Areál vietnamské tržnice Sapa v Praze-Libuši.

Areál vietnamské tržnice Sapa v Praze-Libuši. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Osmičky na autě? Jede boss. Vietnamci v Sapě mají vlastní pravidla

  • 13
Pod neustálým policejním dohledem je už druhým rokem vietnamská tržnice Sapa v pražské Libuši. Pro lidi, kteří sem chodí nakupovat, to tak je v podstatě bezpečné místo. To neznamená, že tržnice nemůže být místo daňových úniků nebo sídlo organizovaného zločinu.

Hromady krabic. Nesrozumitelné nápisy. Exotické pachy. To je první dojem po vstupu do vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši. Pak musíte skočit stranou před projíždějícím oprýskaným a notně pomuchlaným autem, kterých v areálu jezdí snad víc než v centru Prahy. Jejich stav napovídá, že největším nebezpečím, které může obyčejného návštěvníka v Sapě potkat, je vietnamský šofér řítící se tržnicí notně odvážnou rychlostí.

Policie v Sapě

Letos zde prověřila dva tisíce lidí a 350 prodejních míst. Výsledkem bylo: hledané osoby 10 vyhoštění 17 nelegální pobyt 17 drogová kriminalita 4 padělání obchodní listiny 3 Kromě toho pražští policisté zajistili spolu s ČOI a celní správou zboží za 137 300 000 korun. Pozn.: Čísla ukazují výsledky za letošní rok do 30. září.

Vedle těchto aut, na kterých je jasně patrné, že jejich majitelé nemají velké šoférské zkušenosti, tu jezdí a parkují i jiné vozy. Nablýskané limuzíny. "Existuje tu dokonce hierarchie registračních značek. Čím více osmiček, tím výše postavený člověk v autě jezdí," vysvětluje šéf pražské kriminálky Ivan Smékal s tím, že pro Asijce je osmička šťastné číslo.

Už druhý rok v Sapě pravidelně, téměř denně, pracuje sedmičlenný tým. A tak se návštěvník ani nemusí bát, že ho některý z prodejců při nakupování připraví o peněženku nebo ho v úzké uličce přepadne.

Jeden z policistů, který pravidelně Sapu navštěvuje a umí vietnamsky, ukazuje na další zajímavost asijské tržnice. "Mají tu vlastní dopravní značky s unikátními doplňkovými tabulkami. Vlastně to ničemu nevadí, ale pokud tady zasahujeme, nemá to pro nás žádnou hodnotu, není to podle vyhlášek," říká policista, který se po pětatřiceti hektarech pohybuje v civilu. Policejní intervence v Sapě totiž není většinou jako ve filmu. Žádné nečekané razie desítek zakuklenců se samopaly.

Klíčová je znalost prostředí

"Jediná správná cesta, jak se Sapou pracovat, je nepřetržitý dohled. Nemyslím si, že by nějaké valné výsledky přinesla akce, kdy jednou za čas přijde do tržnice na zátah velká spousta policistů bez důkladné znalosti místních lidí. V současné době tu nenacházíme varny nebo pěstírny, ale nedá se vyloučit, že tu takové riziko bylo nebo se může objevit," přiznává pražský policejní ředitel Martin Vondrášek.

Šéf pražské policie Martin Vondrášek se svým zástupcem Ivanem Smékalem a poslankyní Janou Černochovou v Sapě.

Výsledky této dlouhodobé práce jistě přicházejí, spolu s celníky a Českou obchodní inspekcí pražští policisté v Sapě například zabavili letos padělané zboží za více než 137 milionů korun. Pořád to však neřeší daňové úniky nebo obchod s lidmi - problémy, na které před několika týdny ukázal poslanecký bezpečnostní výbor.

"My řešíme v Sapě jiné záležitosti, ale pokud narazíme na něco, co náleží celorepublikovým útvarům, informace předáme," říká Smékal.

"Jsem ráda, že se pražská policie v takové míře stará o situaci v Sapě a má přehled, co se tam děje," pochvaluje si poslankyně Jana Černochová, která podnítila jednání bezpečnostního výboru kvůli skrytým rizikům, jež tržnice může přinášet. "Ale očekávám ještě další informace od zpravodajských služeb. Potom si můžeme udělat celkový obrázek," dodává Černochová.