Jedna z budov v pražském Karlíně. | foto: MČ Praha 8

Radnice nám nerozumí, tvrdí lidé z Karlína. Chtějí patřit k Praze 7

  • 15
Obyvatelé Karlína chtějí odtržení své čtvrti od Prahy 8 a připojení k Praze 7. Jejich vlastní radnice jim prý nerozumí. Přichystali proto petici, kterou chtějí předložit politikům.

Za zákaz výstavby, nebo naopak za povolení stavby či třeba za záchranu lesa. To jsou obvyklé důvody, proč lidé sepisují petice. Tento týden se objevila jedna, která se vymyká obvyklým pražským standardům.

Obyvatelé Karlína tento týden zveřejnili petici, na základě které chtějí posunout hranice své čtvrti. A to tak, aby Karlín už nepatřil pod Prahu 8, ale odtrhl se od ní a připojil se k sedmé městské části.

„Začlenění Karlína pod městskou část Praha 8 již delší dobu nevnímáme jako přínosné pro Karlín a jeho obyvatele,“ píše se v petici, jejíž znění od čtvrtka visí na facebookovém profilu spolku Karlín sobě.

Autoři dokumentu si stěžují například na to, že radnice prioritně řeší problémy velkých čtvrtí a vzhledem k tomu, že v Karlíně žije jen deset procent obyvatel Prahy 8, nemají Karlíňané dostatečnou volební sílu zvolit si zastupitele, „kteří by specifikům Karlína rozuměli, chtěli je řešit“ a dokázali prosadit nápravu.

Autoři petice, mezi kterými je například známá herečka Kristýna Liška Boková, následně vypočítavají další problémy, proč chtějí pod jinou městskou část. Zmiňují hlavně přebujelou developerskou výstavbu a s tím spojené problémy s parkováním, které jejich „mateřská“ radnice údajně neřeší.

„Oficiálně jsme zahájili sběr podpisů včera a už máme polovinu počtu, který je nutný k projednání naší žádosti,“ říká jedna z autorů petice Jana Klimková. Cílem petentů totiž je, nasbírat alespoň 520 hlasů, což odpovídá půl procentu obyvatel městské části. To je totiž potřebný počet k tomu, aby se peticí začali zabývat politici.

K posunu hranice stačí souhlas obou částí

Právě souhlas zastupitelů Praze 8 a 7, následně zastupitelstva hlavního města, by k posunu hranice stačil. Jak ostatně MF DNES potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Jde o změnu hranic městských částí, na které se stručně řečeno musí dohodnou obě městské části a která podléhá schválení města,“ uvedl.

Iniciativa přitom přichází v době, kdy obě městské části spolu vedou spory o budoucnost Libeňského mostu, který chce sedmá městská část rekonstruovat a osmá místo rekonstrukce postavit nový. Neshody panovaly i ohledně provozování přívozu mezi Karlínem a Holešovicemi, kdy Praha 8 na tento projekt odmítla přispět s tím, že chce dát přednost lávce.

„Těší mě, že se nějaká část Prahy chce připojit právě k naší Praze 7. Každou petici bereme vážně. Co víme, tak autoři petice to nemyslí jako žert,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL.)

„S tendencí odtržení Karlína jsme se již setkali před časem. Trochu to rezonovalo v otázce přívozu mezi Holešovicemi a Karlínem a nyní ohledně diskusí o Libeňském mostě,“ dodává. K petici se v průběhu včerejška a dneška začali vyjadřovat i další politici.

„V tuto chvíli je taková romantická představa. Ale upozorňuji k čemu by došlo. Obyvatelé Karlína by museli najednou změnit všechny doklady, a co je zásadní, i všechny smlouvy - o energiích, hypotéky. K tomu na vlastní náklady. A to je jen jeden z problémů,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD).

Snahy o odtržení nejsou nové

Ten upozorňuje, že by Praha 7 například připojením Karlína musela řešit problém školství. Školské budovy by zůstaly nadále v majetku Prahy 8, jenže děti by spadaly pod Prahu 7 a ta by se o ně musela postarat. „Obyvatelé Karlína by byli v daleko horší situaci, než nyní,“ dodává Petrus s tím, že pokud by se návrh dostal na jednání zastupitelstva, nechal by si zpracovat důkladnou analýzu.

„V případě, že se podaří změnit hranice městské části, je třeba počítat s jistou administrativní zátěží. Věříme ale, že výhody, která tato změna skýtá, tuto nepříjemnost vyváží,“ reaguje na slova starosty další z autorů petice Václav Stránský.

Současné snahy o odtržení Karlína nejsou ani zdaleka první. Hovoří se o nich prakticky od připojení této čtvrti k Praze 8, tedy od roku 1960. Před deseti lety dokonce karlínští požadovali peticí zřízení vlastní městské části. Ostatně to by chtěli i současní aktéři, ovšem podle jejich názoru je posun hranic administrativně mnohem snažší a tedy i proveditelnější. Navíc zákon o hlavním městě Praze vznik nové samostatné městské části prozatím ani neumožňuje.

Zda se v jednotlivých zastupitelstvech petice setká s podporou, je zatím otázkou. Zaznívají jak hlasy pro, tak i hlasy proti. Například zastupitelka Prahy 8 Perla Kuchtová (klub Osmička sobě, KDU-ČSL a nezávislí) se nechala slyšet, že by byla ochotna pod petici připojit svůj podpis, nicméně další oslovení zastupitelé osmé městské části mají spíš odmítavý názor.

„Lidé v té petici mají svým způsobem pravdu v tom, že Karlín je trochu jiná čtvrť, než ty ostatní, které sdružuje Praha 8. Uvidíme, jak velký úspěch bude petice mít, já osobně bych ale pro něco takového nebyla,“ říká opoziční zastupitelka a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Radní Prahy 8 Radomír Nepil (ANO) za peticí vidí snahy některých obyvatel zprivatizovat zdejší nebytové prostory, jejichž užívání si Praha 8 ponechala jako věcné břemeno. To ale její autoři striktně odmítli.

„Této iniciativně nerozumím. V minulých letech městská část investovala do území Karlína řádově stamiliony korun“ říká Nepil. „Budu nadále usilovat o to, aby výnos z tohoto majetku, o který především této iniciativě jde, se investoval i do území Bohnic, Kobylis, Čimic, Libně, Troji a Střížkova. Můžeme být snad už jen rádi, že se ještě v Karlíně nezačali zjevovat pověstní „zelení mužíčci“ z Prahy 7, obdobně jak to bylo na Ukrajině v Doněcku a Luhansku,“ reagoval.