Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012)

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012) | foto: František Vlček, MAFRA

Exposlance Pekárka nejspíš čeká další soud, Kolín chce náhradu škody

  • 3
Kolín zřejmě bude vymáhat škodu, kterou městu před lety způsobil prodej pozemků pod cenou. Kvůli kauze už je ve vězení někdejší místostarosta Roman Pekárek, který kontroverzní prodej vyjednával. Pravděpodobně tak bude čelit další žalobě.

Bývalého kolínského místostarostu Romana Pekárka nejspíš znovu k soudu pošlou zastupitelé města kvůli náhradě škody.

Trestní soud, který skončil předloni, město kvůli odškodnění odkázal na nové soudní řízení. "Pan Pekárek však odmítl škodu uznat, proto budou zastupitelé v březnu rozhodovat, zda se má město o peníze soudit," podotkl starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Podle znaleckého posudku Pekárek při sjednávání prodeje pozemku v průmyslové zóně Šťáralka město ochudil o 26 milionů, což je rozdíl mezi odhadovanou tržní cenou pozemku a prodejní cenou.

Mohlo by jít o precedens

Představitelé vládnoucí koalice, kterou tvoří Změna pro Kolín, sdružení Kolíňáci a TOP 09, si většinou uvědomují, že město i přes vynaložené náklady ve sporu nemusí uspět. Zároveň ale vnímají odpovědnost k vymáhání ušlého zisku.

"Svůj názor vyjádřím hlasováním. Jako starosta musím postupovat v souladu s řádným hospodařením," naznačuje Rakušan, jak bude hlasovat.

Kauza Pekárek

Exmístostarosta Kolína v září 2009 prosadil prodej obecního pozemku firmě Coss za 15 milionů. Odhadce přitom cenu určil na 40 milionů korun. Ze schůzky, na níž si politik řekl o milionový úplatek, existuje záznam.

Dostal se k tehdejšímu starostovi Jiřímu Buřičovi, který ho však předal policii až poté, co nahrávku zveřejnila MF DNES. Pekárek se, už jako obžalovaný, stal poslancem. Soud ho pak poslal na pět let do vězení a vyměřil mu pokutu 250 tisíc.

Kdo rozhodoval o prodeji pozemku: starosta Jiří Buřič (ODS) místostarostové: Pavel Hoffmann (SNK-ED) a Roman Pekárek (ODS) radní: Jakub Plašil, Eva Matějková, Ondřej Plašil (ODS), Václav Navrátil (SNK-ED), Jiřina Veselá (Strana zelených), Karel Sova (KDU-ČSL) Zdroj: Městský úřad Kolín

Nejrazantněji mluví sociální demokraté a komunisté, podle kterých půjde o precedens. "Město by mělo škodu vymáhat a myslím si, že v klubu budeme jednotní," říká Martin Škorpík z KSČM.

A senátor a zastupitel zvolený za sociální demokracii Pavel Lebeda dodává: "Škoda podle mne není tak vysoká, jak zaznělo u soudu, každopádně budu hlasovat pro. Rozhodnutí by mělo posloužit jako precedens a tuším, že kolegové náhradu škody také podpoří."

Zásadně proti budou zřejmě jen členové Pekárkovy bývalé strany ODS. Podle jejího zastupitele Vladimíra Zemana totiž nesou odpovědnost za vzniklou škodu také členové tehdejší rady a minulého zastupitelstva. "Budeme to projednávat na oblastním sněmu. Můj názor je takový, že o prodeji pozemku za danou cenu rozhodlo zastupitelstvo a rada, ne jen Roman Pekárek," míní Zeman.

Hlasování o prodeji bylo tajné

Pro prodej pozemku za patnáct milionů zvedlo v září 2009 ruku osm z devíti členů rady. Hlasování však bylo tajné. Radu tvořili kromě odsouzeného Pekárka a dalších členů ODS zástupci SNK-ED, Strany zelených a lidovců.

Nikdo z nich už není ani v radě, ani v zastupitelstvu města. Výjimkou je jen Václav Navrátil, který přešel ke sdružení Kolíňáci. V úterý nezvedal telefon ani neodpovídal na SMS.

Pozemek o rozloze 92 tisíc metrů čtverečních v průmyslové zóně chtělo město původně prodat za dvacet milionů, tedy za polovinu částky, kterou odhadl soudní znalec. Pekárek podle předloňského rozsudku za milionový úplatek slíbil, že částka se ještě sníží na patnáct milionů a že zařídí schválení prodeje radou a zastupitelstvem.

Usvědčila ho nahrávka, jejíž přepis v roce 2010 zveřejnila MF DNES. Na ní se bývalý místostarosta domlouvá na úplatku s jednatelem společnosti Coss Petrem Ličkou. "Udělal bych to patnáct a jedna," říká mimo jiné Pekárek na záznamu. Ličkovi navrhoval částku rozdělit na čtyři díly a vykázat ji jako náklady na propagaci.

ODS chtěla nahrávku ututlat

Nahrávku získal jako první tehdejší starosta Buřič a pustil ji na sněmu kolínské ODS. "Trestní oznámení jsem nepodal a navrhuji, aby celá věc zůstala v této místnosti," řekl tehdy kolegům, mezi nimiž byl i europoslanec Milan Cabrnoch. A nikdo z nich se neodvážil doporučení porušit.

Až když se o případ začala zajímat MF DNES, starosta nahrávku předal policii.

Vrchní soud v Praze na jejím základě poslal Pekárka na pět let do vězení a uložil mu zaplacení pokuty 250 tisíc. Podnikatel Lička pak vyvázl s ročním podmíněným trestem. Dodnes přitom není jasné, kdo nahrávku pořídil a jak se dostala ke starostovi města.

O tom, jestli bude Kolín vymáhat škodu z uplaceného prodeje pozemku, rozhodne zastupitelstvo 24. března.