Loni v srpnu vtrhla do budovy Pražského dopravního podniku protikorupční policie. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Zakázku DP na ostrahu za 380 milionů prošetří antimonopolní úřad

  • 1
Pražský dopravní podnik vyhlásil výběrové řízení na ostrahu svých objektů za 380 milionů korun. Nezisková organizace Acta non verba tvrdí, že podmínky zakázky jsou ušité na míru jediné společnosti. Podala proto podnět k jejich prošetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Zakázka se podle organizace týká hlídání šestadvaceti objektů dopravního podniku, mezi nimi budovy ředitelství, depa a vozovny. Vybraná firma by měla strážit majetek dopravce mimo jiné proti vandalům a sprejerům.

Vypsaný tendr však stanovuje takové podmínky, že přihlásit se nemůže jen tak ledaskdo. "Soutěžit může jen držitel přesně specifikovaného certifikátu na vysílačky. A jediným držitelem určeného certifikátu Motorola Dimetra IP, verze R 8.1 je pouze firma Konektel," uvádí v prohlášení Acta non verba.

Bezpečnostní agentury, které by měly zájem se o zakázku ucházet, se tak podle prohlášení neziskovky budou muset spojit právě s touto společností. 

Podle DPP je však celá záležitost v pořádku. "Dopravní podnik vypsal veřejnou zakázku na fyzickou ochranu objektů zcela v souladu s platnou legislativou," řekl ČTK mluvčí dopravního podniku Petr Vorlíček. 

Zadávací dokumentaci si prý vyzvedlo několik desítek firem. Průběh řízení podle něj podnik komentovat nemůže. "Vedení společnosti nemá žádné detailní informace ani o přihlášených účastnících, ani o nabízených podmínkách, a to vše z důvodu transparentnosti a objektivity veřejných zakázek," doplnil.

Kvůli malému počtu uchazečů podnik už jednou soutěž zrušil, nyní se zájemci mohou hlásit do poloviny září.

Nevýhodné smlouvy předchozího vedení

Největší pražská společnost, na jejíž provoz dává město každý rok deset miliard korun, po odchodu bývalého ředitele Martina Dvořáka stále nenabyla zpět dobrou pověst. Dvořáka v únoru obvinila protikorupční policie z porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži (více čtěte zde).

"Je to blábol," řekl tenkrát MF DNES k obvinění ze zmanipulování zakázky na prodej jízdenek ve prospěch společnosti Cross point. 

Firma měla od roku 2009 inkasovat za poskytované služby 130 milionů korun, přičemž předtím platil Dopravní podnik za služby 30 milionů.

Smlouvu měl Dopravní podnik už i se zmíněným Konektelem. Praha s ním na konci roku 2012 podepsala smlouvu na rádiový systém Tetra za 236 milionů.

"Rádiový systém tak bude mít na starosti dalších dlouhých deset let. Podle Českých Radiokomunikací byly tehdy podmínky tendru v rozporu se zákonem a výběrové řízení ušito na míru právě Konektelu," říká ředitel neziskovky Acta non verba Vojtěch Razima.

Ten také podal Úřadu na ochranu hospodářské soutěže podnět k prošetření podmínek nejnovějšího sporného výběrového řízení - tedy tendru na ostrahu.

Antimonopolní úřad již prošetřuje jinou záležitosti spojenou se jménem společnosti Konektel. "V roce 2012 firma uzavřela smlouvu na radiokomunikační systém s brněnskými strážníky za víc než 80 milionů korun. Tentokrát dokonce bez výběrového řízení," doplnil za neziskovku Razima.