Pochod Praha - Prčice

Pochod Praha - Prčice

V sobotu startuje legendární pochod Praha-Prčice, nabídne i cyklotrasy

  • 4
Pochod Praha-Prčice je bezesporu jednou z největších událostí tuzemských turistů. Jeho už 51. ročník startuje v sobotu ráno. Lidé si mohou vybrat z 21 různých tras. Když dorazí až do cíle, získají tradiční botičku.

Organizátoři očekávají až dvacet tisíc zájemců. Ochránci přírody na sociálních sítích varují, aby turisté nesahali na mláďata ukrytá v trávě před predátory.

Srnčata, mladé zajíce a další mláďata, jichž se neznalí turisté dotknou, už matka zpět nepřijme a zbytečně končí v péči ochránců přírody. Ti tak varují, jak to jen jde, třeba prostřednictvím sociálních sítí.

Pochod přehledně

  • Letos je připraveno 16 tras pro pěší (včetně jedné dětské), jedna je pro vozíčkáře a čtyři cyklistické. Starty jsou v Praze, Týnci nad Sázavou, Pikovicích, Čerčanech, Benešově, Bystřici u Benešova, Olbramovicích, Voticích, Střezimíři, Táboře, Mladé Vožici, Sedlčanech, Petrovicích, Milevsku a Miličíně.
  • Dětská trasa je určena výhradně pro děti do 15 let v doprovodu nejvýše dvou osob starších 15 let. Tato trasa je dále přístupná osobám starším 60 let.
  • Trasa označená jako Vozíčkářská je určena výhradně držitelům průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jejich doprovodu. Měří 13 km a start je v Miličíně.
  • Hlavní trasa Karla Kulleho (70 km, start Praha – metro Háje) je pouze pro vyspělé a zdatné turisty.
  • Přihlásit se lze pouze na startech zakoupením vstupenky a vyplněním mapy pochodu úplnými a pravdivými údaji potvrzenými vlastnoručním podpisem účastníka na mapě.
  • Startovné činí 40 korun, jedinci s výškou do 2,5 českého lokte (tedy asi 1,49 metru) a osoby starší 60 let platí snížené startovné 20 korun.
  • Více na www.praha-prcice.cz

„Náš pochod se snaží být k přírodě ohleduplný, i když se ho účastní dvacet tisíc lidí. Všechny nabádáme, aby se k přírodě chovali šetrně,“ uvedl místopředseda pořádajícího odboru Klubu českých turistů Petr Karlovský. Domnívá se, že ochránci přírody využívají pochodu pro vlastní zviditelnění.

Pochod vede po značených a veřejných cestách, podle něj by u nich mláďata být neměla. „Problémem jsou volně pobíhající psi, ale v našich pravidlech na to nebezpečí upozorňujeme,“ řekl Karlovský. Potíže s neukázněnými turisty měla v minulosti i pražská zoo.

Ta má v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku umístěné třeba koně Převalského, kiangy, losy, lamy alpaka, ovce či handicapovaného srnce, které nečekaní návštěvníci plaší. Přístup zoo je podle Karlovského odlišný.

„Naše trasy okolo sice nevedou, ale někteří lidé tam zamíří. Proto to tam během dne hlídáme a označujeme páskami, aby tam nikdo nechodil. S lidmi ze zoo jsme v kontaktu od té doby, co tam zhruba před čtyřmi lety ten problém byl. A chceme se ještě domluvit s majitelem blízké parcely, kterým je Nizozemec s českou manželkou, aby nám také pomohli,“ řekl Karlovský.

Tajemná botička a změny tras

Účastníky na webu pochodu varuje informace, že letos dochází k několika zásadním změnám ve vedení tras. Skutečnost je však jiná. „Oproti loňsku budou minimální,“ sdělil pořadatel pochodu Vladimír Slezák, který se na přípravách akce podílí už 35 let. A jeho kolega přidal zdůvodnění: „Změny byly už loni, ale my to na webu necháváme déle, protože hodně lidí stále chodí po paměti.“

Zajímavosti

  • První pochodníci se do malebné středočeské krajiny vydali 17. dubna 1966. Bylo jich podle tehdejších údajů 469.
  • Původním záměrem bylo pěšky překonat vzdálenost 100 tisíc loktů českých (1 loket odpovídá 0,594 metru). Po letech se akce stala nejmasovějším dálkovým pochodem s nejdelší nepřerušenou tradicí.
  • Odměnou turistům byly nejprve stužky. Tradiční botička byla kovová a poprvé si ji v roce 1973 odneslo 9 471 lidí. Plastová botička měla premiéru až o čtyři roky později, v roce 1975.
  • Barvy botiček pro jednotlivé ročníky jsou tajemstvím. Už byly černé, hnědé, zelené, modré, červené, bílé, žluté, fialové, oranžové, stříbrné i zlaté či průhledné.
  • Celkem se na tratě vydalo 788 319 účastníků, nejvíce při 16. ročníku v roce 1981. Tehdy to bylo 35 732 lidí a dostali suvenýr v podobě plastového štítu modré a bílé barvy.

Počet tras se ustálil na jednadvaceti. Šestnáct je určeno pro pěší (včetně jedné dětské), jedna pro vozíčkáře a čtyři pro milovníky cykloturistiky. Na organizaci se bude podílet zhruba 250 lidí, kolik odstartuje účastníků, lze těžko předpokládat.

„Odhady jsou ošidné, ale očekáváme podobný počet jako v posledních letech. Výjimkou byl jen předminulý rok, kdy kvůli počasí přišlo o pět tisíc lidí méně,“ prozradil Karlovský. Z počasí mají pořadatelé obavy i letos, i když předpověď hlásí polojasno a asi 20 stupňů Celsia.

„Předpovědi sledujeme, ale tím se nenervuji. Stačí se podívat, jak špatná byla předpověď na uplynulý víkend a jak to nakonec dopadlo. Navíc počasí ovlivní účast jen na krátkých trasách, na těch hlavních už několik let účast přesahuje pět set lidí. U nich platí, že není špatné počasí, ale jen špatně oblečený turista. A to je dobře, to je smysl pochodu,“ usmál se Karlovský.

Překonání rekordní návštěvy, kdy v roce 1981 bylo na 16. ročníku téměř 36 tisíc účastníků, je v nedohlednu. „Zaplať pánbůh, takové ambice vůbec nemáme. Nechceme, aby se pochodovalo v šíleném davu. I proto udržujeme šestnáct tras pro pěší, aby se jejich počet rozložil,“ vysvětlil Karlovský.

K jubilejnímu 50. ročníku byla vydána kniha, která bude k dostání v cíli pochodu. „Z loňska jich máme dost a budeme je prodávat s vložkou o loňském roce,“ řekl Slezák. Cena publikace bude zhruba 250 korun a zájemci k ní dostanou ještě mapu nazvanou Krajem prčického pochodu.

Hlavní trofejí pro všechny, kteří vytyčené kilometry zvládnou, však bude tradiční botička. „Dospělí pochodníci chtějí botičku. Nechtějí placku, která třeba udělá větší radost dětem,“ zmínil pořadatel.

Podoba botičky, která byla původně kovová a od roku 1977 je z plastu, je až do dne konání zastřena tajemstvím. Pokaždé má totiž odlišnou barvu. „Tu letošní musíme jako vždy do soboty utajit, protože si účastníci pochodu tipují a mnozí se i vsázejí, jaká to bude,“ dodal Slezák.