Kladenské divadlo se konečně dočká opravy. | foto: Michal Šula, MAFRA

Oprava kladenského divadla konečně začala. Bude moderní a multifunkční

  • 0
Sto let stará budova Městského divadla v Kladně se konečně dočkala tolik potřebné kompletní rekonstrukce. Po několika letech průtahů se řemeslníci pustili do práce. Novou podobu dostane památkově chráněný objekt podle architektonického návrhu Davida Vávry.

Celková modernizace počítá s rozšířením o kavárnu s multifunkčním sálem a o alternativní scénu. Zásadní proměnou projde jeviště i hlediště.

V nejbližších dnech pracovníci stavební firmy ze stropu sundají křišťálový lustr, který se do divadla už zpátky nevrátí. S památkáři nyní jednají také o vzácné oponě z roku 1929, kterou namaloval Josef Wenig. Tu budou muset schovat, aby ji při práci nepoškodili.

Divadlo postavili v secesním stylu stavitel Emil Hrabě a architekt Jaroslav Rössler. Prvním divákům se otevřelo 11. května 1912.

O tři roky později již mělo svůj stálý soubor, přičemž v žádném jiném českém městě stálý divadelní soubor nebyl.

V divadle se za jeho historii vystřídaly takové hvězdy jako Josef Kemr, Jaroslav Satoranský nebo Jiřina Štěpničková. "Začínal tu i Marek Eben nebo Otakar Brousek mladší," uvedla ředitelka divadla Blanka Bendlová.

Úspěšná byla podle ní léta 2002 až 2005, kdy byl uměleckým šéfem divadla Petr Svojtka. "Představení se konala i bez předplatitelů," řekla Bendlová, která stojí v čele divadla už deset let.

Rekonstrukci brzdily chybějící peníze i podezřelý tendr

Divadelní budova je již mnoho let v havarijním stavu. Martyrium ohledně její rekonstrukce trvá už dva roky. Nejprve byl problém se získáním peněz. Kraj totiž vrátil vedení Kladna žádost o evropskou dotaci k přepracování. Rekonstrukce kvůli tomu byla odsunuta.

Když pak město získalo dotaci 167 milionů korun od Evropské unie, následoval problém s výběrovým řízením na firmu, která měla kladenské divadlo opravit. Tendr totiž napadly soutěžící firmy. Město se proto obrátilo na antimonopolní úřad v Brně, aby soutěž přezkoumal.

"Poté nám přišel dopis od policie, že u přibližně šestatřiceti tendrů existuje podezření, že byly zmanipulovány. Podezření se vztahovalo i na ten náš, který byl možná regulérní, ale přesto nám policie doporučila nepokračovat ve výběrovém řízení a neuzavírat žádné smlouvy," řekl tehdy kladenský primátor Dan Jiránek.

V celém případu měla vzniknout škoda dvě miliardy korun. Až polovinu mohly tvořit peníze z evropských dotací. Podvody prý umožnil speciální počítačový program, který měl náhodně zúžit počet uchazečů o zakázku. Podle policie to však náhoda nebyla.

Vzhledem k policejnímu vyšetřování hrozilo, že se rekonstrukce může zdržet i o několik let. Až do jeho ukončení by totiž město nesmělo pokračovat, například podepsáním smlouvy s vítěznou firmou. "Tendr jsme proto raději zrušili," doplnil Jiránek.