David Rath s jedním ze svých obhájců Adamem Černým před jednáním u Krajského...

David Rath s jedním ze svých obhájců Adamem Černým před jednáním u Krajského soudu v Praze | foto: František Vlček, MAFRA

Losovačky obcím zajišťovala i firma spojená s Rathem

  • 1
Tendry k projektům, u nichž hrozí vracení desítek milionů korun z evropských dotací, zajišťovala podle zjištění MF DNES i firma Otakara Čmelinského. Jeho jméno se objevuje i v korupční kauze středočeského exhejtmana Davida Ratha.

Byla to malá krabička, která však rozhodovala o velkých penězích. O stovkách milionů korun. Ta krabička, přesněji řečeno losovací zařízení nebo generátor náhodných čísel, patřila firmě Ve-zak Otakara Čmelinského.

Do přístroje se zadal počet uchazečů a pak stačilo stisknout tlačítko Enter. Losování začalo a na obrazovce začala ve velmi rychlém sledu blikat čísla. Pak losování skončilo a na obrazovce se ukázalo číslo jednoho z uchazečů.

Kdo také chystal sporné losovačky

Allowance
Jedna z největších tuzemských firem. V letech 2008 až 2011 byl jejím jednatelem David Libiger, který předtím pracoval na Státním fondu životního prostředí.

Ve-Zak
Společnost fungovala od října 2009 do ledna 2014, kdy její jednatel Otakar Čmelinský vyhlásil likvidaci. Zajišťoval losování u desítky tendrů a jeho jméno se objevuje i v kauze Davida Ratha.

Firmy, které byly takto vylosovány, postoupily do užšího kola a mohly předložit nejvýhodnější nabídku. Tímto způsobem krajský úřad před lety vybral například firmu na rekonstrukci hostivického gymnázia.

Tendr je nyní součástí obžaloby na exhejtmana Davida Ratha a jeho spolupracovníky.

Důkaz? "Někdo mi ho ukradl"

A byl u něj i Otakar Čmelinský. Právě jeho firma měla v tomto případě losování na starosti. Čmelinský už kvůli tomu vypovídal i u soudu. 

Tam mimo jiné řekl, že losovací zařízení, které mělo sloužit jako jeden z důkazů obžaloby, mu někdo ukradl. Letos v lednu navíc na svou firmu vyhlásil likvidaci.

Než o kouzelnou krabičku přišel, stihl vylosovat několik desítek lukrativních tendrů.

Kromě rekonstrukce hostivického gymnázia také výběrové řízení na výstavbu vodovodu a kanalizace ve Dvorech na Nymbursku za necelých 54 milionů.

V tomto případě a ještě v dalších čtyřech, při nichž zadavatelé použili elektronické losování, teď hrozí, že budou muset vrátit dotace z EU. Podle Evropské komise je metoda losování netransparentní.

Dvorům, Nymburku, Veltrusům, Úvalům a mikroregionu Litavka na Berounsku, pod který spadají Zdice a Chodouň, se podařilo před zhruba třemi lety získat dotace na projekty kanalizací, vodovodních sítí a revitalizace veřejné zeleně. Celkem to bylo kolem 330 milionů.

Občas padala stejná čísla

Systém losování občas nejspíš nefungoval spolehlivě. Stávalo se, že nebylo možné měnit čísla přiřazená jednotlivým uchazečům nebo že ve zkušebním i ostrém losování byla tažena ta samá čísla.

"Náš názor vychází mimo jiné ze dvou soudních rozhodnutí, která konstatovala, co je v případě losování bráno jako netransparentní," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Nezaregistroval jsem, že by losovačky byly sporné. V té době to zákon umožňoval," brání se starosta Nymburka Miloš Petera.

Místostarosta Chodouně Josef Stehlík se na losovačky ptal. "Víme, že kolem losovaček byly nesrovnalosti, ale nedostali jsme z ministerstva zprávu, že by tam cokoliv bylo shledáno jako netransparentní," řekl Stehlík.

,