Ve Voticích na Benešovsku budou otevírat motýlárium. Je umístěno v...

Ve Voticích na Benešovsku budou otevírat motýlárium. Je umístěno v rekonstruovaných starých zahradnických sklenících u pobočky Ochrany fauny ČR ve Voticích. | foto:  František Vlček, MAFRA

Ve Voticích otevírá unikátní Motýlárium, návštěvníci uvidí patnáct druhů

  • 0
Ve Voticích se v pátek otevře unikátní Motýlárium. Lidé v něm uvidí housenky, kukly i dospělé motýly. V současné době tam žije patnáct druhů motýlů. Podobná říše hmyzu v Česku ani v Evropě zatím není.

Jasoň, babočka, martináč. A taky modrásek, žluťásek, stužkonoska, lišaj nebo přástevník. Některé z křehkých motýlích krasavců je už v české přírodě možné spatřit jen těžko. Vymírají. Motýlárium ve Voticích představí zranitelný svět tohoto hmyzu hodně zblízka.

„Chceme lidem ukázat, že se z naší krajiny ztrácejí biotopy, a tím i motýli. Poukazujeme na křehké vazby v přírodě. Buď je to zarostlá krajina plná křovisek a náletových dřevin, nebo řepky a kukuřice. Tam není místo na život, tam se neuživí motýli ani křepelka,“ popisuje zakladatel občanského sdružení Ochrana fauny ČR Pavel Křížek, který za projektem Motýlária stojí.

Motýlárium s jezírkem i loukou, v němž rostou stovky rostlin a žijí desítky českých motýlů, vzniklo ve zdevastovaných sklenících. Motýli na ploše přes tisíc metrů čtverečních mají step, mokřad, květnatou louku i vodní plochu.

Návštěvníci se budou procházet po chodnících a mohou pozorovat všechna stadia vývoje motýlů. Unikátní je, že skleníky jsou jen rámy beze skel, takže příroda, která je uvnitř, může „komunikovat“ s tou venku. Křížek se snaží tímto způsobem dostat do skleníků zbytky populace z přírody.

„Vše do sebe krásně zapadá. Létají sem motýli, ptáci... Nad jezírkem se prohánějí vážky a do vody dokonce nakladly vajíčka žáby, tak budeme mít vlastní odchované pulce. Přírodě stačí málo. Když je to správné prostředí, tak se probudí. Je to úžasné,“ podotýká.

Nízko posekané trávníky motýlům nesvědčí

V České republice se vyskytuje kolem 3,5 tisíce druhů motýlů včetně můr, ve Voticích je jich patnáct.

„Nechceme být botanickou zahradou, která si nechá dovézt kukly ze zahraničí. Chceme ukázat pestrý svět našich motýlů, z nichž mnoho patří mezi ohrožené druhy,“ upozornil Křížek.

Poznamenal, že motýlům nesvědčí dnes tolik populární nízko posekané trávníky. „Zahrady u domů jsou totálně bez života oproti zahrádkám našich babiček, kde bylo spousta hmyzu,“ zmínil Křížek.

Motýlům se začal věnovat přesto, že je původně ornitolog. „Seznámil jsem se s Ondrou Sedláčkem, který učí na přírodovědecké fakultě a je také ornitolog. Jednoho dne mi oznámil, že ptáci mu už tolik nedávají a že objevil úžasný svět hmyzu, hlavně motýlů. Trošku jsem si myslel, že se zbláznil,“ říká Křížek.

Ale svět motýlů ho také uchvátil. „Jednou jsem se v pět ráno probudil a řekl jsem si, že ukážeme lidem naše motýly,“ vypráví.

Vzniká i síť motýlích rezervací

Motýlárium se otevírá začátkem prázdnin, prozatím ve zkušebním provozu.

„Trochu nestíháme. Je tu například vyseto 250 druhů rostlin, ale už nemáme čas dát k nim cedulky. To dokončíme až přes zimu,“ říká Křížek, který by byl rád, kdyby motýli vzbudili zájem i ostatních lidí.

Proto zakládá síť motýlích rezervací. Jsou zatím na Sedlčansku, Příbramsku a teď i na Voticku.

„Chceme udržovat plochy pro motýly. Je to půda, která se nehodí zemědělcům, je zpustlá, jsou tam náletové dřeviny, křoviska. Tyhle stepní fragmenty se snažíme získávat buď do podnájmu, nebo ke koupi,“ vysvětluje.

Na každou lokalitu se snaží shánět sponzora. „Udržovat by je mohli hasiči, myslivci nebo skauti. Je důležité, aby se o ni starali místní, aby si uvědomili, co mají za skvost,“ říká.

S budováním Motýlária začali lidé z Ochrany fauny ČR loni. Celý projekt vyjde na 2 až 2,5 milionu korun, Středočeský kraj poskytl dotaci 640 tisíc korun. Většinu tak hradí spolek ze svých prostředků a od sponzorů. Vstupné bude letos symbolických 40 korun.