhal.

Dodává, že stresující je hlavně jejich styl práce a služby. "Když se to zjednoduší - alkohol je něco jako drogy a léky. A spousta lékařů si řekne, že alkohol je lepší než ty léky," dodává Humhal.

Podobně hovoří Karel Nešpor, psychiatr a odborník na závislosti. "Nechci to převádět do morální polohy, ale je třeba si uvědomit, že lékaři stejně jako kdokoliv jiný mají mozek a ten je prostě zranitelný návykovými látkami," říká Nešpor a dodává:

"Lékař má často alkohol zadarmo, od pacientů. A jeho dostupnost na pracovišti plus stres - to není dobrá kombinace. Pokud něco způsobí, tak následky jsou pro něj samozřejmě mnohem závažnější, než když v továrně dělník vyrobí zmetek."

Lékařská komora: Nemáme účinný nástroj

Lékařům, kteří ordinují pod vlivem alkoholu, hrozí vězení od šesti měsíců do tří let, peněžní trest nebo zákaz činnosti. Česká lékařská komora (ČLK) ale může takovému hříšníkovi pouze udělit důtku. Proto chce mít na opilé lékaře páku.

"Samozřejmě, že se nám nelíbí, co se děje. Ale účinný nástroj nemáme. My nemáme právo zahájit s dotyčným disciplinární řízení," uvedl mluvčí komory Michal Sojka. Komora by proto uvítala, kdyby měla možnost lékaře preventivně postavit mimo službu. "Něco jako předběžné opatření u soudu," dodal Sojka.

Ideální z pohledu ČLK by také například bylo, kdyby komora mohla lékaře donutit absolvovat protialkoholní léčení a pak ho po přechodnou dobu nechat pracovat pod dohledem. Až poté by se směl vrátit k pacientům. Posun by mohl přinést nový předpis.

"Zákon v podobě vylepšení našeho disciplinárního řádu, který by tohle řešil, máme napsaný. Ale poslanci nikdy neměli chuť nám přidávat kompetence, spíše naopak," postěžoval si Sojka.

Podle loňského průzkumu agentury Median mezi téměř osmi tisíci respondenty patří lékařská profese mezi tři nejvíce stresující. Uvedlo to třináct procent dotázaných. Více stresu zažívají už jen pracovníci v dopravě, logistice a ve školství.

Řešení pro pacienty, kteří spatří ordinujícího opilého lékaře, je podle odborníků zřejmé - kontaktovat policii. "Měli by okamžitě odejít a ohlásit to. Nikoliv ve svém zájmu, ale aby ochránili další pacienty," uzavírá Humhal.