Bazén za více než půl miliardy je k dispozici obyvatelům Jižního Města od pondělí. Podle opozice je předražený, lidem navíc chybí možnost venkovního koupání (23.6.2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

A proč se nemůžeme koupat i venku? ptají se lidé v areálu za 600 milionů

  • 201
Po čtyřiceti letech slibů se na pražském Jižním Městě dočkali lidé bazénu. Otevřel se v pondělí. Jenže stavba za více než půl miliardy korun budí emoce, podle opozice je předražená. A lidé se navíc ptají, proč zde chybí venkovní koupání. Od pondělí se lidé vykoupou také v novém koupališti v pražském Radotíně.

Bazén s toboganem a novou sportovní halou u ulice Mírového hnutí byl otevřen v pondělí. Nabízí například saunu,  dětské plavání. Jenže je však kritizován.

Zejména jihoměstská politická opozice se ostře obouvá do nákladů na výstavbu areálu. Ty spolu s daní z přidané hodnoty přesáhnou 600 milionů korun.

V původním projektu však měl za obdobnou cenu vyrůst třeba i zimní stadion, venkovní bazén s tobogany nebo hotel.

Opozice náklady na stavbu porovnává s rozpočtem podobného sportovního areálu se stejně velkým bazénem ve středočeských Říčanech. Ten se otevřel minulý rok.

Areál stál soukromého investora bez DPH sto třicet milionů korun. Projekt Jedenáctka VS tedy vyšel čtyřikrát dráž.

„Bazénová část je asi největší slabinou Jedenáctky VS. Vše je tady miniaturní, vhodné pro menší okresní město. Jeden pětadvacetimetrový bazén pro potřeby Jižního Města? Kapacita bazénové části je sto dvacet osob. Napadá mne přirovnání k sardinkám,“ napsal opoziční zastupitel z Hnutí pro Prahu 11 Ladislav Kos do Jihoměstských novin – opozičního časopisu městské části. Jen pro zajímavost, na Jižním Městě žije osmdesát tisíc obyvatel, zatímco v Říčanech pouze patnáct tisíc.

Radnice považuje srovnávání obou projektů za nesmyslné. Zdůrazňuje především fakt, že jihoměstský areál tvoří tři haly a že do nákladů jsou započítány i výdaje na úpravu okolí.

Areál Jedenáctka VS

  • Sportovní areál na ploše 76 tisíc m2 tvoří tři haly. 
  • V první hale je plavecký bazén velikosti 25 krát 10,5 metru s pěti drahami, tobogan s otevřeným tubusem o délce 42 metrů, vířivka, brouzdaliště s vodním hřibem, skluzavkou a tryskami, bazének s proudovým kanálem a hydraulickým zvedákem pro handicapované, „mokrá“ i „suchá“ restaurace, wellness centrum se saunami. 
  • Ve druhé hale jsou čtyři speciální bazény pro dětské plavání. 
  • Ve třetí je sportovní hala pro sálové sporty, pojme 315 diváků.

Vstupné:

do konce srpna 99 Kč / hodina plavání. Poté 120,-

„Nejde jen o halu s vodními atrakcemi a bazénem, ale i o další dvě budovy. Sportovní hala snese srovnání s obdobnými projekty stejné kvality a velikosti, další investice šly do infrastruktury, včetně komunikace, inženýrských sítí...“ říká projektový manažer Jedenáctky VS Jiří Kozman.

Jižní Město versus Říčany

Jen pro představu, říčanský areál Na Fialce zahrnuje kromě pětadvacetimetrového bazénu, brouzdaliště a saun i menší sportovní halu, kinosál s digitální projekcí, jeviště pro divadlo, několik výukových místností pro dětské kroužky a regenerační centrum.

Podle Kozmana však nelze oba areály cenově porovnávat ani kvůli tomu, jak rychle se mění cenové nabídky. Tento argument však naráží na fakt, že obě výstavby začaly na jaře 2012.

Kritiku sklízí i vzhled jihoměstského areálu. „Architektonická úroveň stavby je žalostná. Šedivé haly připomínají spíše logistické centrum u dálnice. Depresivní dojem z areálu dotváří ohromné plochy parkoviště,“ pokračuje Kos.

Na Facebooku Jedenáctky VS si zase lidé stěžují, že areálu chybí možnost venkovního koupání a louka na opalování. „Mohlo do toho být zapojeno trochu víc selského rozumu. Hlavně že máme dvě sportovní haly. Kolik lidí si v létě a teple půjde zaplavat do krytého bazénu bez možnosti vyjít ven na trávu...“ píše na Facebooku Jana Filipová.

Venkovní bazén i opalovací louka přitom byly součástí původních plánů. „Při plánování tohoto komplexu byly jiné podmínky než při realizaci. Vnější bazén navíc nedoporučili odborníci vzhledem k tomu, že aktivních dnů k využívání vnějšího bazénu je v našem podnebí velmi málo,“ sdělila mluvčí Prahy 11 Šárka Cicvárková.

Lidé se nově vykoupou také v Radotíně

Od pondělí se lidé mohou nově vykoupat také v Radotíně.

Na levém břehu Berounky vybudovala místní radnice společně s hlavním městem Prahou jako investorem přírodní koupaliště. Oblast nedaleko radotínské školy, kde se dříve nacházela problematická čistička odpadních vod, tak získala zcela novou tvář.

Podstata biotopu spočívá v biologickém způsobu udržování čisté vody, bez chemie, za působení vodních rostlin a přírodních ekosystémů ve filtračních lagunách. „Půjde o čisté koupání bez chloru, tedy ne v takové vodě, na jakou jsme zvyklí v bazénech – mrtvé a chemicky upravované,“ uvedl starosta Radotína Karel Hanzlík při slavnostním otevření.

,