Kvůli nepřizpůsobivým občanům z kladenských ubytoven vznikla petice.

Kvůli nepřizpůsobivým občanům z kladenských ubytoven vznikla petice. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nepřizpůsobiví občané z kladenských ubytoven znepokojují matky s dětmi

  • 30
Stavební uzávěra na nové ubytovny, kamerový systém a preventisté, kteří mají předcházet konfliktům. Kladno bojuje s nepřizpůsobivými občany v ubytovnách. Na problém poukázala petice, pod kterou se podepsalo už přes pět set lidí.

Sestry Michaela Marková a Marcela Sevidová, které žijí v blízkosti Americké ulice v Kladně-Kročehlavech, kde stojí ubytovna pro sociálně slabé, organizují petici proti nepřizpůsobivým občanům.

"My, občané Kladna, jsme znepokojeni chováním nepřizpůsobivých občanů z ubytoven v našem městě a žádáme představitele magistrátu k okamžitému řešení této neúnosné situace," píše se v petici.

Podle autorek výzvy nepřizpůsobiví lidé svým chováním obtěžují a terorizují své okolí. "Nechceme přihlížet, jak lidé z ubytoven kradou, ničí majetky lidí i města a napadají děti i seniory," stěžují si.

Posledním impulzem, který přiměl kročehlavské matky k petiční akci, bylo napadení dítěte.

"Bydlíme v sídlišti u Kauflandu a již několikrát obtěžovala banda romských dětí a výrostků naše děti. Naposledy přišla tato parta na zdejší hřiště. Můj třináctiletý synovec si tu s kamarády chtěli hrát fotbal. Romové tam přišli a řekli, že hrát zkrátka nebudou. Když se synovec zeptal proč, tak ho jeden z party, šestnáctiletý chlapec, napadl," popsala událost Michaela Marková.

Případ vyšetřovala i policie. "Byli jsme informováni o tom, že útočník se přiznal a půjde před přestupkovou komisi," podotkla Marková.

O obavách zdejších matek napsaly sestry nejprve na Facebook. Reakce lidí je motivovaly ke spuštění podpisové akce. Pod petici se již podepsalo na pět set lidí.

V Kladně je nyní podle vedoucí sociálního odboru kladenského magistrátu Heleny Raifové více než čtyřicet ubytoven, které vlastní soukromníci a město je nemůže nijak ovlivňovat.

Vedení města tvrdí, že si je kritické situace vědomo a že udělalo maximum. "Po čtyřměsíčním úsilí jsme vyhlásili stavební uzávěru na nové ubytovny do doby, než vejde v platnost nový územní plán, který zřizování ubytoven trvale omezí," uvedl primátor Dan Jiránek.

Navíc městská policie získala tři nové preventisty, kteří mají předcházet konfliktům, na pěší zóně, kde v posledních letech přibylo mnoho ubytoven, mají strážníci své stanoviště, rozšiřuje se kamerový systém.

Primátor: Na řadě je stát

Jak říká primátor, nyní je řada na státu. "Již několik let chceme registr přestupků, protože tím, že se tito lidé neustále stěhují, ztrácí se jejich přestupková historie. Opakování některých přestupků je navíc trestným činem, ale soudci bez registru přestupků nemají šanci jednoduše zjistit, kolik jich ve skutečnosti člověk celkem spáchal," ukázal na slabé místo systému primátor.

Velkou změnu však podle něj potřebuje hlavně systém nesmyslného vyplácení obrovských příspěvků státu na nekvalitní bydlení v ubytovnách.

"Je neuvěřitelné, že stát platí za naprosté špeluňky, kde v jednom pokoji bez sociálního zařízení žije patnáct osob, třeba 14 tisíc měsíčně, a to přímo na účet majitele ubytovny. Stát nemá dostatečný kontrolní systém. Doplácejí na to města, jako je Kladno, kde jsou úroveň nájmů a tudíž i příspěvky na bydlení vyšší," podotkl Dan Jiránek.

K iniciátorkám petice se přidávají i některé kladenské iniciativy. "Chceme uspořádat diskuse o řešení sociálního vyloučení na Kladně a v Česku za účasti odborníků," uvedl Milan Hamerský z občanského sdružení Lepší Kladno.