Bývalý pražský primátor Pavel Bém u soudu(29.10.2013) | foto: ČTK

Klíčoví úředníci měli za Béma statisícové odměny, odtajnil magistrát

  • 126
Pražský magistrát odtajnil, kolik vydělávali dva klíčoví úředníci z éry primátora Pavla Béma. Tehdejší šéf investic Jiří Toman měl s odměnami průměrně 128 000 korun měsíčně. To je stejně jako místopředseda vlády. Peter Ďurica zodpovědný za zakázky dostával téměř sto tisíc, uvedly Hospodářské noviny.

Deník uvedl, že oběma úředníkům jejich příjmy výrazně zvyšovaly mimořádné bonusy. Toman dostal v jednom roce 550 000 korun a Ďurica 770 000 korun.

Toman řídil největší investice, a to včetně tunelu Blanka prodraženého o deset miliard korun. Ďurica měl na starost prodej a pronájem miliardového pražského majetku, zároveň pracoval i jako zástupce ředitele úřadu.

Částky o příjmech z let 2010 a 2011 magistrát dosud tajil. Teprve když Praha v říjnu dostala od zastánců zveřejňování informací ocenění Zavřeno pro nejhorší úřad, radní rozhodli, že platy Tomana a Ďurici zveřejní.

Magistrát mlžil i přesto, že ministerstvo vnitra dvanáctkrát řeklo, že Hospodářské noviny chtějí údaje o platech lidí exprimátora Pavla Béma oprávněně, napsal deník.

Jiří Toman byl jako šéf městských investic jedním z nejvlivnějších pražských magistrátních úředníků. Přes jeho odbor protekly miliardy korun na různé projekty, například i tunel Blanka. V roce 2011 - poté, co se střídalo vedení města a do čela nastoupil Bohuslav Svoboda (ODS) - Toman magistrát opustil.

Ve zveřejněných policejních odposleších Pavla Béma a "jeho lidí", které se hemží přezdívkami jako Kolibřík, Cestovatel a Jimbič, Toman figuruje pod přezdívkou Sumec.

Býval nejen Bémovou pravou rukou, ale podle všech indicií i lobbisty Janouška. Měl přístup k Janouškovým švýcarským kontům, která tamní policie obstavila a jimiž prošly miliardy korun.

Toman byl také jedním z těch, u nichž policisté letos v červnu při razii udělali domovní prohlídku a odnesli listiny, cédéčka a počítač (jak si Toman nechal pro sebe postavit protihlukovou zeď, čtěte zde).

Velmi dobrý vztah měl s lobbistou Janouškem i šéf odboru obchodních aktivit pražského magistrátu Peter Ďurica (jak se oslovovali po telefonu, čtěte zde).

V jednom ze zveřejněných odposlechů telefonních hovorů Romana Janouška lobbista nařídil úředníkovi Ďuricovi, aby se v souvislosti s prodejem lukrativních pozemků v pražských Dejvicích a pozemků u metra Palmovka obrátil na Radovana Šteinera, který byl v květnu 2007 radním pro oblast dopravy (s kým se kamarádili Janoušek a Bém, čtěte zde).