Na Opencard se chystají počítačoví piráti. chtějí se do ní nabourat. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Počítačoví piráti se chystají na Opencard. Chtějí se do ní „nabourat“

  • 18
Kartu Opencard zřejmě čeká další těžká zkouška. Mezi Pražany nepříliš oblíbenou kartu se rozhodli nabourat počítačoví piráti. Jeden z nich dokonce vyhlásil soutěž, komu se to podaří nejrychleji a "nejlépe". Piráti by tak mohli získat osobní údaje o statisících Pražanů.

O tom, zda je karta dobře zabezpečena, se mluví již delší dobu. Naposledy ukázal test deníku Metro, že lze data z karty načíst obyčejnou čtečkou karet a pak v městské knihovně si postupně osobní údaje o držiteli "vytahat" (o pokusu čtěte zde).

Mluvčí Opencard Martin Opatrný však tvrdí, že systém je bezpečný, takže je nepravděpodobné jeho prolomení. "Dostatečně věříme zabezpečení, které máme. Tyhle systémy čipových karet fungují všude možně po světě a zatím se to nikomu nepodařilo prolomit," řekl Opatrný s tím, že podnikne právní kroky.

Podle odborníků určité riziko, že je možné prolomit ochranu karty, může existovat. "Pokud je systém připojen na internet, to znamená, že komunikuje s okolím, potom lze obecně říci, že do každého takového systému, pokud je špatně nastavený, je možné se dostat. Ovšem já nevím, jak Opencard funguje a jak je zabezpečená," říká odborník na informační technologie Vladimír Smejkal.

PROBLÉMY OPENCARD

1) Karta stála více než 800 milionů korun.

2) Podle forenzního auditu navíc docházelo k účelovému dělení zakázek a rozhazování peněz za nepotřebné konzultační služby nebo neefektivní reklamu.

3) Z odboru informatiky musel odejít ředitel Václav Kraus, na úřad se vydala také policie.

4) Padla také trestní oznámení.

"Ty bezpečnostní standardy jsou na maximální možné úrovni. Tudíž je nepravděpodobné, že by došlo k prolomení, nemohu říci nemožné," říká Opatrný.

Cílem pirátů je prý diskuze o kartě

Člověk, který pod anonymní přezdívkou soutěž zorganizoval, tvrdí, že cílem je rozvířit emoce a dát podnět ke znovuotevření kauzy Opencard.

"Pražané byli, dá se říci, donuceni na kartu přejít. Když přijdeme na to, jak s kartou manipulovat, zcela tím znehodnotíme celý systém. Lidé používající kartu se oprávněně začnou cítit ohroženi a vzhledem k tomu, že je magistrát na kartu donutil přejít, také podvedeni," odepsal na dotazy MF DNES přes sociální síť Facebook organizátor soutěže.

A dodává: "Počítám, že to vyvolá vlnu hněvu, a to jak na naše hlavy, tak i na hlavy politiků a lidí za tento tendr zodpovědných. A o to nám jde. Takže jsme se rozhodli přitvrdit, a ano uznávám, vzít si (po)slušné Pražany za rukojmí."

Podle počítačového odborníka Lukáše Nového se však touto výzvou nijak nezvyšuje šance, že by se někdo pokusil bezpečnostní systém karty prolomit. "Autor té výzvy nemá nic v rukách. Jen své naštvání. Proto vyhlásil soutěž, aby se to někdo pokusil prolomit, ale nemyslím si, že by ta šance byla v tuhle chvíli vyšší," říká Nový.

"Domnívám se, že Opencard dělá vše pro to, aby k prolomení ani nemohlo dojít. Ale v počítačovém světě to funguje tak, že nějaká chyba se v těchto systémech čas od času objeví a pak může k prolomení systému dojít," dodává Nový.

Policie se o výzvě dozvěděla od MF DNES. "Začneme se tím zabývat," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.