Lidé v Kralupech nad Vltavou podepisují petici proti demolici staré budovy (30.9.2015). | foto: Viktor Votruba

Lidé v Kralupech brojí peticí proti demolici funkcionalistického hotelu

  • 10
V Kralupech nad Vltavou podepsala už tisícovka lidí petici za záchranu funkcionalistické budovy v centru města. Město chce hotel Praha zdemolovat. Tvrdí, že dům překáží plánům na úpravu náměstí.

O zboření opuštěného hotelu bylo rozhodnuto již před lety.

„Není to sice žádná perla, ale jde o kvalitní stavbu ze třicátých let, která ilustruje architekturu tehdejší doby. Navíc v Kralupech starých a architektonicky zajímavých domů mnoho není. Už jen proto za zachování stojí,“ je přesvědčená Anna Kašparová, iniciátorka petice proti zbourání bývalého hotelu.

Na jeho podporu se shromáždila tisícovka podpisů, s nimiž Kašparová dorazila na městský úřad.

Hotel Praha je prázdný a bez jakéhokoli dění zhruba patnáct let. Po revoluci se v něm vystřídalo několik majitelů a poničila ho povodeň v roce 2002, po které jej poslední soukromý vlastník už nijak nerekonstruoval.

Od radnice po demolici

Za deset milionů korun nakonec koupilo funkcionalistickou budovu na nároží Palackého náměstí město Kralupy.

Nejprve se plánovalo, že zde bude sídlo městského úřadu, ale to se setkalo s nelibostí u veřejnosti a město následně rozhodlo o demolici objektu. S ní počítala již vítězná urbanistická studie, kterou zastupitelé schválili v roce 2007.

„Hotel je situován tak, že bychom nebyli schopni náměstí upravit v míře, v jaké chceme. Mnoho let se připravujeme na to, že tam tato stará budova nebude. Odstraníme ji, ale až v době, kdy začneme s rekonstrukcí náměstí. Předpokládám, že to by se mohlo stát tak do dvou let,“ vysvětluje kralupský starosta Petr Holeček (STAN), podle kterého by zachování hotelu městu přineslo velkou komplikaci, protože již je hotový dopravní projekt na centrum Kralup. A ten s hotelem už nepočítá.

Překážka velkému náměstí

Budova je situována tak nešťastně, že neumožňuje vznik velkého neděleného náměstí, které by si podle starosty dvacetitisícové město Kralupy zasloužilo. Zatím totiž nemá náměstí v podstatě žádné.

Nesouhlas s demolicemi

  • V roce 2011 padl příhradový most z roku 1878 spojující Brandýs nad Labem a Starou Boleslav. Za jeho zachování bojovala část obyvatel, ale i Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Marně. Dnes se v tomto dvojměstí nad řekou tyčí most betonový.
  • Stále nejasný osud má barokní pivovar v Buštěhradu. Ten vlastní soukromá společnost Level, která místo něj chtěla postavit obytné domy. Demolici zatím překazili památkáři, objekt ale dál chátrá.

„Chceme prostorné náměstí, kde bude oddechová zóna, parkovací místa, zeleň a nějaké vodní prvky. To v těch současných uličkách, které máme k dispozici, nelze vybudovat,“ říká starosta.

Podle Kašparové lze udělat pěkné náměstí i se zachováním hotelu. „Hotel určitě nebrání modernizaci centra a není překážkou kterékoliv studie,“ domnívá se Kašparová a dokládá to na příkladu jedné ze studií architektonické kanceláře SatraPicek architects, která v jedné své verzi se zachováním nárožního domu počítá.

Na počátku byl grunt starosty

Na konci druhé světové války, v březnu roku 1945, zažily Kralupy zničující bombardování, po kterém zůstala velká část města v troskách. Právě proto se někteří z místních s demolicí hotelu Praha neradi smiřují. Je to jeden z nemnoha domů, které ustály devastující nálet amerických bombardérů.

Budova hotelu Praha, restaurace a kavárny byly v Kralupech nad Vltavou vybudovány v první polovině třicátých let minulého století. Hotel vznikl na místě starého gruntu číslo 2, který patřil prvnímu kralupskému starostovi Františku Beranovi. Na začátku 20. století statek koupil místní bohatý pivovarník Josef Fischer.

V roce 1934 jej nechal zbořit a nahradil ho novou, moderní budovou vystavěnou ve stylu takzvaného dekorativního funkcionalismu. „Prosklené přízemí s restaurací a kavárnou bylo zvenku obložené travertinem. Do horních pater byly umístěny hotelové pokoje,“ popisuje dřívější podobu domu kralupský historik Josef Stupka, jenž se historii hotelu Praha věnoval.

Práce slavného architekta

Autorem budovy byl Bohumil Sláma. Tento architekt původem z Českých Budějovic se učil u slavného architekta Josefa Schulze, spolutvůrce Národního muzea, Národního divadla i Rudolfina.

Bohumil Sláma se stal autorem několika významných projektů, z nichž se uskutečnily zejména budova Československého rozhlasu v Praze a poštovní domy v Kladně a v Praze ve Vršovicích a Střešovicích. Jeho nepřehlédnutelným dílem je monumentální moderní kostel na náměstí 28. října v Hradci Králové.

O kralupské petici, která požaduje zachování hotelu Praha, by měli jednat zastupitelé města na svém zasedání 4. listopadu.