Rusové žijící v Praze se přou s ruskou ambasádou o kvalitu oprav náhrobků

Rusové žijící v Praze se přou s ruskou ambasádou o kvalitu oprav náhrobků padlých vojáků. | foto: Michal Šula, MAFRA

Pražští Rusové kritizují opravu pohřebiště rudoarmějců na Olšanech

  • 2
Ruská ambasáda již několik let opravuje pohřebiště padlých rudoarmějců na Olšanských hřbitovech. Opravy však vyvolaly kritiku Rusů, kteří v Praze žijí. Podle nich byly originální náhrobky vyměněny za zfušovanou repliku. Na náhrobcích se prý objevily desítky chyb ve jménech vojáků. Ambasáda se brání množstvím různých údajů, ze kterých vychází.

Vojáci sovětské armády padlí za druhé světové války mají na Olšanských hřbitovech zhruba 430 náhrobků. Všechny nechalo Rusko za poslední roky zcela vyměnit. Původně byly mohyly z betonu se jménem na bílé mramorové destičce. Nyní jsou ze žuly a jména padlých jsou vyrytá přímo na náhrobcích. Podle kritiků došlo po dotčených opravách ke zkomolení jmen rudoarmějců.

"Půl roku tu rekonstrukci sleduji. Pravopisných i faktických chyb je skutečně obrovské množství. Po výměně náhrobků byly zhruba na každém desátém. Například rudoarmějec A. B. Bagirov je nyní chybně uveden jako Bočarov. Jedná se prokazatelně o chyby vzniklé při přenosu nápisu z původních náhrobků," vysvětluje ruský novinář Vladimir Pomortzeff.

Podle něj lze správné údaje ověřit v archivech a ruská ambasáda některé chyby dodatečně nechala opravit. Ale v určitých případech prý s jinou chybou. "Vznik četných nesprávných údajů spadá už do 40. let, ale od té doby byla data mnohokrát upřesněna. Nechápu, proč na to ambasáda nebrala ohledy, navíc se další jména zkomolila až při rekonstrukci," diví se Pomortzeff.

Zástupci ruské ambasády na pohřebišti padlých rudoarmějců.

Velvyslanectví se brání tím, že existuje několik různých seznamů padlých, kde se objevují u jedné osoby dvě a někdy i více příjmení.

"Je to ohromné množství údajů. Někde jsou informace nedostatečné. Na konci války se dělaly seznamy kvapem, docházelo k chybám. Ve špitálech se přepisovala azbuka do latinky a tak dále. O chybách víme a snažíme se to napravovat. Práce není hotova," upozorňuje první tajemník ruské ambasády Anatoly Tomnikov, podle něhož do oprav vojenského pohřebiště vložilo Rusko více než milion dolarů, i když nemuselo.

Podle dohody mezi Českem a Ruskem z roku 1999 se totiž o hroby vojáků má starat země, na jejímž území leží.

O množství seznamů padlých kritici vědí, nicméně komolení jmen podle nich spočívá ve špatné práci ambasády s archivy.

"Třeba již zmíněný Bagirov. Jeho jméno se objevuje ve zprávě o zraněných v nemocnici i s údaji jeho manželky. Stejně tak třeba v poválečných seznamech pohřbených v Praze. Existuje jen jeden případ, kdy je uveden pod příjmením Bočarov. Tento seznam ale obsahuje nejvíce chyb a právě z něho velvyslanectví vychází," podivuje se Pomortzeff a poukazuje na dostupnost materiálů v digitalizované databázi Ústředního archivu Ministerstva obrany Ruska.

Nápisy jsou nečitelné, dlažba je obyčejná, zlobí se Rusové

Podle Imricha Vetráka z českého ministerstva obrany, pod které obecně vojenské hroby na území Česka spadají, za správnost údajů odpovídá vlastník náhrobků.

"Nevěděl jsem, že se to opravovalo s chybami. Domluvíme se s ambasádou na dalším postupu. Zatím je to celkem nepřehledné," řekl Vetrák.

Druhým důvodem, který Rusy znepřátelil, je způsob, jakým opravy památky probíhají. "Náhrobky se skutečně rozpadaly a 70 let od války je prostě už bylo nutné vyměnit. To se týká i dlažby, která byla také značně poškozená," vysvětluje mluvčí ruské ambasády Vladimir Fjodorov. Jenže tento postup se nezamlouvá ruským krajanům, kteří již řadu let v Česku žijí.

"Je to odfláknuté. Nápisy nejsou čitelné. Navíc tu vyměnili původní dlažbu za obyčejnou zámkovou. To je nedůstojné a pokládám to za vandalismus naší ambasády," tvrdí Alexandr Barabanov, vydavatel ruskojazyčného týdeníku v Praze.

Vzhledem k tomu, že je pohřebiště na seznamu chráněných památek, o podobě jeho oprav rozhodují památkáři. Z dokumentu magistrátního odboru památkové péče z listopadu roku 2008 vyplývá, že výměnu betonových náhrobků za žulové posvětili. O tom, že zmizí zmíněné mramorové destičky nebo že původní dlažbu nahradí zámková, se v dokumentu nepíše.

Do sporu se tak nyní musí vložit právě památkáři. "Určitých nedostatků jsme si vědomi. Snažíme se iniciovat jednání a vyjednat další postup. Vzhledem k tomu bychom neradi v tuto chvíli předjímali další vývoj situace a blíže se k věci vyjadřovali," řekla jen mluvčí Národního památkového ústavu Dita Roubíčková.