Muže zabil při hádce o rybí polévku, nový proces si u soudu nevymohl

  • 13
Čtyřiačtyřicetiletý recidivista Petr Mokriš si nevymohl nový proces v kauze smrtelného zranění muže, kterého napadl po hádce o polévku. Ve valdické věznici si tak bude dál odpykávat 16 let za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Dříve byl odsouzen i za vraždu novinářky.

„Soud dospěl k závěru, že zákonné podmínky pro obnovení řízení splněny nebyly,“ zdůvodnila zamítavé rozhodnutí soudkyně Městského soudu Hana Hrnčířová.

Obhajoba a Mokriš argumentovali tím, že se objevili noví svědci, a žádali proto nový proces. Mělo jít o jistého Jožu ze Slovenska a dalšího muže zcela neznámé identity. Ti prý mohou dosvědčit, že existuje další muž, který by potvrdil, že Mokriš zabití Josefa Š. nemá na svědomí.

„O existenci svědků jsem se dozvěděl u vrby v parku u nádraží ve Strašnicích na podzim před dvěma lety,“ uvedl Mokriš. Josefa Š. má prý na svědomí jakýsi Morávek. Muž, který se pohybuje nejspíš v pražské Libni, kde napadá bezdomovce.

„Domnívám se, že by bylo na místě prošetřit údaje, které můj klient uvedl,“ argumentoval obhájce Jaroslav Filip. Jeho klient si stěžoval i na postup vyšetřovatelů. „Postup policie se mi nezdál. Jako by to dělali na mne,“ sdělil Mokriš.

„Informace jsou ve formě spekulací, navržení svědci nejsou specifikováni. Ani kdyby byli nalezeni, nedokázali by sdělit nové skutečnosti,“ uvedla státní zástupkyně Markéta Pánková.

Fatální hádka o polévku

Tragické vyvrcholení měla návštěva Petra Mokriše 29. prosince 2012 v jednom z bytů v Praze 3. Mokriš se v opilosti pohádal s Josefem Š. kvůli rybí polévce a dal mu asi dvakrát či třikrát pěstí.

Údery měly devastující účinek, Mokrišova oběť padla na zem s rozbitými očnicemi. Pád na zem pak zavinil další těžká zranění mozku. Lékaři zraněného dokázali udržet ve vegetativním stavu ještě osm měsíců, poté zemřel. Mokriš vinu na tomto surovém útoku zlehčoval.

„Udeřil jsem ho jednou. Pak jsem odešel. Co se dělo dál, nevím,“ vypověděl k osudnému večeru. Soudní lékaři však mimo jiné uvedli, že s ohledem na vážná poranění mozku Josef Š. nemohl opustit byt, ani se s někým jiným hádat.

Kauzou se v první instanci zabýval pražský městský soud, ten Mokriše před více než dvěma lety poslal na 14 let za mříže. Spolu s obhájcem se Mokriš okamžitě proti rozhodnutí odvolal. Výši trestu však hned napadla také žalobkyně.

„Trest je nepřiměřeně mírný, jeho brutalita vyjadřuje neúctu k lidskému životu,“ zdůraznila při odvolacím řízení u Vrchního soudu v Praze. Mokriš odmítl účast na řízení. „Napsal obsáhlé, nesnadno čtivé vyjádření,“ uvedla tehdy předsedkyně senátu Jaroslava Maternová. Vrchní soud mu trest o dva roky zpřísnil (čtěte zde).

Nebezpečný recidivista

Dvaačtyřicetiletý bezdomovec má obsáhlý trestní rejstřík, odpykal si i patnáctiletý trest za ubodání a okradení mladé novinářky Michaely P. z někdejšího Denního Telegrafu. S tou se seznámil v říjnu 1993 v baru U Fausta na Karlově náměstí.

V noci 21. října 1993 dívce v jejím bytě v Krči zasadil sérii ran nožem do krku a okradl ji o starší televizi a hrst drobností za 17 tisíc korun. V té době měl mladý násilník za sebou již přepadení taxikáře, na kterého jako mladistvý zaútočil uraženým hrdlem od láhve s léky.

A nepolepšil se ani ve vězení, trest si odpykával v pověstných Valdicích. Tam za ublížení na zdraví dostal od jičínského okresního soudu dalších osm měsíců. V žaláři si vykoledoval 77 disciplinárních trestů za fetování, výhrůžky strážným a další porušování předpisů.

Po propuštění ze žaláře v roce 2008 začal žít na ulici mezi bezdomovci. Nasbíral dalších pět trestů, vesměs za krádeže, před dvěma lety však i za propagaci fašismu. Možnost jeho nápravy proto znalci vyhodnotili jako velmi obtížnou.