VIDEO: Kameníci vyměnili poškozenou věžičku na pilíři Chrámu sv. Víta

  • 8
Odborníci vyměnili jednu z kamenných fiál na pilíři Svatovítské katedrály. Pracovali ve výšce čtyřiceti metrů a museli si poradit bez moderní techniky. Fiála z 19. století byla porušena trhlinami a hrozilo, že spadne. Památkáři proto rozhodli, že ji nahradí nově vyrobenou replikou z opracovaného pískovce.

Při loňských opravách desátého pilíře na katedrále svatého Víta se zjistilo, že i sousední, devátý pilíř potřebuje nutně zásah restaurátorů. "Vršek fiály byl porušen trhlinami, proto jsme rozhodli ji sundat už loni na podzim," řekl památkář Petr Chotěbor.

Místo památkáři provizorně zajistili a rozhodli, že se vyrobí replika poškozené fiály. "Její stav zrestaurování bohužel neumožňoval," doplnil Chotěbor.

Dalo by se čekat, že práce bude na rozdíl od dob středověku podstatně lehčí, v kamenosochařství to však tak úplně neplatí.

Fiálu vyrobil kameník Miroslav Záveský ručně bez využití moderní techniky. "Kámen, ze kterého je fiála, měl původně osm set kilogramů, po jeho opracování zhruba šest set," popsal autor kopie a dodal: "Práce na něm mi trvala zhruba dva a půl měsíce."

Ve čtvrtek pak konečně došlo na nejzajímavější část opravy. Usazení fiály na své místo. Opracovaný pískovec usazoval přímo Záveský, vyzvedl ho upevněný popruhy na kočce, jak se přezdívá háku s kladkou, nad tělo pilíře. Jeho kolega mezitím tmelem upevňoval kovový čep dlouhý asi pětadvacet centimetrů, který o několik minut později spojil nový kus s hlavní částí sloupu.

Práce s nejlepším výhledem na Prahu

Výměna probíhala skoro ve stejných podmínkách jako za dob Petra Parléře. Ten pracoval na stavbě chóru ve čtrnáctém století na žádost císaře Karla IV. Jen lešení bylo tentokrát stabilnější než za jeho éry. I tak měli restaurátoři pod sebou téměř čtyřicet metrů změti trubek, plošin a žebříků.

Při odpočinku, kterého je při práci s několikasetkilogramovými kusy kamene potřeba, se mohli kochat výhledem na panorama Prahy. "Na tu výšku se dá časem přivyknout, závratě už nemáme," přiznal restaurátor Bohumil Pánek.

Jeho kamenosochařská firma má na starosti letošní etapu oprav této dominanty Pražského hradu. S touto stavbou jsou přitom spojeni i jeho předci, rod Pánků pracoval na katedrále téměř nepřetržitě v letech 1720 až 1920. Jako materiál na fiálu zvolil statik božanovský pískovec.

"Je to jeden z nejvyužívanějších pískovců za několik posledních desítek let. Hodně používáme i hořický pískovec, který je měkčí, ale pro fiálu jsme vybrali tvrdší a stabilnější typ," upřesnil volbu kamene Pánek. Na katedrále je celkově jen na první pohled sedm druhů pískovců. "Obdobný počet je i na Karlově mostě," dodal Pánek.

Málokterá památka je tolik spojována s českými dějinami jako právě katedrála svatého Víta. Její opravy spolknou každoročně velké sumy peněz, avšak hodnota, kterou tato stavba má, je nevyčíslitelná.

"Oprava tohoto konkrétního pilíře přijde celkem na tři a půl milionu korun," uvedl David Šebek z Kanceláře prezidenta republiky. "Správa Pražského hradu v posledních deseti letech investovala do Svatého Víta 118 milionů," doplnil.