Otužilci ve Vltavě při Memoriálu Alfréda Nikodéma.

Otužilci ve Vltavě při Memoriálu Alfréda Nikodéma. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Do Vltavy naskákal rekordní počet otužilců, letos se plave 90 let

• 1
Rekordních 285 otužilců z Česka i zahraničí plavalo ve čtvrtek ve vltavských vodách. Konal se totiž 67. ročník vánočního Memoriálu Alfreda Nikodéma. Ženy obsadily první tři místa.

"Letošní ročník musíme hodnotit jako úspěšný, o čtyřicet účastníků jsme překročili loňský rekord. Navzdory vysokému číslu vše proběhlo bez ztráty květinky - nikdo se nezranil a všichni úspěšně doplavali," uvedl předseda 1. plaveckého klubu otužilců Praha a ředitel soutěže Tomáš Prokop.

Spokojeni byli podle něj i diváci, z břehů jich sledovalo soupeření zimních plavců několik tisíc. Nepršelo, nebyl mráz a občas vysvitlo i sluníčko, takže plavcům prý nečinilo potíž svléci se do plavek, někteří se při čekání i slunili. Voda měla 4,5 stupně Celsia, vzduch čtyři stupně. Start a cíl závodu byly tradičně na severním cípu Slovanského ostrova.

Na nejdelší měřené trati se stala vítězkou Lenka Štěrbová z Pardubic, která loni přeplavala kanál La Manche. Sedm set padesátimetrovou trať zvládla za osm minut a 33 sekund.

Na druhém místě skončila Magda Okurková a na třetím Iveta Nováková. Čtvrtý v pořadí, mezi muži první, byl Petr Tomášek z pořádajícího klubu, který plaval o minutu a půl pomaleji než vítězka. Za ním skončili Roman Křupka a Milan Štencl, oba ze Zábřehu.

Nejmladším účastníkem byl devítiletý Daniel Stoklásek z Jihlavy, nejstarším šestaosmdesátiletý Jaroslav Brustmann z Kamenického Šenova a nejstarší plavkyní třiaosmdesátiletá Božena Černá z pořádajícího klubu.

Poprvé se plavalo před devadesáti lety

Mezi borci na nejdelší trati bylo vedle vítězky několik dalších přemožitelů kanálu La Manche - Dana Zbořilová z Prostějova, Petr Mihola z Brna a sólista Státní opery Praha Richard Haan. Při slavnostním nástupu převzala pamětní pohár Aneta Lokajová z Brna, rovněž přemožitelka kanálu, která ale ze zdravotních důvodů startovat nemohla.

Plavalo se na třech vzdálenostech - nejdelší trať na 750 metrů nese název Memoriál Františka Venclovského, trať na 300 metrů Memoriál Oldřicha Lišky a na 100 metrů Memoriál Štěpána Poláka.

Memoriál Alfreda Nikodéma je pojmenován po pražském zlatníkovi, zakladateli sportovního otužování v Československu. Narodil se 25. března 1864, v březnu 2014 si otužilci připomenou 150 let od jeho narození.

Poprvé plavali otužilci ve Vltavě v roce 1923, kdy se do vody ponořilo sedm borců. Nikodém, který chtěl akci zpopularizovat, plaval příští rok v uniformě i s puškou na rameni. Největší zimu zažili plavci v roce 1946, kdy bylo 25 stupňů pod nulou. Pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými led rozbíjeli. Voda zamrzala, plavat se nedalo.