Pašerák vezl přes Ruzyni 33 kilo sloních klů

  • 25
Celníci na letišti v Praze-Ruzyni v úterý zabránili nelegálnímu vývozu sloních klů. Pašoval je 24letý cizinec, který chtěl s kořistí vyrazit letadlem přes Moskvu do své domoviny - vietnamské Hanoje.

"Celníci objevili sloní kly při běžné kontrole zavazadel za použití rentgenu, nezdál se jim obsah. Postupně nalezli v několika kufrech celkem 18 různě velkých dílů rozřezaných sloních klů, které byly zabaleny v papíru a olepeny páskou," popsala mluvčí celníků Šárka Miškovská.

Celková hmotnost sloních klů činila 33 050 gramů. Podle propočtů by na černém trhu v Asii takové množství vyneslo asi 1,68 milionu korun. Kilo se tam prodává až za dva a půl tisíce dolarů.

Obchodování se slonovinou

Sloni byli v roce 1989 zařazeni do seznamu CITES I (úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), čímž byl obchod se slonovinou víceméně celosvětově zakázán. Keňa v té době demonstrativně spálila veškeré zásoby zabavené slonoviny.

Vietnamec chtěl vyvést sloní kly zabalené mezi sladkostmi.
Vietnamec chtěl vyvést sloní kly zabalené mezi sladkostmi.

Zákaz obchodu se však podařilo udržet pouze 10 let.  Pak kvůli tlaku některých zemí na uvolnění obchodu byly v roce 1997 některé populace slonů přeřazeny do slabší kategorie ochrany - do CITES II. Od roku 2005 obchod se slonovinou znovu dramaticky narůstá a vrátil se již na úroveň před rokem 1988. 

Zdroj: ČIŽP

Pracovníci České inspekce životního prostředí určili, že pašerák vezl kly slona afrického (Loxodonta africana).

"Tento druh slona je zařazen do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů podle úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES)," připomněla mluvčí.

Podle expertky slonovina pochází - vzhledem k počtu špiček klů - minimálně ze tří zabitých slonů.

"Dle barvy se jedná o recentní slonovinu, nikoli o starožitnost. Slonovina totiž postupně stářím a působením UV záření žloutne a působením vlhkosti může na povrchu popraskat," zhodnotila Pavla Říhová z inspekčního oddělení CITES.

Vietnamec schovával kusy slonoviny ve svých kufrech mezi kosmetikou a čokoládou.  "K jejímu původu se pachatel nevyjádřil," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Simona Cigánková.

Případy obchodování nejen se sloními ale i nosorožčími kly se v Česku množí (o jednom z případů jsme informovali nedávno). Zpravidla přitom míří do Asie, kde jsou rozprodávány.

"Tento případ  je dále vyšetřován jako podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Pachateli hrozí až osmiletý trest odnětí svobody," doplnila Cigánková.

,