Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pacientka s Alzheimerem zachránila v léčebně život jiné klientce

  • 5
V pražském Alzheimercentru zachránila klientce život pacientka, která dříve shodou okolností pracovala jako anestezioložka. Ačkoliv i ona nemocí trpí, ženě dokázala pomoci naprosto profesionálně a bez jakéhokoliv zaváhání.

Neobvyklá události se stala před několika dny v průhonické pobočce Alzheimercentra starajícího se o pacienty s tímto vážným onemocněním.

Syn jedné klientky v jídelně po večeři krmil maminku hroznovým vínem. Jelikož je již žena starší, hůre polyká a začala se dusit. Vedle ní sedící další pacientka - dříve doktorka k ní okamžitě přiskočila, položila ji na zem a snažila se jí víno z úst vytáhnout. Ačkoliv se jí to povedlo, paní přesto přestala dýchat.

Alzheimerova choroba

  • Alzheimerovou chorobou trpí asi 60 % lidí trpících demencí.
  • Způsobuje ji progresivní odumírání nervových buněk v mozkové hemisféře.
  • V současné době není známa příčina vzniku, ví se však, jak nemoc probíhá.
  • Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku.
  • Nemoc začíná velmi pomalu: nemocný si přestává pamatovat, přestává být schopen logicky uvažovat, komunikovat, postupně ztrácí návyky a dovednosti. V posledních stádiích onemocnění dochází k úplné ztrátě paměti, intelektu, soudnosti, myšlení. 

„Naše klientka se pak o ženu postarala, než jsem přiběhla, pak jsme se o dusící se ženu postaraly společně do doby, než začala dýchat. Poté jsme ji převedly na pokoj a pak už bylo vše v pořádku. Paní doktorka jí velmi dobře pomohla,“ popsala iDNES.cz situaci ředitelka zařízení Hana Slámová.

Syn klientky byl podle Slámové v šoku. Zmínil, že od této chvíle prý vždycky bude mít o maminku při jídle strach.

„Před nějakou dobou měl maminku doma. Kdyby se něco takové stalo tam, tak by to podle vlastních slov nezvládl,“ dodala Slámová. 

Pacientka s Alzheimerem si v krizové situaci vybavila i přes nemoc léta zažité zkušenosti, které získala při své práci. Právě s dlouhodobou pamětí pacientů se v průhonickém zařízení pracuje.

Pro nemoc je totiž typické, že lidé si jsou schopni vybavit spíše své dětství, mládí nebo jiné starší události, než to, co bylo před hodinou či pěti minutami.