Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V sanitce pomůže pacientům od bolesti a stresu nově rajský plyn

  • 9
Pražská záchranná služba začala jako první v Česku vybavovat své vozy směsí rajského plynu a kyslíku. Pacientům má pomoci od bolesti a stresu. Pilotní projekt potrvá půl roku, pak by měl přejít do běžné praxe.

Přípravek s názvem Entonox, který má nahradit doposud běžně používaná analgetika v injekční formě, testuje pražská zdravotnická záchranná služba od ledna. Pilotní projekt zahájila ve spolupráci se společností Linde Gas, potrvá šest měsíců.

Entonox obsahuje směsici rajského plynu a kyslíku. Pacientům pomůže od bolesti.

Plyn je stlačený do pětilitrových lahví, které jsou vybaveny hadicí a náústkem. „Jedná se o směs oxidu dusného a kyslíku v poměru jedna ku jedné,“ přibližuje ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Oxid dusný je známý také pod názvem rajský plyn. Důvod, proč se používá v kombinaci s kyslíkem, je prostý. V opačném případě by se člověk při inhalaci udusil.

Pozitivní efekt má entonox hned dvojí. V první fázi dojde k uklidnění pacienta a poté odezní i bolest.

Rajský plyn vozí sanitky i ve Velké Británii

Inspiraci čerpala pražská záchranka v zahraničí. „Podobně vybavené jsou záchranné služby ve Velké Británii nebo třeba na Kypru,“ říká Kolouch.

Nádoba s pomocníkem od bolesti a stresu

Entonox je inhalační analgetikum určené pro situace, kdy je potřeba rychlý nástup a ústup jeho účinků.

Jde o směs oxidu dusného (N2O, lidově také rajský plyn) a kyslíku v bezpečné kombinaci jedna ku jedné.

Pacienta dokáže zbavit nejen bolesti, ale i stresu a strachu. Běžně se používá například u porodů nebo v zubních ordinacích.

Nástup účinku je velmi rychlý. K uklidnění dochází zpravidla do dvou až tří minut.

Analgetikum je možné používat i pro tišení bolesti u dětských pacientů, kterým může pomoci překonat strach z ošetření.

Hlavním cílem je podle něj to, aby pacienti při převozu netrpěli bolestí a aby se procedura aplikování analgetik zjednodušila. V případě injekčně podávaných tišících látek musel totiž každou aplikaci na dálku odsouhlasit lékař.

„Jelikož ta hlavní část práce dnes v záchranné službě neleží na výjezdovém lékaři, ale na záchranáři, vedla se dlouhodobě debata o tom, do jaké míry a zda vůbec může nelékařský personál analgetika injekčním způsobem podávat,“ vysvětluje Kolouch.

Jelikož jde o pilotní projekt, disponuje nádobami se směsí rajského plynu a kyslíku sedm sanitních vozů. Analýza na konci projektu ukáže, kolik vozů se nakonec entonoxem vybaví, ale i to, jaké budou celkové náklady.

„Ten výrobek je na našem trhu bohužel monopolní, takže počítáme s tím, že finanční náročnost nebude malá,“ uvádí Kolouch. Cena jedné láhve se směsí je v rámci pilotního projektu tři tisíce korun.

Účinky lze lépe kontrolovat

I přesto, že se nový způsob tišení bolesti zatím jen testuje, jsou s ním řadoví záchranáři spokojeni.

„Za dobu, co ten projekt běží, jsem entonox použil už třikrát, a to jak na dětech, tak na pacientech se zlomeninami. Pokaždé s vynikajícím účinkem,“ pochvaluje si záchranář Dominik Horn, který je jedním z těch, kteří přípravek testují v terénu.

Největší výhodou podle něj je, že entonox pacientům dokáže ulevit nejen od bolesti, ale i od strachu a stresu.

Lékaři připomínají i další plusy. Na rozdíl od analgetik, které se vpichují do žíly, má totiž takzvanou lepší řiditelnost.

„V momentě, kdy tu inhalaci pacient přeruší, účinky analgetika rychle poklesnou, zatímco když se látky aplikují do žíly, není předem jisté, jaký efekt budou v těle mít a na jak dlouho,“ vysvětluje anesteziolog Jan Votava.

Směs oxidu dusného a kyslíku se využívá například ve stomatologických ordinacích, při porodech nebo jako analgetikum při menších chirurgických zákrocích, jako je třeba šití drobných ran na kůži.

K těm lze použít například i mast s názvem EMLA. Jedná se o lokální anestetikum, které se využívá například před vpichem jehly nebo při drobných chirurgických zákrocích. Vzhledem k delšímu nástupu znecitlivujícího účinku se ale do sanitních vozů příliš nehodí.