Dětský domov v Pyšelích (na snímku z 19. listopadu 2009)

Dětský domov v Pyšelích (na snímku z 19. listopadu 2009) | foto: Michal Doležal, ČTK

Dětský domov v Pyšelích kraj za čtyři roky nedokázal opravit

  • 11
Dětský domov v Pyšelích na Benešovsku potřeboval rekonstrukci již před čtyřmi lety. Bývalý hejtman David Rath chtěl děti nejprve přestěhovat a pak pro ně postavit domky. Jednání s projektanty, památkáři a vedením domova uvázlo ale na mrtvém bodě. S dalším řešením chce kraj počkat až po volbách.

Stav budovy i vybavení Dětského domova v Pyšelích je, až na nezbytné opravy, čtyři roky stále stejný: nevyhovuje. Potřebám svých obyvatel ani zákona, který vyžaduje, aby děti v domovech žily v samostatných bytových jednotkách, co nejvíce podobných běžné rodině.

Zřizovatel domova, Středočeský kraj, to ví. Přesto s tím nedokázal nic udělat. Kauza přestavby domova se léta táhne. Chystaný projekt na rekonstrukci budovy za šedesát milionů korun současná rada kraje na počátku své vlády v roce 2009 zrušila. Naopak stejnou částku poslala na nové stavby do "Rathovy" obce Hostivice.

Od té doby slyšelo vedení domova i jeho obyvatelé několik variant, co se s nimi stane: nejprve se měli stěhovat do domova v Sadské. Potom do bývalé choceradské léčebny. "Ta ovšem nevyhovovala, a tak jako tak by se musela přestavět," připomněla ředitelka pyšelského domova Hana Juřenová.

"Do věci se navíc tehdy vložili obyvatelé Pyšel, kterým se podařilo dosáhnout na hejtmanovi slibu, že domov nikam nepřemístí," dodala. "Domov zde existuje už sto let, děti jsou tu zvyklé, chodí tady do školy a školky. Z okolí je navíc i spousta zaměstnanců."

Stavbu nových domků památkáři nejspíš nepovolí

Poslední variantou bylo sedm domků, které chtěl David Rath nechat postavit v areálu domova. Děti by zde pod dohledem vychovatelů žily v menších skupinách.

Do hry teď ale zasáhli památkáři, kteří stavbu domků v památkově chráněném areálu nechtějí povolit. Krajský radní pro školství Milan Němec neskrývá, že za čtyři roky už ztratil trpělivost: "Snažili jsme se domovu pomoct, ale nechtěli jsme investovat šedesát milionů do rekonstrukce budovy."

Podle něj jde vedení dětského domova hlavně o zachování pracovních míst. "Chocerady pro ně byly prý špatně dostupné. Nyní je zase problém s památkáři. Kdyby bylo na mně, budovu opustím a nakoupím pro děti po kraji šest domů. To je totiž současný trend – integrovat děti do společnosti," tvrdí radní.

Ředitelka Juřenová, která od roku 2004 hledá řešení, co s domovem dál, říká, že s krajem spolupracovat chtěla. "S radním Němcem jsme zvažovali variantu najít domky v okolí, jednou z možností byla i výstavba nového dětského domova," vzpomíná Juřenová. Ani jedno se ale nepovedlo.

Kraj jí prý nakonec zadal zpracovat variantu rekonstrukce a stavbu dvou domků. To bylo ale příliš drahé. "Pak už to vzal do svých rukou David Rath, pod jehož vedením vznikl projekt na sedm domků v areálu dětského domova. S tím ale zase nesouhlasí památkáři."

Do řešení situace, které uvázlo na mrtvém bodě, může zasáhnout i chystaná koncepce státu ohledně ústavní péče, která má počet ústavů omezit.