Jaké výkony bude ta která středočeská nemocnice provádět, není zatím jasné. (Ilustrační snímek)

Jaké výkony bude ta která středočeská nemocnice provádět, není zatím jasné. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nemocnice v kraji smlouvy s pojišťovnami mají, teď půjde o rozsah péče

  • 0
Na konci loňského roku řešily středočeské nemocnice otázku, zda budou mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Nyní jsou již podepsány. Otazník teď pro změnu visí nad výkony, které budou jednotlivé nemocnice poskytovat. Jasno není zatím nikde.

"Největší debatu vedeme u takzvaných sdílených výkonů. To jsou například urologické či ortopedické výkony v chirurgii. Podstatou tedy je, že k výkonu je potřeba určitá odbornost a zároveň spadá do jiné kategorie než přímo do chirurgie," říká ředitel nemocnice v Městci Otakar Mareš.

Zdravotní pojišťovny prý tlačí na to, aby takové výkony nemocnice neprováděla. Ta je však v seznamu poskytovaných výkonů nechat chce. "V případě jejich vyjmutí by to postihlo péči o akutní případy," dodává ředitel. Pro představu, problém by to mohl být třeba u pacienta s komplikovaně zlámanými kostmi. Chirurgové by je mohli zasádrovat, ale už ne srovnat, protože jde o ortopedický výkon.

V nymburské nemocnici podobnou komplikaci neřeší, protože podle tamní ředitelky Alice Opočenské pojišťovny v její nemocnici akutní péči omezovat nechtějí. "Jsme v podstatě před podepsáním dodatků," tvrdí ředitelka.

Všech pět krajských nemocnic dostalo smlouvu na pět let, kutnohorská, která spadá pod kolínskou, jen na rok. Ke každé operaci nebo výkonu je přiřazen kód. A o seznamu kódů teď nemocnice vyjednávají.

"Třeba my jsme měli nasmlouvané kódy na hrudní chirurgii a měli jsme tu tým, který hrudní výkony prováděl. Pak odešel a my už ty operace neděláme. Pojišťovny navrhly tyto kódy zrušit a my souhlasíme," vysvětluje ředitel příbramské nemocnice a předseda krajského výboru pro zdravotnictví Stanislav Holobrada.

Složitější výkony jen ve velkých nemocnicích

Ten souhlasí s tím, že některé složitější výkony by neměly dělat menší ani krajské nemocnice, ale měly by se přesunout do specializovaných center.

V příbramské nemocnici se nadále nebudou provádět plánované resekce plic, tedy třeba ani jejich částečné odstranění, či radiální prostatektomie – chirurgické odstranění prostaty. A to i přesto, že primář urologie, který přišel z pražského Motola, takový zákrok umí. Výkony hrudní chirurgie už v Příbrami nedělají, protože jim chybí kvalifikovaný lékařský tým, v Kladně o ně však přijít nechtějí.

"Primář chirurgie tyto věci umí, dělal je v Motole a učí to i mladé kolegy. Otázka je, kolik jich budeme dělat, tyto výkony jsou strašně nákladné, musí se najít nějaká zlatá střední cesta," říká ředitel kladenské nemocnice Vladimír Lemon. Zásadní změny se podle něj v kladenské nemocnici nechystají.

Totéž říkají i ředitelé hořovické nemocnice na Berounsku Luděk Pelikán nebo slánské nemocnice na Kladensku Jiří Šimák.

Ani v mělnické nemocnici není zatím jasno. Ředitel Tomáš Jedlička říká, že chtějí jednat naopak i o nasmlouvání nových kódů. Konkrétní však být nechtěl. "Jde třeba o určité typy operačních výkonů, které nepotřebují žádné speciální vybavení a jde u nich jen o erudici lékařů," dodal.

,