K Hodině Země se připojí také Žižkovský vysílač

K Hodině Země se připojí také Žižkovský vysílač | foto: Petr Topič, MAFRA

Pražské památky na hodinu zhasnou, přidají se k celosvětové akci

  • 4
Řada pražských a středočeských památek a dalších objektů se v sobotu po setmění připojí do celosvětového happeningu Hodina Země. Památky tak budou bez veřejného osvětlení či nasvícení. Podobná akce se uskuteční také například v Paříži, Londýně nebo New Yorku.

Do tmy se vybrané objekty ponoří v sobotu v půl deváté večer.

Loni poslední březnovou sobotu zhasl v rámci této akci v Praze Tančící dům, petřínská rozhledna, Staroměstská radnice, Vyšehrad, Pražský hrad, Obecní dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Ale letos jako by se Praha bála zůstat potmě. K akci se přihlásilo mnohem méně pamětihodností.

Kromě Pražského hradu a Žižkovské věže potvrdila účast pouze menší soukromá muzea, jako Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy a Muzeum pražských pověstí a strašidel.

"Magistrátu jsem se ptala několikrát, proč památky jako Karlův most, Staroměstská radnice a další nezhasnou. Bohužel jsem nedostala odpověď. Zvláštní kategorií je Pražský hrad, který má na starosti Správa Pražského hradu. Ti se připojují," vysvětluje úbytek zúčastněných koordinátorka klimatické koalice Barbora Urbanová.

Kdo se zúčastní

Místa, která budou v Praze zhasnuta

Pražský hrad (vnější osvětlení), Žižkovská věž (osvětlení vysílače), Muzeum pražských pověstí a strašidel (osvětleno svíčkami), Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy (osvětleno svíčkami), hotel Intercontinental, hotel Alcron, ústředí ČSOB (vybrané budovy), sídlo Skanska (všechny budovy v republice) a další.

Kde a co také zhasne ve středních Čechách 

Kolín – radnice, chrám sv. Bartoloměje K. Hora – chrám sv. Barbory, kostel sv. Jakuba, Kamenný dům, Jezuitská kolej M. Boleslav – radnice, hrad, zřícenina Michalovice, kostel sv. Bonaventury, loga na budovách Škody Auto Beroun – část osvětlení Husova náměstí Čelákovice – tvrz, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Husův sbor a radnice Radim (Kolínsko) – veřejné osvětlení Bubovice (Berounsko) – veřejné osvětlení

Úspora - minimální

V případě, že se domácnost akce zúčastní a vypne devět normálních žárovek o výkonu 75 W, ušetří za danou hodinu v průměru 3,20 Kč. Pokud používá žárovky úsporné, ušetří přibližně 0,80 Kč.

Náměstek primátora Václav Novotný však neví o tom, že by se na Prahu někdo s takovou žádostí obracel. "Vážně vám říkám, nemám nejmenší zdání, že něco takového vůbec existuje, že by to někdo organizoval, že by někdo něco takového chtěl," uvedl.

V sobotu od půl deváté večerní se kromě Hradu ponoří do tmy i další pražské objekty, jako různé firmy a domácnosti. Pražané, kteří se akce nezúčastní, mohou být v klidu, žádná technická porucha nebo výpadek proudu kvůli happeningu nehrozí.

Jak teoreticky vyvolat blackout

"I kdyby se deset procent domácností odpojilo od elektřiny, došlo by ke zvýšení napětí o pouhou odmocninu z daného procenta. To znamená, že by napětí bylo přibližně 237 voltů namísto běžných 230 voltů," vysvětluje děkan Elektrotechnické fakulty ČVUT Pavel Ripka.

"Kdyby se ale domluvilo větší množství domácností s energeticky náročnými fabrikami, tak by k blackoutu mohlo teoreticky dojít. Tato domluva by ovšem musela vzniknout tajně, aby se na ni energetické společnosti nestihly připravit," doplňuje Ripka.

Potmě budou také hosté některých hotelů. Zapojí se i takové jako Intercontinental v Pařížské nebo Alcron ve Štěpánské ulici.

"Hostům na pokoje rozneseme dopisy, aby byli informováni o této události. Světla, která nejsou nezbytná kvůli bezpečnosti, zhasneme. Hosty zveme do kavárny, kde s námi mohou tu hodinu strávit při svíčkách," vysvětluje Simona Seidlová z hotelu Intercontinental.

Hodinu Země pořádá Ekologický institut Veronica pod záštitou Světového fondu pro ochranu přírody (WFF). Projekt vznikl v roce 2007, kdy více než dva miliony domácností v australském Sydney na hodinu zhasly. Poté se akce začala šířit do ostatních částí světa. Zhasly stavby jako sanfranciský Golden Gate Bridge, římské Koloseum, pařížská Eiffelovka, newyorské Times Square nebo socha Krista v brazilském Rio de Janeiru.

Akce má za cíl především boj za větší ochranu klimatu. Hodinové zhasnutí světel je dle institutu jednoduchý a viditelný čin.

"Ve třetím roce jsme se s WWF ujali české koordinace projektu. Je to proto, že WWF není v České republice. Myslím, že je to politický důvod, není to zde prý potřeba. Pobočka WWF je ale v Polsku a Rakousku," říká koordinátorka a mluvčí kampaně Hodina Země Yvonna Gaillyová.