Před začátkem školního roku se vyplatí dětem zkontrolovat platnost karet (Ilutrační snímek)

Před začátkem školního roku se vyplatí dětem zkontrolovat platnost karet (Ilutrační snímek) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zkontrolujte dětem platnost Opencard, doporučuje dopravce rodičům

  • 8
Kartám Pražana postupně končí platnost. Vyplatí se proto před nástupem do školy zkontrolovat, zda má dítě Opencard platnou. Výměna totiž čeká ještě více než tři sta tisíc lidí.

"Postupně se prodlužují karty, kterým platnost skončí během příštího roku a půl, tedy do března 2015. Životnost karet se vždy prodlužuje o dva roky,“ řekla mluvčí dopravce Aneta Řehková.

Kdo (ne)jezdí v MHD s Opencard

0 - 6 let

Jezdí zdarma, nárok na to se neprokazuje.

6 - 10 let

Jezdí za 0 Kč, musí k tomu mít nějakou průkazku s fotkou, jménem, věkem. Může to být klasický papírový průkaz DP, legitimace do kroužku, ze školy a podobně. Druhou možností je, že dítě bude mít Opencard, ale na ní musí mít nahranou aplikaci jízdné 0 Kč, která stojí 120 korun. Aplikaci nahrají na kontaktních místech DP v metru. Platí maximálně šest let.

10 - 15 let

Jezdí zdarma, pouze s Opencard a nahranou aplikací jízdné 0 Kč, která stojí 120 korun. Platí maximálně šest let, ale už ji nelze využít v den patnáctých narozenin.

15 - 19 let

Děti musí mít Opencard s nahraným kuponem.

19 - 26 let

Studenti si mohou kupovat papírový kupon, musí mít průkazku DP a potvrzení o studiu, u některých škol stačí ISIC, nebo mohou mít Opencard s nahraným elektronickým kuponem.

do 60 let

Dospělí musí mít Opencard s nahraným kuponem. Například měsíční stojí 550 korun. Existují i papírové kupony, které lze pořídit i bez Opencard, jsou však dražší. Jde o přenosné kupony, například na třicet dní stojí 670 Kč.

60 - 65 let

Lidé musí mít Opencard s nahraným kuponem.

65 - 70 let

Lidé jezdí zdarma, musí mít Opencard s nahranou aplikací jízdné 0 Kč, která stojí 120 korun, platí do dne předcházejícího dni 70. narozenin.

70+ let

Lidé jezdí zdarma, prokazují svůj věk českým občanským průkazem.

Zdroj: DP, Ropid

Podle ní se prodloužení týká celkem více než sedmi set tisíc Opencard. "Nyní je úspěšně prodlouženo přes tři sta tisíc karet," konstatovala.

Úplně nejjednodušším způsobem, jak Opencard prodloužit, je vsunout kartu do některého z validátorů ve kterékoliv stanici metra. Platnost karty se automaticky prodlouží o dva roky ode dne, kdy její platnost končí. Druhou, méně pohodlnou možností je návštěva zákaznického centra Opencard v pražském Škodově paláci či v paláci Adria.

Zadarmo s aplikací za 120 korun

Včasným prodloužením Opencard se cestující vyhne opletačkám s revizory v MHD. Neplatná karta, byť s nahraným platným kuponem na MHD, totiž automaticky znamená pokutu.

Někteří lidé mohou navíc jezdit pražskou MHD, aniž by potřebovali kupon. Jde o děti do patnácti let. Je ovšem potřeba splnit určité podmínky. Například děti od šesti do deseti let mohou využít bezplatné jízdné s průkazkou ze školy, kroužku nebo od dopravce.

Je nutné, aby na ní byly základní údaje - především jméno, datum narození a fotografie. Nebo jim rodiče mohou pořídit Opencard. Na ni je však nutné nahrát aplikaci za sto dvacet korun.

 I tato položka se v některých rodinách na konečném účtu za začátek školního roku objevuje, zvlášť u prvňáčků. Pokud by jim rodiče pořizovali novou kartu Opencard, zaplatí za její vydání sto korun.

U dětí od deseti do patnácti let platí trochu jiná pravidla - mohou jezdit hromadnou dopravou zdarma výhradně s Opencard a nahranou aplikací „jízdné 0 Kč“. Tyto doklady umožňující ověřit věk dítěte jsou opravdu důležité. Bez nich se můžete dostat do potíží, setká-li se dítě s revizorem.

Dítě bez Opencard nebo dokladu může skončit na policii

Pokud dítě nemá kartičku, kterou by prokázalo svůj věk, revizor mu může udělit pokutu. "V takovém případě dostane i dítě pokutu až tisíc korun,“ podotkla mluvčí dopravního podniku Řehková.

Pokud jde jen o to, že mladistvý zapomněl Opencard či průkazku doma, může do patnácti dnů zajít do pokladny Centrálního dispečinku v ulici Na Bojišti a průkaz ukázat tam. Musí však být platný ke dni, kdy dítě revizoři kontrolovali. V takovém případě se platí pokuta jen padesát korun.

Jenže v některých případech může situace dospět až k tomu, že revizor odvede dítě bez průkazky přímo na policii.

"Pokud je schopné alespoň doložit svou totožnost, je mu udělena pokuta. Pokud ji ale nemá dítě, jak prokázat, mohou ho revizoři zavést na policii, která zjistí osobní údaje. Bohužel, mnohdy se nedá nic jiného dělat a takové případy se stávají. Rodiče dětí si pak stěžují, ale jiný nástroj není," dodala mluvčí Řehková s tím, že revizoři případy posuzují individuálně.