Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pražská čtvrť odmítá centrum pro bezdomovce, žádá odvolání místostarosty

  • 142
Návrh na vznik nízkoprahového centra pro lidi bez domova podnítil v Jinonicích vznik již dvou peticí místních občanů, proti centru i proti místostarostovi Prahy 5 Janu Smetanovi. V petici, kterou podepsalo už 400 občanů, žádají autoři jeho odvolání.

Ještě po druhé světové válce bydlela v jeskyních vydlabaných v kopci Vidoule pražská chudina. A dnes místní tvrdí, že se tu začíná utvářet „městečko“ lidí bez přístřeší, a bojí se, že kvůli záměrům radnice takových lidí v oblasti přibude.

Místostarosta Prahy 5 Jan Smetana (ČSSD) začal letos plánovat nové nízkoprahové centrum pro bezdomovce v Klikaté ulici asi kilometr a půl od zmíněného kopce.

Lidi bez přístřeší by tam podle jeho návrhu svážel z Anděla autobus, aby se tam mohli umýt, najíst a vzít si čisté oblečení. Proti politikovi se kvůli tomu vzedmula vlna kritiky a někteří občané dokonce žádají jeho odvolání. Dva místní spolky už sepsaly petice proti zmíněnému centru i proti Smetanovi.

„Už teďka tu potkáváme bezdomovce z Vidoule. Ve chvíli, kdy se do toho zapojí tohle centrum i s jakousi cestovní kanceláří, co je sem bude svážet, nebudou mít důvod se kamkoli vracet,“ bojí se zakladatel spolku Za lepší Jinonice Petr Březina.

Jeho petice Smetanovi vyčítá, že se zamýšlené zařízení nachází v centru rezidenční oblasti, v blízkosti několika dětských hřišť i administrativních objektů.

Nejbližší obydlí je odtud kilometr, nebo 350 metrů?

To ale místostarosta odmítá. „Nejbližší obydlí od adresy Klikatá 238/90c je po silnici vzdálené téměř jeden kilometr,“ tvrdí Smetana. Protestující mu oponují. „Měřil jsem to. K prvnímu jinonickému domu je to 350 metrů. Navíc to má stát hned vedle hasičské stanice, u níž je z druhé strany rodinný dům,“ reaguje Březina.

„Až se zapojí toto centrum s jakousi cestovní kanceláří, která sem bude bezdomovce svážet, nebudou mít důvod se kamkoli vracet.“

Ke všemu má přímo naproti zamýšlenému centru má do dvou let vyrůst rezidence Nová Waltrovka s více než 600 novými byty.

Podle Smetany ale jeho projekt počítá s výstavbou přemístitelných buněk, které v případě, že se daná oblast zastaví a nastěhují se tam rezidenti, nebude problém přemístit.

Odmítá také obavy, že když do místa Praha navozí bezdomovce a zpátky je pošle hromadnou dopravou, bezdomovci v oblasti zůstanou. „Oni tam nemají kde zůstat. To bych spíš pochopil protesty ze Smíchova, kam se budou vracet. Ale budou čistí a umytí,“ tvrdí Smetana.

Podle něj bude navíc objekt střežen kamerami a fungovat bude jen ve všední dny, takže padá i možnost, že by bezdomovci využívali objekt v nepřítomnosti sociálních pracovníků.

Zpět do života to bezdomovce nevrátí, míní kritici

Autoři druhé petice, která požaduje Smetanovo odvolání, zase pochybují, že by bezdomovci centrum dlouhodobě využívali.

„Nejsem proti tomu někomu pomoci, když to opravdu potřebuje a chce se vrátit do normálního způsobu života, ale tohle sem přitáhne lidi, kteří nemají chuť se do něj vrátit,“ říká autor petice Karel Bauer.

Podle něj je problém i to, že jim Praha 5 udělá jen základní péči, ale tím to končí a nic se dál neřeší. Smetana však ubezpečuje, že v centru bude také psychologická poradna, která potřebným nabídne své služby. První petice má nyní dle svých autorů tři sta podpisů občanů Prahy 5. Druhá už čtyři stovky.

Jestliže má petice alespoň půl procenta všech občanů městské části, což je v daném případě asi 410 podpisů, mělo by se jí zabývat zastupitelstvo.

„Ať si mě za to kdokoli odvolává. Já považuji za jeden hlavních bodů našeho programu, že se těmto lidem pomáhat musí.“

„Ať si mě za to kdokoli odvolává, mně je to úplně jedno. Já tohle považuji za jeden z hlavních bodů našeho programu, že se těmto lidem pomáhat musí. Musíme o tom mluvit a řešit to,“ odmítá jakékoli pochybení Smetana.

Podle něj je umístění, které Praha 5 vybrala tím nejvhodnějším. „Musíme hledat neobydlené oblasti, které ale nejsou zase úplně mimo Prahu, aby do nich lidé bez domova byli vůbec ochotni jezdit,“ vysvětluje Smetana.

Dle jeho slov by jinak mohl vytvářet petice třeba Středočeský kraj. Navíc vyvážení lidí bez domova za Prahu přijde Smetanovi nehumánní. Radní Prahy 5 už schválili přípravu projektu. Nyní se čeká na vyjádření magistrátu, který by měl podle vedení Prahy 5 většinu nákladů pokrýt. Vstupní výdaje si vyžádají asi šest milionů korun. Provozní okolo tří milionů ročně.

„V současnosti se podrobně seznamujeme s návrhem Prahy 5,“ řekla v pondělí MF DNES radní pro sociální politiku Irena Ropková (ČSSD). Podle ní zatím hlavní město o ničem nerozhodlo. Dodala však, že vítá každou aktivitu každé městské části, která magistrátu pomůže s řešením otázky bezdomovectví v Praze.

„Naší prioritou je zvýšení počtu nízkoprahových denních center pro lidi bez domova a postupná redukce denní kapacity velkých center, například U Bulhara, aby svým běžným provozem co nejméně zatěžovaly okolí,“ tvrdí radní. Nízkoprahová centra by neměla překračovat kapacitu 50 osob denně. To by zařízení v Jinonicích splňovalo.