Skanzen v Kouřimi | foto: Milan Bureš, MAFRA

Kraj zdržoval, ze skanzenu v Kouřimi zatím kopie staročeské vsi nebude

  • 1
Na staročeskou vesnici s unikátními stavbami se Muzeum lidových staveb v Kouřimi prozatím nepřemění. Firma, která měla areál dokončit, vypověděla smlouvu kvůli průtahům ze strany krajského úřadu při předání staveniště. Mělo jít o jednu z největších letošních investic.

Kraj chtěl do přeměny skanzenu nasypat osmdesát milionů korun. Zatím není jasné, kdo z hejtmanství za vzniklou situaci ponese odpovědnost. Podle všeho ale projekt zůstane ještě několik let jen na papíře.

Metrostav, který měl 1. srpna začít v areálu stavět, totiž od smlouvy odstoupil. „Na pondělním jednání to vezmou radní na vědomí. Rozpracovali jsme několik variant, jak dál postupovat. Definitivní slovo budou mít právě radní,“ prohlásil hejtman Miloš Petera.

Dostavba skanzenu

Areál skanzenu se měl rozšiřovat už po svém otevření v roce 1972. Z plánu však sešlo a část staveb zůstala rozložená v depozitáři. Pokračování dostavby pak znemožnila restituce, kraj se s majitelem pozemků dohodl až před dvěma roky. Vznikla nová koncepce, která nepočítá se stavbami z Moravy. Většinu staveb měl dodavatel dokončit v polovině příštího roku, ale nestane se tak.

Oficiálním důvodem je nedodržení termínu předání stavby. Mluvčí Metrostavu František Polák takový problém potvrdil, samotné odstoupení ale komentovat nechtěl. „To je věc investora. Ve smlouvě byly podmínky, za kterých můžeme stavbu začít. Kraj je nedodržel a my bychom nemohli zaručit, že projekt stihneme dokončit včas,“ uvedl.

Devět historických staveb spolu s novou vstupní budovou měla firma postavit do 30. srpna příštího roku. Termín byl důležitý i proto, že kraj na projekt získal evropskou dotaci více než osmdesát procent, o kterou teď může přijít.

Radní pro kulturu a památky Zdeněk Štefek nyní tvrdí, že průtahy nebyly jedinou příčinou, proč Metrostav z projektu vycouval. Údajně se mu zdály příliš komplikované historické postupy, které požadovali památkáři. Zároveň ale připustil, že předání stavby skutečně zpoždění mělo.

„Vím, že tou komplikací byl podpis bývalého hejtmana na smlouvě, musela se podepisovat znovu. Déle se také vybíral autorský dozor. Ale přesné příčiny neznám. Teď jsme řešili, co dělat dál, a nepátrali jsme po viníkovi,“ shrnul.

Možnosti řešení jsou podle vedení kraje jen dvě. Nové výběrové řízení se prý kvůli dotacím vypsat už nestihne. Radní se proto mají zabývat buď zjednodušením projektu, aby se stihla alespoň jeho část, nebo převedením dotace na jiný projekt.

„V úvahu připadá třeba nákup přístrojů do zdravotnictví. V případě skanzenu je reálnější, že o peníze zažádáme znovu v novém dotačním období,“ dodal hejtman.

Tím pádem by se celá akce posunula o několik let. Regionální muzeum v Kolíně, pod které skanzen spadá, přitom už před měsícem areál uzavřelo pro veřejnost.

Jak upozorňuje jeho ředitel Vladimír Rišlink, muzeum kvůli nevydařené zakázce nepřijde jen o peníze. „Oddálení bude mít vážný dopad. Nemáme dostatečné vybavení pro návštěvníky a zázemí. Například při Velikonocích tady je pár záchodů na dva tisíce lidí. Navíc stav rozebraných objektů se každým rokem zhoršuje,“ tvrdí.