Fotografie Kouřimské brány z roku 1920.

Fotografie Kouřimské brány z roku 1920. | foto: České muzeum stříbra

Kutnohorská Kouřimská brána chátrá, město chce žalovat majitele

  • 2
Historický komplex Kouřimská brána v Kutné Hoře měl být již pět let opraven. Zatím se ale nestalo vůbec nic a majitel na památku "ani nesáhl". Navíc se sesula část hradeb. Společnost, která areál koupila, ho měla do loňského léta opravit. Navíc nezaplatila ani korunu z uložených sankcí.

Před pěti lety kutnohorský areál město prodalo za 15,5 milionu firmě Hilldane Capital. Ta ho měla opravit a vybudovat v něm hotel a restauraci. Projekt z ateliéru Bořka Šípka se líbil i památkářům. Jenže dodnes se nestalo téměř nic.

"Hilldane Capital nedodržel kupní smlouvu. Loni v létě měl být komplex opravený. Firma tak od té doby dluží sankce. Rada ve středu rozhodla, že na ni podáme žalobu," řekl starosta Ivo Šanc.

Koncem prosince se sesula z boku Kouřimské brány část hradeb.

Sankce činí 100 tisíc korun měsíčně, majitel dodnes nezaplatil ani korunu. Dohromady jde o částku kolem 700 tisíc.

MF DNES se nepodařilo se zástupci firmy spojit. Podle Šance nemají na opravu ani na zaplacení sankcí peníze. "Měli jsme s Hilldane Capital několik jednání. Naposledy loni na podzim. Vysvětlují to tím, že nedostali dotace, s nimiž počítali a které byly pro ně zásadní, a také měli velké náklady s archeologickým průzkumem," poznamenal Šanc.

Historie Kouřimské brány

Nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1410. Kouřimská brána chránila vjezd do města ze západní strany, stála u Husovy ulice. Původní dřevěná brána byla nahrazena kamennou při zpevňování zdí a bran za Jiřího z Poděbrad a Vladislava Jagellovce. Rozvojem válečnictví klesala důležitost městských bran, a tím i péče - v roce 1813 se Kouřimská brána sesula. Poškodila příbytek písaře a ještě tři domy. Po tomto incidentu byla budovám v okolí areálu věnována větší pozornost. Zdroj: z knihy Jana Fialy

V roce 2011 se dokonce majitel pokoušel areál městu prodat zpátky, ale s tím radnice nesouhlasila, protože ho nabízel o zhruba dva miliony dráž, než město prodejem získalo. Peníze na rekonstrukci by stejně nemělo.

"Ten stav nás mrzí, Kouřimská brána se nachází u vstupu do centra a u nově opraveného areálu Jezuitské koleje. Je to opravdu skvrna na tváři Kutné Hory. V projektu byla i stavba nového domu, to bychom jim odpustili, protože je zdrželi archeologové, ale obnovu historických objektů ne," řekl starosta.

Komplexu, kde stojí čtyři budovy, si všímá především stavební úřad. Ten nařídil Hilldane Capital opravu střechy, aby místo nebylo nebezpečné. Střechu už opravili. Teď musí zabezpečit i část sesutých hradeb.

Cenný je celý soubor budov

Pro památkáře je areál historicky velmi významný. Nabízí architekturu od baroka až po 19. století, i když sama brána už tady nestojí, zřítila se v minulosti.

"Jsou tu dvě věžové gotické stavby, barokní dům s mansardovou střechou a zájezdní hostinec, který je z osmdesátých let devatenáctého století. Je to celkem unikátní areál," řekl Aleš Pospíšil z Národního památkového ústavu. Podle něj má i strategické místo, protože se nachází při vjezdu do městské památkové rezervace.

Stav areálu se mu sice nelíbí, ale žádné podněty zatím podávat nebude. "Vlastník alespoň opravil střechu, takže dva tři roky budovy dál chátrat nebudou. Spíš bych vyčkal, jak se vše s Hilldane Capital vyřídí," míní Pospíšil.

Areál prodalo v roce 2008 minulé vedení města jediné firmě, která se do výběrového řízení přihlásila. Prodat se ho snažili hned několikrát, ale neúspěšně. Radní s prodejem pospíchali, protože objekt neustále chátral.

Další podobně významnou chátrající stavbou v Kutné Hoře je rodný dům Mikuláše Dačického.