Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Opozice v Praze 3: Radnice si objednala podivné zakázky za stovky tisíc

  • 4
Opozice vytýká vedení Prahy 3, že si za uplynulý rok objednalo několik analýz bez výběrového řízení. Vedení městské části pochybení odmítá. „Za kvalitou analýz si stojím,“ říká místostarosta Alexander Bellu (ODS).

Jedná se o materiály z různých oblastí od kultury přes dopravu až po zahraniční politiku. Podle opozičních politiků mají zakázky společné znaky. Jsou předražené, zbytečné a některé analýzy se Prahy 3 dotýkají jen okrajově.

„Navíc byly bez výběrového řízení zadány firmám bez zkušeností s danou oblastí a s vazbami na ODS, která sedí v radě,“ uvádí předseda zastupitelského klubu Žižkov (nejen) sobě (ŽnS) Ondřej Rut.

Opozici zaráží například zakázka, kterou odbor kultury městské části zadal společnosti Vertical Sound. Ta se sice zabývá především pronájmem zvukové aparatury, ale pro Prahu 3 měla zpracovat analýzu kulturního života na území městské části.

Za podklad radnice zaplatila více než tři sta tisíc korun. Podle Ruta nehospodárně. „V tom materiálu, který je mimochodem vypracován v podobě powerpointové prezentace, není nic, co by vedení městské části už nevědělo,“ tvrdí Rut.

Většina zprávy se totiž skládá z prostého popisu kulturních institucí v Praze 3. Konkrétní doporučení tvoří návrh sloučit kulturní příspěvkové organizace do jedné a součástí materiálu je i návrh loga této nové organizace. Podle opozice to není práce, za kterou by měla Praha 3 platit tři sta tisíc korun.

„Firmy, kterým důvěřujeme“

Stejně drahou analýzu zpracovala pro městskou část společnost Markku Tuomo. Ta byla založena v září 2015 pod názvem Fuget Spedition. Hned v prosinci téhož roku dostala od radní Lucie Vítkovské (ODS) za úkol provést sociologický průzkum o preferencích obyvatel Prahy 3 v dopravě.

Materiál byl vyfakturován a odevzdán už pět dní po zadání zakázky. „Jeho úroveň je katastrofální a výsledky jsou pro městskou část nepoužitelné,“ myslí si Rut.

Jednatelem firmy, která průzkum zpracovala, je navíc Marek Matějka, který byl donedávna oblastním manažerem žižkovské organizace ODS. Podle ŽnS je to známkou toho, že před odborností firmy zvítězila její spřízněnost s občanskými demokraty.

Vedení městské části jakékoliv pochybení odmítá. Podle místostarosty Alexandera Bellu (ODS) proběhlo vypsání všech kritizovaných zakázek transparentně a v souladu se zákonem. Důležitější než portfolio oslovených firem je podle něj výsledný produkt.

„Za kvalitou těch analýz si stojím. Analýzu kulturního života Prahy 3 navíc schválili i zelení v rámci komise pro kulturu, kde k ní žádné připomínky neměli, a po půl roce si vzpomenou, že je špatná,“ tvrdí Bellu a zároveň obhajuje výběr zhotovitelů. „Ty podklady jsou určeny pro naši další politickou práci. To, že se obracíme na firmy, kterým důvěřujeme, považuji za správné,“ říká.

Podle politologa Petra Jüptnera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy není tento přístup nijak výjimečný. „Pokud existuje schválená položka v rozpočtu, která se týká třeba právě odborných analýz, tak s ní rada může operovat podle sebe. A zakázku zadat firmě podle vlastních pravidel,“ vysvětluje.

Za chybu ale pokládá opozice už samotná pravidla zadávání veřejných zakázek městskou částí. Zakázky malého rozsahu totiž může objednat přímo vedoucí příslušného odboru, pokud nepřesáhnou pět set tisíc korun bez daně.

Zastupitelé ŽnS proto na úterním jednání zastupitelstva Prahy 3 navrhli zařadit do programu bod, který měl postup při zadávání veřejných zakázek upravit a snížit zmiňovanou hranici.

„Veškeré zakázky nad dvě stě tisíc korun by podle nás měla schvalovat rada, a to po oslovení alespoň tří uchazečů,“ zdůvodnil návrh předseda klubu Rut.

Bod však nakonec nebyl vůbec zařazen na program jednání. „Body zařazené opozicí nepodporujeme z principu, nicméně jako koalice o tom ještě budeme jednat. Nevím, jestli to bude přesně tato částka, ale nějakou normu připravit chceme,“ zdůvodňuje starostka Vladislava Hujová (TOP 09), proč koaliční zastupitelé návrh nepodpořili.