Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Pražská policie hledá sto lidí, případ ztraceného mladíka se vymykal

  • 4
Pražská policie v současné době pátrá po téměř stovce pohřešovaných. V loňském roce se jich v evidenci objevilo přes tři sta, jedenáct z nich hledají kriminalisté dodnes. Jsou bohužel i případy, kdy k pohřešovaným nevedou žádné stopy.

Dvacet. Tolik bylo Petru Stránskému, když před devíti lety zmizel. Fotbalový boss Miroslav Kříž by letos v červenci zase s rodinou oslavil 56. narozeniny. Oba zmizeli beze stopy stejně jako šestadvacetiletý Ondřej Uher.

Ondřej zmizel před více než měsícem. Šestadvacetiletý mladý muž neměl potíže s rodiči, s prací ani s kamarády. Zašel si v sobotu 15. února do restaurace. Druhý den se nikomu neozval, pak nedorazil na sjednané setkání s přáteli.

Obojí bylo v jeho případě velmi překvapivé. Minulý pátek pak vylovili policisté z Vltavy mužské tělo. A dnes výsledky genetických analýz ukázaly, že jde skutečně o Ondřeje.

Taxikáři, letáky, účty, telefonáty i hledání v terénu

Kamarádi i rodiče věděli, že Ondřej toho za ten víkend moc nenaspal, když byl sobotu v Rakovníku a v neděli do rána v klubu Zlatý strom v Praze. Ale nepochybovali o něm, věděli, že je zodpovědný a že by se jim ozval. Začali po něm pátrat sami a nutili policii k akci.

Jejich příběh může být návodem, jak si v podobné situaci počínat. "Místo, kde byl kamarád viděn naposledy, je třeba rychle prověřit. V případě Ondřeje uchovával klub kamerové záznamy jen 24 hodin a tak je tomu i v mnoha jiných soukromých podnicích," radí lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci, Jitka Košťálová, blízká kamarádka pohřešovaného mladíka.

Ani zachráněné záznamy ovšem neznamenají výhru.

"Člověk má z amerických detektivek pocit, že si může kamerový záznam přiblížit, oddálit, vyčistit. A pak vám na policii ukážou prakticky černobílé noční video, kde se vám podaří poznat člověka podle stylu chůze, když ho dobře znáte," poukázala na zkušenosti Košťálová.

Poslední stopa, poslední svědek

Skupina Ondřejových přátel oslovila i pražské taxikáře, aby zjistili, zda se vydal domů do Modřan.

"AAA taxi to vyhlásilo přes centrálu, takže jeho popis dostali všichni řidiči firmy. Oslovili jsme v první vlně i několik rádií. Lepili jsme letáky. Měli jsme informace i od senzibilů. Byli jsme na hlavním nádraží. Prošli jsme Stromovku," pokračuje Jitka Košťálová. Když pak procházeli ještě břehy Vltavy, měla hodně špatný pocit, že se tam stalo něco vážného. 

Někteří pohřešovaní jsou na seznamech i roky

Podle Košťálové to byla právě rodina a blízcí, kdo policii nosili důležité důkazy. Například ten, že mladík ještě v jednu hodinu a padesát osm minut v neděli ráno platil v klubu kartou.

"Měli jsme i výpis hovorů, který jsme také policii předávali," dodala. Postupně se jim společně s policií podařilo zjistit, že hledaného ještě v pět hodin ráno viděli v klubu svědci, jak se baví s mužem s dlouhými rezavými vlasy. Byl to asi poslední svědek, protože pak Uher odešel.

Ukázalo se, i díky pátrání blízkých, že mladík nejspíš nejel taxíkem. Pravděpodobně šel z Karlovy ulice směrem do Modřan a možná doufal, že cestou naskočí na tramvaj. Pěšky by mu totiž cesta trvala asi dvě hodiny, tramvají je to zhruba třicet minut. Cesta vede podél Vltavy.

Jestli do ní muž spadl kousek od Tančícího domu u Jiráskova mostu, je však zatím jen spekulace. Nicméně tělo policie vylovila z vody u pražské galerie Mánes, pár metrů od mostu.

Kriminalisté nejsou vždy rádi, když se rodina zapojí do pátrání. Detektivové totiž musí prověřovat všechny poznatky a občas se k nim přes rodinu dostávají i nepravdivé zprávy, které musí prověřovat, což jim ubírá cenný čas.

"Pokud rodina pátrá sama, měla by spolupracovat s policií a konzultovat s vyšetřovateli všechny kroky," radí mluvčí pražské policie Hana Jeřábková. "Za rok 2013 bylo vedeno na území hlavního města Prahy 367 případů pohřešování, jedenáct osob hledají kolegové dodnes," dodala její kolegyně Andrea Zoulová.

Do minulého týdne pátrala pražská policie po 94 osobách starších osmnácti let. Vymykají se mezi nimi právě případy šestadvacetiletého Ondřeje Uhra, fotbalového bosse Miroslava Kříže a Petra Stránského. Shodou náhod viděli svědci všechny tři pohřešované naposledy v pražských restauracích.