Všeobecná fakultní nemocnice v Praze si pořídila nový ozařovač pro tomoterapii,...

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze si pořídila nový ozařovač pro tomoterapii, který dokáže šetrně léčit pacienty s nádory (12. března 2015). | foto: ČTK

Ozařovač putoval do nemocnice dva měsíce. Usadit ho pomáhal jeřáb

  • 1
Na pražské Karlovo náměstí putoval až Chicaga, paradoxně největší komplikace ale nastaly až na místě, u české nemocnice. Řeč je o moderním ozařovači nádorů, který se povedlo získat Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Jeho přesun ale nebyl vůbec jednoduchý.

Předností přístroje je výrazně přesnější zacílení zhoubného ložiska s možností ozařování i několika nádorů, z více úhlů (více jsme o přístroji psali zde).

Přístroj do nemocnice už přicestoval, jeho cesta však nebyla jednoduchá.

„Jednalo se o komplikovanou logistiku, spočívající mimo jiné v přesné koordinaci železniční, námořní i pozemní přepravy mezi kontinenty,“ uvedl manažer projektu TomoTherapy Tomáš Oberstein.

Přístroj sice nebyl hmotnostně či rozměrově nijak mimořádný, ale bylo nutné ho do Prahy přepravit ve dvou námořních kontejnerech. Přístroj navíc musel být rozložený na 20 dílů. Jeho celková váha je deset tun.

Z Chicaga do bunkru

„Specifický byl pro nás hlavně samotný náklad,“ říká manažer speciálních přeprav z dopravní společnosti, která cestu zařídila, Pavel Trnka.

„Zajistili jsme železniční přepravu z Chicaga do přístavu Norfolk, dále převoz nákladní lodí do Hamburgu, odkud jsme opět vlakem dostali kontejnery s nákladem do našeho skladu v Praze,“ dodává.

Jako nejnáročnější část celého převozu se ukázala instalace hlavní části přístroje do zvláštního bunkru pro ozařování. Ten je pod úrovní silnice.

„Museli jsme ho na místo usadit dírou ve stropě. A taky vyřešit, jak do stísněného areálu nemocnice dostat sedmdesátitunový jeřáb a ještě mu zajistit dostatečný manipulační prostor,“ popsal největší problém Martin Bacílek z přepravní společnosti. VFN totiž sídlí v historických budovách.

Po usazení stroje na místo pak nastoupili ještě odborní technici z  Drážďan. Ti zajistili konečnou montáž přímo na místě, včetně zapojení nezbytného softwaru. Znamená to, že jsme opravdu odvedli práci úspěšně od A až po Z,“ uzavírá Pavel Trnka.

Přeprava od naložení po instalaci probíhala přibližně necelé dva měsíce.