Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Dva strážníci z Kladenska, které policie zadržela opilé, dostanou výpověď

  • 19
Dva strážníky z obce Koleč na Kladensku čeká výpověď. Při své opilecké jízdě vyrazili služebním autem do Ploučnice nedaleko Mimoně, ujeli tedy asi sto kilometrů od služebny. Na konci ledna je tam přistihl náhodný řidič při rvačce a přivolal státní policii.

Policistům bylo hned zřejmé, že se strážníky není něco v pořádku, zvláště když se u vozu údajně válela lahev od alkoholu. Po následné dechové kontrole bylo jasno.

„Provedli u řidiče dechovou zkoušku na alkohol s takovým výsledkem, který byl vyhodnocen jako přestupkové jednání,“ uvedla policejní mluvčí Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

Státní policisté strážníkům znemožnili další jízdu a jejich služební vůz skončil na policejním dvoře.

Později si pro vůz dojela starostka Kolče Lenka Skolilová. Dodnes nechápe, co se mezi strážníky stalo. Není ani zřejmé, proč jeli až do Mimoně, když měli tehdy za úkol nechat v Praze ocejchovat radar, kterým běžně měří rychlost.

„Vyšetřuje to policie a nesmíme poskytovat žádné informace. Se strážníky jsem osobně mluvila, ale mnoho jsem se nedozvěděla. Když někdo něco provede, tak se tím moc nechlubí,“ říká starostka Skolilová.

Strážníky teď čeká propuštění. „Musíme z toho vyvodit důsledky, jiné řešení není. Za tyto strážníky přijmeme co nejdříve dva nové,“ potvrdila Skolilová.

Koleč se obává reakce okolních obcí, kde strážníci měří

Na opileckou jízdu strážníků upozornila TV Nova, a obecní policie v Kolči tak má ostudu. Radnice se proto obávala, jak celou věc přijme dvacítka obcí, v nichž strážníci z Kolče měří rychlost a které jim za tuto službu platí.

Měření jako byznys?

Obecní policie z Kolče na Kladensku měří rychlost ve 20 obcích v okolí. Ty za to podle smlouvy z roku 2014 platí paušál 100 Kč měsíčně a 6,20 Kč za ujetý kilometr strážníků z Kolče a zpět. Zbytek peněz vydělává Koleč na pokutách.

„Žádný byznys to není, sotva to pokryje výdaje,“ říká starostka Lenka Skolilová.

Pokud strážníci přistihnou 50 řidičů za odpoledne a každému udělí tisícovou pokutu, je ale výsledek zřejmý. Obce ovšem upozorňují, že kdyby častěji měřila státní policie, nemusí si takovou službu pořizovat.

„V obcích provádíme kontroly v rámci možností stejně jako na dalších tazích tohoto typu, nejsou žádné stížnosti,“ odmítá policejní mluvčí Lenka Sikorová.

„Očekávala jsem výpovědi veřejnoprávních smluv, ale naopak zástupci obcí se ptají, kdy začneme měřit,“ říká starostka.

„Je pravda, že si tím velmi poškodili reputaci, protože to mají být lidé, kteří zastupují zákon a sami jej takovým hrozným způsobem porušili. Minimálně o tom budeme s vedením obce Koleč jednat,“ říká k tomu Zdeněk Vácha, starosta Židněvsi na Mladoboleslavsku, kde strážníci měřili rychlost pravidelně.

Vácha potvrzuje, že smlouvu rušit nebudou, protože službu potřebují. „Bude to od nás ale takový zdvižený ukazováček. Už jsme to probírali i na zastupitelstvu,“ dodává Vácha.

Měření rychlosti se vrátí v březnu

Koleč teď poskytování služeb své obecní policie načas pozastavila, nemá k tomu totiž dostatek lidí, ve službě má jen tři strážníky. Podle místostarosty Erika Dvořáka radnice počítá s tím, že se strážníci na silnice vrátí začátkem března.

„Předpokládám, že službu obnovíme přespříští týden,“ upřesňuje Dvořák.

Strážníci z Kolče teď chybí například ve zmiňované Židněvsi. Obec protíná silniční tah z Mladé Boleslavi na Jičín a proudí tudy kamiony i osobní auta do Vrchlabí i do Hradce Králové. Přejít silnici bývá nadlidský výkon, o čemž ví své osmatřicetiletá Hana Dvořáková, která to naposledy zkoušela v pondělí kolem třetí hodiny odpoledne.

„Jeli jsme tudy na hory, protože děti mají jarní prázdniny. Chtěli jsme se podívat ve zdejší prodejně na bazény a pak nakoupit potraviny naproti v samoobsluze. Než se nám ale podařilo přejít silnici, uběhlo alespoň čtvrt hodiny,“ kroutí hlavou nad zdejší dopravou.

Stejné problémy mají také Sukorady, Obrubce i další obce v regionu. Ty se proto rozhodly využívat služeb obecní policie z Kolče už před lety.

„Pokud se neměří, řidiči tu jezdí velmi rychle, sama jsem se teď snažila přejít silnici snad deset minut,“ potvrzuje starostka Sukorad Jana Pečová. I ona doufá, že Koleč své služby obnoví.

Naopak někteří řidiči působení strážníků považují za šikanu. „Stávají tady v Obrubcích schovaní v autobusové zastávce a tajně měří. Jednou mě zastavili, přestože jsem jel těsně za jiným autem, takže to nemohli ani změřit, a chtěli ode mě tisíc korun za překročení rychlosti o údajných osm kilometrů v hodině,“ zlobí se řidič Martin Živný, který tudy jezdí pravidelně. „Čím déle tady nebudou, tím lépe,“ dodává.