lídr pirátů Jakub Michálek

lídr pirátů Jakub Michálek | foto: Michal Šula, MAFRA

Piráti navrhují, aby místo magistrátu mohli žalovat podezřelé firmy lidé

  • 16
Piráti přišli na magistrát s návrhem občanských žalob. Občan by podal na magistrát žádost, získal by tak plnou moc a místo města žaloval firmy podepsané pod předraženými smlouvami o náhradu škody. Politici hledí na tento návrh vesměs skepticky.

Piráti jsou úkaz na magistrátu dosud nevídaný. Často přicházejí s neotřelými nápady, kterými ostatní politiky zaskočí. Jedním z nich je jejich nejnovější příběh o „občanských žalobách“.

Pracovní skupině pro přípravu protikorupční strategie města tento týden lídr pirátů Jakub Michálek navrhl, aby do ní zařadili možnost občanských žalob.

Piráti vycházejí z toho, že ne vždy mají úředníci nebo politici zájem na tom, aby soudy podrobně zkoumaly podezřelé smlouvy, když se na jejich tvorbě třeba sami podíleli. V takových případech by místo města, pokud jejich návrh projde, mohl žalovat v občanskoprávním sporu takový kontrakt Pražan.

Jak na korupci?

  • Pirátská strana představila pracovní skupině pro protikorupční strategii několik bodů, jak postihovat a předcházet korupci na magistrátu i v městských organizacích.
  • Navrhují, aby Praha v nejvyšší možné míře začala využívat tzv. transparentní účty, kde transakce na účtu zveřejňuje přímo banka.
  • Navrhli také zvýšení platů úředníků.
  • V neposlední řadě tento týden představili kolegům nápad okoukaný v New Yorku nebo Chicagu, kde je oznamovatel korupce odměněn.
  • Občané, občanské iniciativy či protikorupční organizace by jménem Prahy mohli napadat zvlášť nevýhodné smlouvy a vymáhat náhradu škody třeba u občanskoprávního soudu. Motivací oznamovatele by mohla být odměna 10 až 30 % z částky, kterou vymůže.

„Pokud byla nějaká smlouva uzavřena v rozporu s dobrými mravy nebo došlo ke korupci, je v principu neplatná. Pak lze od firmy vymáhat náhradu škody,“ vysvětloval novinku zastupitel pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Jako příklady sporných smluv označil pronájem Škodova paláce, Opencard nebo SMS jízdenky.

Podle Michálka by systém měl fungovat tak, že občan či třeba úředník přinese návrh žaloby radě města. Ta pak rozhodne, zda mu pro takový spor dá plnou moc, či zda případ převezme město. Předem by se také dohodli, kdo zaplatí soudní výlohy.

„A také na odměně za případné vysouzené odškodnění,“ dodal Michálek. Odměny by se podle představ pirátů měly pohybovat v rozmezí deseti až třiceti procent z vysouzené sumy.

Ačkoli se návrh zdá velmi kuriózní, podle Michálka funguje podobný princip v USA a vynesl tamní státní správě miliardy dolarů.

Místostarostka Prahy 6 Petra Kolínská (SZ), která přípravy strategie koordinuje, je k nápadu rezervovaná.

„Budeme o návrhu jednat. Nicméně podle mne je úkolem strategie korupci předcházet, nikoli sofistikovanými metodami honit korupčníky po světě,“ dodala s tím, že je třeba vymyslet především systém, aby lidé krást nechtěli nebo to pro ně bylo příliš velké riziko.

Nová podoba protikorupční strategie je v začátcích

Členkou pracovní skupiny je i radní Irena Ropková (ČSSD), ta je podobně jako Kolínská skeptická. Vidí v návrhu riziko, že by se nápad Praze prodražil kvůli výdajům za soudní poplatky v občanskoprávních žalobách.

„Nicméně,“ řekla radní, „považovala bych za prospěšné, kdyby v rámci magistrátu fungovalo oddělení, které by se systematicky zabývalo vymáháním škod.“

Práce na nové podobě protikorupční strategie teprve začínají, ale politici již dávají dohromady první nápady. Irena Ropková například chce, aby i příspěvkové organizace města zveřejňovaly všechny důležitější smlouvy.

Petra Kolínská zase zvažuje možnost, že nechá magistrát vytvořit web nebo aplikaci, díky nimž by si každý snadno a rychle našel informace o změnách v územním plánu.

„Je také načase, aby strategie začala platit rovněž pro městské firmy, jako je dopravní podnik nebo TSK. A ráda bych nastavila podmínky pro lobbing,“ dodala místostarostka Prahy 6.