Ani na opravu zámku ve Veltrusích nemá stát potřebné finance.

Ani na opravu zámku ve Veltrusích nemá stát potřebné finance. | foto: Petr Švarc, iDNES.cz

Opuštěné stavby asi propadnou státu. Ten nemá ani na opravu vlastních

  • 3
Objekty, o které se jejich majitelé nestarají, by měly podle návrhu nového občanského zákoníku propadnout po deseti letech bez údržby státu. Ve středních Čechách by se to mohlo týkat například zámku v Chotýšanech. Problém je, že se státní instituce často neumějí postarat ani o nemovitosti, které už vlastní.

Zámek Chotýšany byl v polovině osmnáctého století chloubou šlechty, která jej tehdy přestavěla do pozdně barokní podoby. Dnes připomíná spíš kulisu z hororu. Střecha se propadla, okna jsou vymlácená, zdi se drolí.

Zámek v okrese Benešov vlastní od roku 2002 firma nazvaná Farm Chotýšany, za kterou stojí tři cizinci: Ital, Angličan a Lucemburčan. Tomu, že by měli v plánu jej opravit, ale nic nenasvědčuje. "Majitelé za celou dobu na zámku neudělali skoro nic. Jeho stav je rok od roku horší. V parku je smutné torzo barokní besídky, kterou si pamatuji ještě z dětství, za chvíli z ní nic nezbude," říká místostarosta Chotýšan Radek Kalina.

Možná, že na podobný zámek mysleli autoři návrhu novely občanského zákoníku, která má umožnit budovu, o kterou se její vlastník deset let nestará, zabavit státem. Chotýšany, které zřejmě firma koupila jen kvůli přilehlým pozemkům, by v případě platnosti zákona mohly státu propadnout už příští rok. Dokázal by je ale stát zachránit?

Zámek Červené Pečky by stát musel zabavit sám sobě

Odpověď můžeme hledat na jiném středočeském zámku. Červené Pečky v okrese Kolín využívala do roku 1993 armáda, byly v něm spojařské dílny a sklady, pak jej vojáci opustili. Dodnes zámek hlídají dva strážní, ale armáda ho už nijak nevyužívá ani neopravuje.

"Náš zámek je státu a stát si s tím asi neví rady. Je to velká nemovitost a dost těžko by se hledalo jeho ekonomické využití," říká starosta Červených Peček Jan Dvořák. S nadsázkou řečeno by podle návrhu politiků měl stát zabavit zámek Červené Pečky sám sobě, v podstatě opuštěný je už osmnáct let.

Starosta Dvořák odhaduje, že oprava zámku by přišla na 120 milionů korun. Městys ho prý rozhodně zachraňovat nehodlá. "Naše příjmy se pohybují kolem osmnácti milionů. Byla by to ekonomická sebevražda," vysvětluje starosta.

Přitom v návrhu nového zákona nejprve stálo, že by měla opuštěná památka po zabavení připadnout obci. Ostatně nejen městys Červené Pečky si na rekonstrukci netroufá. Zámku se vzdal i potomek rodu Hrubých z Jelení, který na něj měl v restituci nárok.

To, že státní správa nemá peníze ani na údržbu těch památek, které vlastní, ukazuje také příklad zámku Veltrusy. Ani devět let po povodních v roce 2002, které zámek vážně poničily, do něj návštěvníci nemohou. Památkový ústav na opravách hlavní budovy zatím prostavěl 40 milionů korun. Aby se ale zámek mohl otevřít veřejnosti, bylo by potřeba ještě dalších 20 milionů.